[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi pozývajú do Ríma – Národná púť bude v apríli Jubilejného roka 2025
P:3, 04. 07. 2024 15:26, DOMFoto: Peter Zimen


Nitra 4. júla (TK KBS) Členovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa stretli v stredu a vo štvrtok 3. a 4. júla 2024 v Kňazskom seminári svätého Gorazda v Nitre. Na 108. plenárnom zasadnutí KBS bolo prítomných všetkých 17 biskupov. Hosťom bol apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli. Spoločne slávili aj svätú omšu vo Farnosti Nitra-Horné mesto, ku ktorej sa pripojili aj početní veriaci.

Ad limina i blahorečenie Jána Havlíka

Biskupi zhodnotili pastoračnú návštevu Ríma a Vatikánu Ad limina apostolorum (2. – 8. júna 2024). Ocenili jej dobrú prípravu a priebeh, osobitne slávenia pri hroboch apoštolov, stretnutia na úradoch Rímskej kúrie a ďalších inštitúciách i prijatie u Svätého Otca. Predseda KBS vidí hlavný odkaz pápeža veriacim na Slovensku v pozvaní k prehĺbeniu života modlitby a nádeje, ktorá vychádza z odpustenia a zmierenia.

[download mp3]

Biskupi si vypočuli informácie o príprave slávnosti blahorečenia mučeníka Jána Havlíka, ktorá bude v sobotu 31. augusta 2024 v Šaštíne. V duchu pastierskeho listu, ktorý sa čítal poslednú júnovú nedeľu vo všetkých kostoloch, opätovne pozývajú všetkých, aby sa na slávnosti zúčastnili. Bližšie informácie je možné nájsť na oficiálnej internetovej stránke www.janhavlik.sk.

108 plenarne zasadanie kbs, nitra

Biskupi pozývajú do Ríma

Biskupi pozývajú všetkých ľudí dobrej vôle na Národnú púť do Ríma. Uskutoční sa od 3. do 6. apríla 2025. Púť je jedným zo sprievodných podujatí, ktorou si KBS pripomenie Jubilejný rok 2025. Cirkev na Slovensku predstavila k jubileu stránku www.jubileum2025.sk, kde je možné nájsť základné informácie k jubileu. Stránka prinesie neskôr podrobné informácie aj o Národnej púti.

[download mp3]

[download mp3]

Biskupi sa venovali demografickému vývoju na Slovensku

Biskupi hovorili aj o demografickom stave Slovenska. Na vývoj v tejto oblasti upozornili prvýkrát v roku 1996, keď vydali svoje prvé vyhlásenie, v ktorom vyjadrili znepokojenie nad populačným vývojom Slovenska. Neskôr zorganizovali okrúhly stôl. Túto tému opäť otvorili v rokoch 2007 a 2017. Keďže demografická krivka na Slovensku stále výrazne klesá, biskupi Slovenska chcú vstúpiť do konzultácii s odborníkmi a inštitúciami, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu populačného vývoja na Slovensku.

[download mp3]

Cieľom je upozorniť kompetentných (popredné odborné, vedecké, spoločenské a politické inštitúcie, organizácie a jednotlivcov), aby sa začali aktívne venovať tejto téme a zároveň zapracovali výsledky tohto procesu do svojich vízii a plánov práce.

108 plenarne zasadanie kbs, nitra

Nový projekt JKS a Európska kultúrna cesta

Hudobná subkomisia Liturgickej komisie KBS predstavila biskupom projekt prípravy nového Jednotného katolíckeho spevníka (JKS). Do prípravy sú zapojení muzikológovia, hudobníci a odborníci z oblastí týkajúcich sa sveta hudby, liturgického spevu a vierouky.

[download mp3]

Biskupi hovorili aj o Európskej kultúrnej ceste svätých Cyrila a Metoda. Táto kultúrna a pútnická cesta je zameraná na zviditeľňovanie európskeho kultúrneho a duchovného dedičstva a odkazuje na významnú cyrilo-metodskú misiu na Veľkej Morave v 9. storočí. Jej cieľom je propagovať kultúrny turizmus a prepájať pútne miesta, pamiatky a inštitúcie, ktoré reprezentujú odkaz sv. Cyrila a Metoda a ich nasledovateľov vo viacerých štátoch.

Biskupi podporili prenasledovaných kresťanov

Členovia KBS si vypočuli návrh projektov na podporu prenasledovaných kresťanoch a utečencov v regióne Blízkeho východu, ktorým sa bude venovať Slovenská katolícka charita s partnermi od septembra 2024 do augusta 2025. Návrhy vzišli z monitorovacích ciest v Iraku, v Sýrii a v Libanone.

Celkovo ide o 13 projektov za vyše 260 tisíc eur. Podpora bude smerovať pre školy, školiace stredisko pre ženy, rodinné centrum, kultúrny inštitút a kláštor. Časť financií pôjde na zabezpečenie zdroja vody, podporu študentov, detí a mládeže a rekonštrukciu kláštora. Časť zo zbierky je určená na režijné náklady a koordináciu projektov.

Biskupi pozývajú sláviť Svetový deň starých rodičov

Aj tento rok 28. júla sa bude sláviť Svetový deň starých rodičov a seniorov. Materiály a tipy, ako ho sláviť, pripravuje Rada KBS pre rodinu v spolupráci s Radou KBS pre mládež. Obsahovať budú inšpirácie na konkrétne aktivity na prepojenie generácií, ale aj zdôraznenie témy Božej vernosti, ktorá pretrváva cez pokolenia.

[download mp3]

Tento Svetový deň ustanovil v roku 2021 Svätý Otec František. V Cirkvi sa každoročne slávi na štvrtú júlovú nedeľu, blízko sviatku svätého Joachima a Anny, Ježišových „starých rodičov“. Tohtoročnou témou Dňa starých rodičov a seniorov je žalm „Neopusť ma v starobe“ (porov. Ž 71, 9). Materiály k tomuto dňu je možné nájsť na internetovej stránke www.laityfamilylife.va, ich slovenská verzia je na stránke Rady KBS pre rodinu.

Po skončení plenárneho zasadnutia sa biskupi v piatok 5. júla zúčastnia na Cyrilo-metodskej národnej púti v Nitre.( TK KBS, kj; pz ) 20240704027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]