[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky kriketový tím hral vo Windsore proti kráľovskému tímu
P:3, 05. 07. 2024 20:00, ZAHVatikánsky kriketový tím vo Windsorskom zámku

Foto: Vatican Media


Vatikán 5. júla (VaticanNews) Pápež František pozdravil posolstvom hráčov kriketového zápasu medzi vatikánskym tímom a britským kráľovským tímom, ktorý sa uskutočnil v stredu 3. júla v Londýne na Windsorskom zámku. Svätý Otec dúfa, že toto podujatie sa stane príležitosťou „budovať mosty bratskej solidarity, podporovať jednotu kresťanov a uskutočňovať veľkodušné charitatívne iniciatívy v službe našim najnúdznejším bratom a sestrám“, píše sa v posolstve.

Zápas v Londýne bol vyvrcholením turné vatikánskeho kriketového tímu po Spojenom kráľovstve s názvom „Svetlo viery“.

Na Windsorskom zámku, ktorý je sídlom kráľa Karola a rôznych členov kráľovskej rodiny, si vatikánske mužstvo zmeralo sily s tímom King's XI, zloženým z členov kráľovskej rodiny, ktorý vyhral zápas so skóre 99:9. Ďalšími tímami, s ktorými sa vatikánsky tím stretol na svojom turné vo Veľkej Británii, boli England Seniors a  St. Mary's University.
Posolstvá pápeža Františka a kráľa Karola

Pred zápasom duchovný otec Eamonn O'Higgins, riaditeľ vatikánskeho tímu, prečítal posolstvo od pápeža Františka podpísané kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, adresované kardinálovi Josému Tolentinovi de Mendonça, prefektovi Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie, ktorý zastrešuje kriketový tím. V texte pápež posiela pozdravy obom tímom a vyjadruje nádej, že toto podujatie bude príležitosťou „budovať mosty bratskej solidarity, podporovať jednotu kresťanov a uskutočňovať veľkodušné charitatívne iniciatívy v službe našim najnúdznejším bratom a sestrám“. Kráľ Karol hráčom tiež adresoval svoje posolstvo. Zdôraznil v ňom, že ide o štvrtý zápas medzi Vatikánom a kráľovským tímom, a vyjadril „potešenie“ nad tým, že obe strany „opäť spojila láska ku kriketu“.
Šport ako diplomacia v rozdelenom svete

Duchovný otec O'Higgins zároveň odovzdal ďakovný list Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie a medailu podporovateľovi vatikánskeho kriketového tímu Johnovi Spurlingovi, britskému podnikateľovi. Kardinál Tolentino de Mendonça v liste okrem iného zdôrazňuje význam „športovej diplomacie“ tímu v kontexte toho, čo pápež František nazýva „rozkúskovanou treťou svetovou vojnou“. Tieto slová zopakoval aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva pri Svätej stolici Chris Trott v rozhovore pre Vatican News a naznačil, že zápas mal „veľký ohlas“ na viacerých úrovniach, politických aj náboženských. Šport „buduje priateľstvá a prekonáva bariéry a tento zápas je toho skvelým príkladom“, povedal diplomat.

Joseph Tulloch, Zuzana Klimanová – Vatican News( TK KBS, VaticanNews zk; pz ) 20240705011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]