[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež udelil Monike Klimentovej, riaditeľke Tlačovej kancelárie ČBK Rád sv. Gregora Veľkého
P:3, 08. 07. 2024 09:57, ZAHFoto: cirkev.cz


8. júla Velehrad (TK KBS) Za dlhoročnú vernú, obetavú a tvorivú službu Cirkvi pápež František vymenoval pani Moniku Klimentovú, vedúcu Tlačového strediska Českej biskupskej konferencie, do hodnosti Dámy Pápežského rádu svätého Gregora Veľkého. Toto významné ocenenie jej odovzdal apoštolský nuncius v Českej republike arcibiskup Jude Thaddeus Okolo počas slávnostnej bohoslužby 7. júla v Strání, ktorú koncelebrovali českí a moravskí biskupi.


„Cirkev je neodmysliteľne spojená s komunikáciou, pretože Boh komunikuje sám seba vo svojom Synovi, vtelenom Slove, evanjelium znamená radostnú zvesť a viera sa komunikuje ohlasovaním a počúvaním toho, čo sa ohlasuje. Komunikácia je tiež službou pravdy. Ocenenie Moniky Klimentovej je poďakovaním žene, ktorá od roku 2008 aktívne komunikuje Cirkev vo vnútri i navonok,“ povedal pri odovzdávaní ocenenia nový generálny sekretár Cirkvi P. Roman Czudek.

CSILic. Monika Klimentová, rodáčka zo Zlína, je absolventkou Fakulty sociálno-inštitucionálnej komunikácie Pápežskej univerzity Svätého kríža v Ríme. V rokoch 2008 – 2010 pracovala ako tlačová hovorkyňa Olomouckého arcibiskupstva a bola zodpovedná za medializáciu návštevy pápeža Benedikta XVI. v Českej republike v roku 2009. V roku 2010 nastúpila do Tlačového strediska Českej biskupskej konferencie, kde pôsobila do roku 2012. V roku 2018 sa vrátila na Českú biskupskú konferenciu, kde pôsobí dodnes ako vedúca Tlačového strediska. Okrem svojej práce sa venuje aj ďalším odborným a charitatívnym aktivitám. Na jeseň 2023 sa stala členkou svetového mediálneho tímu pre prvé plenárne zasadnutie biskupskej synody o synodalite. Monika Klimentová je piatou ženou z Českej republiky, ktorá získala toto významné pápežské ocenenie.

Rád svätého Gregora Veľkého

Rád svätého Gregora Veľkého, Ordine di San Gregorio Magno, založil v roku 1831 pápež Gregor XVI. na pamiatku pápeža svätého Gregora I. Veľkého ako všeobecný záslužný rád. Udeľuje sa osobám, ktoré sa zaslúžili o dobro spoločnosti, Cirkvi a Svätej stolice. Od roku 1994 ho môžu získať aj ženy. Rytieri rádu majú rôzne privilégiá. Okrem iného majú rytieri a dámy vyhradené čestné miesto na pápežských obradoch. Pri vstupe do Vatikánu je Švajčiarska garda povinná vzdať im poctu.
Odznakom rádu je osemramenný, červeno smaltovaný šípový kríž. V modrom kruhovom strede je zlatá busta svätého pápeža, ktorú lemuje nápis S. Gregorius Magnus. Na zadnej strane je heslo rádu Pro Deo et Principe (Za Boha a panovníka) a nápis Gregorius XVI. P. M. Anno I.(Gregor XVI. pápež v prvom roku svojho pontifikátu).

Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cz; kj ) 20240708054   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]