[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánsky teleskop VATT sa stáva plne automatizovaným robotom
P:3, 04. 07. 2024 14:42, ZAHFoto: pexels.com/Alex Andrews


Vatikán 4. júla (VaticanNews) Vatikánsky teleskop (VATT) umiestnený v Arizone v USA má teraz nový, automatizovaný riadiaci systém. Vyvinula ho česká spoločnosť ProjectSoft HK. Vo štvrtok Nadácia Vatikánskeho observatória oznámila, že systém bol nainštalovaný včas a v rámci rozpočtu. Zavedenie nového automatizovaného systému umožní Vatikánskej hvezdárni pracovať s nevídanou presnosťou a autonómiou. Projekt, ktorý sa začal vďaka štedrému daru a dokončil sa podľa plánu, otvára nové možnosti pre svetovú vedeckú komunitu.

Významný krok vpred vo vedeckom výskume pre Vatikánske astronomické observatórium: Vatikánsky ďalekohľad (VATT) na hore Graham v Arizone, známy svojou vynikajúcou optikou a privilegovanou polohou, bol nedávno vybavený rozvinutým automatizovaným riadiacim systémom s názvom Don na počesť Donalda M. Alstadta (1921 – 2007), bývalého prezidenta a generálneho riaditeľa spoločnosti Lord Corporation.

Systém, ktorý vyvinula inžinierska spoločnosť ProjectSoft HK so sídlom v Českej republike, bol nainštalovaný 3. júna 2024. Dokončením inštalácie sa začala testovacia a tréningová fáza, do ktorej sa zapojila komunita Vatikánskej hvezdárne, ktorá o tom informovala vo vyhlásení, a pracovníci Arizonskej univerzity.

Technologická inovácia: systém Don

Systém Don je založený na programovateľných logických regulátoroch Beckhoff a ďalších pokročilých technológiách, ako sú snímače Renishaw a prevodníky EMLO. Táto sofistikovaná automatizácia umožňuje teleskopu pracovať s mimoriadnou presnosťou zamerania, až na 3 oblúkové sekundy, čo je približne veľkosť guľôčky umiestnenej na veľkom športovom štadióne.
Vďaka tomuto systému je VATT schopný sledovať nebeské objekty 20 minút s dokonalou presnosťou bez potreby manuálneho navádzania. „Je to naozaj fascinujúce,“ hovorí páter Paul Gabor, zástupca riaditeľa Vatikánskeho observatória v Arizone.

Na ceste k úplnej robotizácii

Systém Don nielenže uľahčuje každodennú prevádzku teleskopu, ale otvára aj nové možnosti do budúcnosti: bude ponúkať rôzne prevádzkové režimy, od tradičného režimu na jednoduchšie používanie na mieste až po „diaľkový režim“, ktorý umožní astronómom ovládať VATT v Arizone z ústredia Vatikánskej hvezdárne v Castel Gandolfo v Taliansku.
Najsofistikovanejší režim, „plánovaný režim“, umožní systému vykonávať sekvencie inštrukcií naprogramovaných astronómom bez potreby priameho ľudského monitorovania, čím VATT bude fungovať úplne autonómne.

Medzinárodná spolupráca

Systém Don bol umožnený vďaka grantu od Thomas Lord Charitable Foundation a daru od pani Judith Alstadt, manželky Donalda M. Alstadta. Projekt predstavuje 30. inštaláciu pre teleskop od spoločnosti ProjectSoft HK, ktorá je lídrom v oblasti priemyselnej automatizácie.
Testovacia fázaaktuálne prebieha. Robotická budúcnosť VATT, ktorý je už 30. rok v prevádzke, je sľubná a predpovedá Vatikánskemu observatóriu svetlú budúcnosť v astronomickom výskume.

Zdroj: Vatican News – talianska sekcia
preklad 
Katarína Jančišinová( TK KBS, Vatican News; kj ) 20240704026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]