[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európske médiá v skúške umelej inteligencie
P:3, 05. 07. 2024 17:10, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 5. júla (Vatican News) V Limassole na Cypre sa konalo valné zhromaždenie Európskej vysielacej únie. V centre diskusie bola úloha verejnoprávnych médií v ére silnej polarizácie a vplyv umelej inteligencie na svet komunikácie.

Verejnoprávne médiá sú vyzývané, aby zohrávali čoraz dôležitejšiu úlohu pri obrane demokratického systému v období, ktoré je poznačené silnou polarizáciou v politike a spoločnosti. Toto posolstvo zaznelo z Limassolu, mesta na juhu Cypru, kde sa včera a dnes konalo valné zhromaždenie Európskej vysielacej únie (Ebu), združenia, ktoré združuje európske verejnoprávne rozhlasové a televízne stanice. Medzi nimi aj Vatikánsky rozhlas, ktorý na summite zastupoval Alessandro Gisotti, zástupca riaditeľa redakcie Dikastéria pre komunikáciu. Veľký priestor počas rokovania, ktoré otvoril prezident Cyperskej republiky Nikos Christodoulides, bol vyhradený vplyvu, ktorý by mohla mať umelá inteligencia (AI) v oblasti informácií a na profesiu novinárov a pracovníkov v oblasti komunikácie.

Generálny riaditeľ Ebu Noel Curran z Írska zdôraznil potrebu byť aktuálny v procesoch technologickej transformácie. Potom poznamenal, že hoci musíme z tejto novej technológie ťažiť, zároveň je naliehavo potrebné chrániť hodnoty informácií, počnúc hľadaním pravdy, ktoré môže byť nebezpečne ohrozené zneužitím umelej inteligencie.

Počas európskeho mediálneho samitu bola predstavená správa o dôveryhodnosti žurnalistiky v čase umelej inteligencie. V dokumente sa opakuje, že informácie majú nenahraditeľnú úlohu rozprávať fakty a príbehy ľudí a komunít. Algoritmy, ktoré diktujú čas a spôsob nových technológií, sú v skutočnosti založené výlučne na výpočte pravdepodobnosti.
Pozornosť sa venovala aj otázke súkromia a databáz, ktoré dnes viac ako kedykoľvek predtým môžu predstavovať riziko pre slobodu ľudí, ak sa nepoužívajú správne a nie sú regulované. 

Na podujatí v Limassole sa zúčastnil aj bývalý predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý s účastníkmi diskutoval o výzvach, ktoré pre verejnoprávne médiá predstavuje nárast populistických politických formácií v posledných európskych voľbách. Valné zhromaždenie potvrdilo Delphine Ernottovú, ktorá stojí na čele France Télévisions od roku 2015, vo funkcii predsedníčky na ďalšie dvojročné obdobie. Ďalšie plenárne zasadnutie Ebu sa bude konať v decembri vo švajčiarskom Lausanne.

Zdroj: Vatican News
preklad K. Jančišinová( TK KBS, Vatican News; kj ) 20240705008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]