[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Loďami s menami pápežov cestujú po Amazone lekári aj kňazi
P:3, 08. 07. 2024 11:36, ZAHFoto: ACN


Bratislava 8. júla (TK KBS) Po rieke Amazone sa plavia lode s netradičnými menami: Francisco, Benedito XVI. a João Paulo II. Tieto lode neslúžia na prepravu tovaru ani ľudí, ale ako plávajúce ambulancie a kostoly. Vďaka nim sa lekárska pomoc a duchovná útecha dostáva aj do odľahlých osád, kam by sa inak kňazi a lekári len ťažko dostali.

Za myšlienkou týchto lodí stojí biskup Bernardo Johannes Bahlmann, františkán pôsobiaci na Amazone. Inšpiroval sa loďami s kaplnkami, ktoré zakladateľ ACN (Pomoc trpiacej Cirkvi) kedysi používal v Rusku. Biskup Bahlmann si uvedomil, že pre mnohých jeho veriacich je cesta do nemocnice alebo na bohoslužbu nedosiahnuteľná pre veľké vzdialenosti a chudobu.

Vďaka podpore ACN sa tak po Amazone plavia tri lode: dve s ambulanciami a tretia sa práve dokončuje. Loď s ambulanciou Francisco slúži v diecéze Óbidos, Benedito XVI. v diecéze Xingu a João Paulo II. v diecéze Humaitá.

Lekári na týchto lodiach cielene vyhľadávajú chorých a chudobných, ktorí by si inak lekársku pomoc nemohli dovoliť. Okrem lekárskej starostlivosti prinášajú lode aj duchovnú útechu. Kňazi na lodiach slúžia bohoslužby, vyučujú náboženstvo a načúvajú radostiam i starostiam ľudí.

ACN v uplynulom roku vďaka darcom z celého sveta poskytla pre Amazoniu celkovo päť lodí. Okrem lodí s ambulanciami a kostolmi boli darované aj menšie lode, ktoré kňazom a misionárom uľahčujú prístup do odľahlých osád.

Pomoc z ACN umožňuje misionárom v Amazónii prinášať ľuďom lekársku pomoc, duchovnú útechu a osvetu. Vďaka darom zo Slovenska sa táto pomoc dostáva aj k tým najchudobnejším a najodľahlejším.

ACN prosí o modlitby za misionárov v Amazónii a zároveň vyzýva k finančnej podpore. Vďaka darom je možné zaobstarať kňazom, rehoľníkom a zdravotníkom autá, motorky a lode, ktoré im pomôžu s dopravou k svojim veriacim.

TK KBS informovalo ACN( TK KBS, ACN pz; kj ) 20240708056   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]