[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mons. Gallagher biskupom na Filipínach: Sme služobníkmi podľa Krista
P:3, 06. 07. 2024 18:22, ZAHFoto: Vatican Media


Malaybalay 6. júla (VaticanNews) „Niekedy sa môže zdať, že naše kázanie naráža na hluché uši a nemá žiadny viditeľný účinok. Avšak práve v našej stálosti a dôslednosti, vždy v láske, sa uplatňuje naša morálna autorita biskupov.“ Aj týmito slovami sa sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami, Mons. Paul Richard Gallagher, prihovoril pri svätej omši, ktorú slávil 4. júla v Malaybalay na Filipínach. V sobotu 6. júla ukončil návštevu tejto ázijskej krajiny, kam pricestoval 1. júla.

V homílii sekretár pre vzťahy so štátmi pripomenul, že ich „moc pochádza od Krista, a táto jeho moc sa prejavuje prostredníctvom nich ako jeho učeníkov a služobníkov“. „Rozhodnime sa teda vždy byť a konať ako pastieri 'secundum cor Christi'“ (podľa srdca Krista), povzbudil Mons. Gallagher filipínskych cirkevných predstaviteľov,

medzi ktorými bol aj kardinál Jose F. Advincula, arcibiskup Manily, a predseda Národnej biskupskej konferencie (CBCP).

„Slúžiace vedenie však neznamená, že sme povolaní byť bojazliví, tichí alebo spoluvinní voči nespravodlivosti a zlu“, pokračoval štátny sekretár v homílii a dodal, že sú chvíle, kedy musia „využiť svoju morálnu autoritu“ a „postaviť sa proti mocnostiam tohto sveta“. Ako uviedol, aj Kompendium sociálnej náuky Cirkvi učí, že „keď ľudská moc prekročí hranice poriadku, ktorý chce Boh, stavia sa na jeho miesto a vyžaduje absolútnu poslušnosť; vtedy sa stáva šelmou z Apokalypsy, obrazom prenasledujúcej cisárskej moci“.

Mons. Gallagher v tejto súvislosti pripomenul, že spomínané kompendium oslávi v tomto roku 20. výročie vydania a čerpal z neho v homílii pri svätej omši.  Venoval sa štyrom hlavným témam: rodina, demografická kríza, vzťah medzi komunikáciou a politikou a napokon migrácia. V téme o rodine arcibiskup vyzdvihol Filipíny, ktoré sú podľa neho „obdarené mimoriadne silnou rodinnou kultúrou“, pretože „Filipínci tradične považujú deti za veľké požehnanie“.

V ďalšej téme arcibiskup uviedol, že ak má fungovať vzťah medzi komunikáciou informácií a silou demokracie, „vyžaduje si to voľný tok informácií, schopnosť vymieňať si informácie, overovať predložené fakty“ a tiež „otvorenosť pre nové riešenia“. „Zásady sú jasné, politický poriadok požíva svoju legitímnu autonómiu, ktorú má Cirkev rešpektovať, rovnako ako Cirkev sama očakáva, že politická moc nebude porušovať jej slobodu“, povedal arcibiskup.

Pokiaľ ide o migráciu, Mons. Gallagher pripomenul, že Filipíny sú krajinou s veľmi vysokým počtom ľudí pracujúcich v zahraničí. „Cirkev na Filipínach i v krajinách celého sveta je preto povolaná urobiť všetko pre to, aby sa postarala o Filipíncov v zahraničí a chránila ich“, uzavrel sekretár pre vzťahy so štátmi.

Dodajme, že sláveniu svätej omše v opátstve Premenenia Pána v Malaybalay, predchádzala účasť Mons. Gallaghera na plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Filipín. Následne bol na konferencii v Inštitúte zahraničných služieb v Manile. V prvý deň sa vatikánsky zástupca stretol v Manile s filipínskym prezidentom a ministrom zahraničných vecí.

Spracovala Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews mh; pz ) 20240706004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]