[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Evanjelium dáva nášmu životu zmysel a nádej
P:3, 07. 07. 2024 16:05, ZAHPastoračná návšteva Terstu

Foto: Vatican Media


Terst 7. júla (VaticanNews) V závere svätej omše v Terste sa Svätý Otec poďakoval všetkým za prípravu eucharistickej slávnosti a vyzdvihol miestneho arcibiskupa za to, že pozná chorých po mene.

V závere svätej omše pápež dodal: „Chcel som arcibiskupovi poďakovať za mnohé veci, ale najmä za jednu: že o chorých „nehovoril“... On ich vymenoval! Pozná ich po mene! A to je príklad, pretože láska je konkrétna. Veľmi ďakujem arcibiskupovi za to, že má tento zvyk. Každý človek, zdravý či chorý, veľký či malý, každý človek má dôstojnosť. Dôstojnosť sa prejavuje menom a on to meno pozná. Je to veľmi pekné. Teraz dúfam, že v tomto poznaní bude pokračovať. Raz som navštívil farára v horách - bol farárom troch dedín – a spýtal som sa ho: „Povedzte mi, poznáte všetkých ľudí po mene?“ A on mi odpovedal: „Poznám aj mená psov z rodín!“ Teraz dúfam, že (arcibiskup) bude pokračovať a nabudúce bude poznať aj mená psov.“

Príhovor Svätého Otca pred modlitbou Anjel Pána

Drahí bratia a sestry,

pred záverečným požehnaním by som vás chcel pozdraviť, všetkých, ktorí ste sa zhromaždili na tomto pôsobivom námestí. Ďakujem pánovi biskupovi za jeho slová a predovšetkým za prípravu návštevy a spolu s ním všetkým, ktorí v mnohom spolupracovali, najmä pri liturgii - sú to dobrí liturgovia; chválim maestra a všetkých - a za mnohé služby; ako aj mnohým ľuďom, ktorí sa zúčastnili na modlitbe. Ubezpečujem vás o svojej blízkosti k chorým - mnohých som pozdravil -, k väzňom, ktorí si želali byť prítomní, k migrantom - Terst je otvorenými dverami pre migrantov - a ku všetkým, ktorí sa namáhajú.

Terst je jedným z tých miest, ktoré majú poslanie spájať rôzne národy: predovšetkým preto, že je to dôležitý prístav, a potom preto, že je na križovatke medzi Talianskom, strednou Európou a Balkánom. V týchto situáciách je výzvou pre cirkevné a občianske spoločenstvo vedieť spojiť otvorenosť a stabilitu, prijatie a identitu. Preto by som povedal: máte na to. Ďakujem vám! Máte „dokumenty v poriadku“, aby ste mohli čeliť tejto výzve! Ako kresťania máme evanjelium, ktoré dáva nášmu životu zmysel a nádej, a ako občania máte ústavu, spoľahlivý „kompas“ na ceste demokracie.

Takže vpred! Vpred! Bez strachu, otvorení a pevní v ľudských a kresťanských hodnotách, ústretoví, ale bez kompromisov v oblasti ľudskej dôstojnosti. O tom sa nediskutuje.

Z tohto mesta obnovujeme svoj záväzok modliť sa a pracovať za mier: za sužovanú Ukrajinu, za Palestínu a Izrael, za Sudán, Mjanmarsko a všetkých ľudí trpiacich vojnou.

Vzývame príhovor Panny Márie, ktorá je uctievaná na hore Grisa ako Matka a Kráľovná.

Martin Jarábek – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, mj; pz ) 20240707003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]