Velehrad 5. júla (TK KBS) Takmer 30-tisíc ľudí sa dnes zišlo na nádvorí pred velehradskou bazilikou, aby sa zúčastnili na svätej omši pri príležitosti Národnej cyrilometodskej púte. Jednou z tém tohtoročnej púte bola spomienka na obete komunistického režimu.
Svätú omšu ako hlavný celebrant otvoril olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, ktorý privítal apoštolského nuncia Jude Thaddeusa Okola, svojich spolubratov biskupov z českých a moravských diecéz, zástupcu Konferencie biskupov Slovenska biskupa Milana Lacha, prefekta vatikánskeho Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj a brnianskeho rodáka kardinála Michala Czerného, ako aj zástupcov verejnej správy, ako aj všetkých prítomných. Potom odovzdal slovo apoštolskému nunciovi, ktorý prečítal list Svätého Otca o udelení pália a následne túto insígniu vložil arcibiskupovi Nuzikovi na plecia.
Apoštolský nuncius Okolo vo svojom príhovore odovzdal zhromaždeným pozdravy pápeža Františka. Zdôraznil a pripomenul aj slová pápeža Jána Pavla II. počas jeho návštevy Velehradu. „Vdýchol vám tu odvahu prispieť k zachovaniu zjednotenej Európy a jej zmyslu, uviesť do praxe želanie, aby Európa dýchala oboma pľúcami, teda východnými aj západnými,“ povedal pápežský vyslanec.
Následne sa vrátil k slávnostnému nasadeniu pália na plecia nového olomouckého arcibiskupa a vysvetlil symboliku tejto insígnie vyrobenej z vlny jahniat chovaných v rímskom opátstve Tre Fontane. „Symbolika baránka je veľmi dôležitá. Pastieri sú povolaní starať sa o ľudí, ktorí im boli zverení. Tak ako pastier nesie na pleciach baránka, aj pastieri Cirkvi sa majú starať o duše veriacich,“ spomenul a dodal: „Okrem toho tento biely vlnený pás symbolizuje autoritu arcibiskupa metropolitu, jeho jednotu s pápežom a jeho úlohu predstaviteľa príslušnej arcidiecézy.“
Láska k vlasti nevedie k nenávisti voči iným
Potom obrátil pozornosť na hlavných „oslávencov“, svätých Cyrila a Metoda. „Misia týchto bratov mala dva kľúčové rozmery: evanjelizáciu národov a rozvoj novej, dynamickej civilizácie. Preložili do staroslovienčiny evanjelium a liturgické texty západnej cirkvi, čím oživili náboženský život svojich slovanských predkov. Tieto preklady sa potom stali základom literatúry a kultúry všetkých slovanských národov, poslúžili na zavedenie zrozumiteľného jazyka do cirkevnej a svetskej praxe a prispeli k formovaniu určitého národného povedomia,“ spomenul arcibiskup Okolo.
Pripomenul tiež, že náš národ prešiel v minulosti mnohými skúškami. „Váš pocit spolupatričnosti nie je výlučný a viete sa oň podeliť s ostatnými. Dokážete druhým ponúknuť, aby láskavým a jedinečným spôsobom zažili, kto ste a kde máte domov,“ povedal a citoval slová prvého československého prezidenta T. G. Masaryka: „Pravá láska k národu je veľmi krásna vec... Svoj národ musíme pozitívne milovať, ale nemusíme nenávidieť iné národy.“
Práve to, že skutočná láska k vlasti nevylučuje iné a nepopiera lásku, ktorú by mali mať iní k svojim národom, vtedy označil za jadro svojho posolstva počas národnej púte. „Keby mal každý skutočný zmysel pre lásku k vlasti, ktorá nikoho nevylučuje, nebolo by podľa Masaryka vojen a konfliktov. Je to síce utópia, ale má pravdu,“ zdôraznil apoštolský nuncius. Na záver svojho príhovoru sa poďakoval politikom, ktorí vnímajú medzinárodnú zmluvu, o ktorej Svätá stolica rokuje s Českou republikou, ako pozitívny krok k spolupráci pre dobro ľudstva.
Vďačnosť za slobodu
V úvode príhovoru arcibiskup Nuzík poukázal na tohtoročné 75. výročie vydania spoločného pastierskeho listu Hlas československých biskupov a ordinárov veriacim v hodine veľkej skúšky, ktorým biskupi upozornili na hroziacu stratu slobody po nástupe komunistického režimu. „Možnosť žiť v slobode, hoci ju dnes považujeme za samozrejmosť, nie je ani dnes dopriata každému, buďme za ňu vďační,“ vyzval veriacich.
Na záver svätej omše boli oznámené mená piatich osobností, ktoré boli tento rok ocenené Českou biskupskou konferenciou. Rad svätého Cyrila a Metoda za celoživotnú tvorbu kresťanských programov v médiách získal P. Jiří Florian z Centra náboženskej tvorby Českej televízie. Roman Janál, sólista Opery Národného divadla a Štátnej opery v Prahe, a Jiří Tichota, zakladateľ Spirituál kvintetu, si prevzali Ďakovný list z rúk arcibiskupa Jana Graubnera. Pamätná medaila ČBK bola udelená Jaroslavovi Šturmovi za celoživotnú službu dobru, najmä v oblasti podpory zranených duší a pomoci deťom s kombinovaným postihnutím, a tiež Dr. Milanovi Zbořilovi za celoživotnú službu dobru, najmä za obetavosť a odvahu v lekárskom povolaní.
Kardinál Michael Czerny povzbudil veriacich k modlitbe za prebiehajúcu celocirkevnú synodu o synodalite. „Cirkev sa učí, ako byť putujúcou Cirkvou. Synoda je starobylá, ale nový je spôsob, akým ju Cirkev uskutočňuje. A my pôjdeme ďalej len vtedy, ak budeme v harmónii so všetkými ostatnými putujúcimi,“ zdôraznil.
Pozdravy slovenskej cirkvi tlmočil bratislavský gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach. Prihovorili sa aj zástupcovia iných cirkví.
Zdroj: cirkev.cz