[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Viganò je exkomunikovaný
P:3, 05. 07. 2024 17:18, ZAHSídlo Dikastéria pre náuku viery

Foto: SpC - Vatikan


Vatikán 5. júla (Vatican News/KAP) Dikastérium pre náuku viery uznalo arcibiskupa Carla Maria Vigana vinným z trestného činu schizmy a vyhlásilo exkomunikáciu 83-ročného bývalého pápežského nuncia v USA. Oznámil to v piatok Vatikán. Viganò bol v posledných rokoch jedným z najostrejších konzervatívnych kritikov pápeža Františka a vo verejných vyhláseniach okrem iného popieral, že František je legitímnym pápežom Katolíckej cirkvi.

Viganò verejne poprel podriadenosť pápežovi, spoločenstvo s členmi Cirkvi a legitimitu a magisteriálnu autoritu Druhého vatikánskeho koncilu, uvádza sa vo vyhlásení Dikastéria pre náuku viery s odvolaním sa na platný Kódex kánonického práva. Bol preto uznaný vinným z deliktu schizmy. V tomto prípade cirkevná autorita stanovila exkomunikáciu (exkomunikácia ako trest za priestupok, po latinsky latae sententiae), ktorá vyplýva zo samotného priestupku. Viganò bol o tomto rozhodnutí informovaný dnes, 5. júla.

Exkomunikáciu sprevádza strata cirkevných úradov a takmer všetkých členských práv. Exkomunikácia je prísny trest, ktorý má viesť k pokániu a náprave vinníka. Je to najvyšší cirkevný trest. V špecifických prípadoch si Apoštolská stolica vyhradzuje právo exkomunikáciu zrušiť.

Samotný Viganò pred dvoma týždňami oznámil, že Dikastérium pre náuku viery proti nemu začalo mimosúdne trestné konanie vo veci obvinenia zo schizmy a že bol predvolaný do Ríma. Zároveň oznámil, že sa na konaní nezúčastní.

Vyhlásenie exkomunikácie tomu nezabránilo. „Jeho verejné vyhlásenia sú známe,“ uviedlo v piatok vo svojom vyhlásení Dikastérium pre náuku viery. Keďže Viganò nepredložil vyhlásenie na svoju obhajobu ani si nezvolil obhajcu, bol mu pridelený verejný obhajca, ktorý viedol jeho obhajobu v súlade s právnymi predpismi, uvádza vatikánsky spravodajský portál Vatican News.

Talian Viganò bol dlhý čas veľvyslancom pápeža v USA. Je známy obvineniami voči Rímskej kúrii a pápežovi Františkovi, že dostatočne nevyšetrili obvinenia voči bývalému americkému kardinálovi Theodorovi McCarrickovi a namiesto toho ho protežovali. Viganò neskôr vyvolal rozruch výrokmi o údajnom svetovom sprisahaní počas pandémie Covid-19. Nasledovali ďalšie útoky na Františka, ktoré vyvrcholili pochybnosťami o jeho legitímnom zvolení.

Zdroj: KAP( TK KBS, kap; kj ) 20240705009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]