[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Českí a moravskí biskupi sa stretnú na Velehrade na 140. plenárnom zasadnutí
P:3, 03. 07. 2024 12:06, ZAHFoto: Josef Polehňa, ČaV


Velehrad 3. júla (TK KBS) Biskupi Čiech, Moravy a Sliezska sa aj tento rok zúčastnia na Dňoch ľudí dobrej vôle na moravskom Velehrade. Hlavným celebrantom slávnostnej bohoslužby 5. júla na počesť svätých Cyrila a Metoda bude olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a kázanie prednesie apoštolský nuncius v Českej republike arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Po skončení cyrilometodských osláv sa v dňoch 6. až 8. júla v pútnickom dome Stojanov na Velehrade uskutoční 140. plenárne zasadnutie ČBK, na ktorom sa zúčastnia biskupi.

Dni ľudí dobrej vôle 2024

Biskupi Čiech, Moravy a Sliezska prídu na Velehrad 4. júla. Svätú omšu za zdravotne postihnutých a peších pútnikov bude vo velehradskej bazilike o 15.00 hod. celebrovať brniansky biskup Pavel Konzbul. Biskupi sa zúčastnia aj na benefičnom koncerte Večer ľudí dobrej vôle, ktorý sa uskutoční od 20.00 h na priestranstve pred bazilikou a bude ho vysielať Česká televízia.

V hlavný deň cyrilometodských osláv 5. júla budú biskupi koncelebrovať pútnickú svätú omšu o 10.30 h, ktorej hlavným celebrantom bude olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a kazateľom apoštolský nuncius v Českej republike arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. O 15.00 h sa bude konať gréckokatolícka svätá liturgia vo velehradskej bazilike, hlavným celebrantom a kazateľom bude apoštolský exarcha Ladislav Hučko. O 16.30 h bude bohoslužba aj v Mikulčiciach, hlavným celebrantom bude tento rok emeritný brniansky biskup Vojtěch Cikrle, kazateľom bude pomocný pražský biskup Zdeněk Wasserbauer.

Plenárne zasadnutie a výlet do Strání

Na programe plenárneho zasadnutia, ktoré bude nasledovať po Dňoch ľudí dobrej vôle od 6. do 8. júla, budú okrem iného diskusie o ekonomických otázkach a podnety jednotlivých komisií a rád ČBK. Biskupi budú hovoriť aj o prípravách na Jubilejný rok 2025. Vypočujú si správy pozvaných hostí, Msgr. Tomáša Halíka a P. Prokopa Broža, o nedávnej synode farárov, ktorá sa konala na jar tohto roku vo Vatikáne. Na stretnutí sa zúčastnia aj zástupcovia Charizmatickej obnovy a člen predsedníctva Európskeho laického fóra, ktorí biskupom predstavia svoju činnosť. Na plenárnom zasadnutí sa zúčastní aj apoštolský nuncius v Českej republike Jude Thaddeus Okolo, ako aj predsedovia Konferencií vyšších predstavených mužských a ženských reholí, arcibiskup Prokop Siostrzonek OSB a Sr. Krista Chládková OP. Hlavným celebrantom bude pražský arcibiskup Jan Graubner, predseda ČBK, a kazateľom bude plzenský biskup Tomáš Holub. 

V nedeľu 7. júla sa biskupi spoločne vyberú najprv do Suchej Lozi, kde si prezrú kostol svätej Ľudmily, a potom pôjdu do Stráne, rodnej obce olomouckého arcibiskupa Josefa Núzika, kde budú od 10.00 h sláviť spoločnú bohoslužbu v kostole Povýšenia svätého kríža. Hlavným celebrantom bude litoměřický biskup Stanislav Přibyl, kázanie prednesie ostravsko-opavský biskup Martin David. Po bohoslužbe požehnajú nový reliéf P. J. Olejníka a spoločne sa pomodlia pri jeho hrobe. 
V pondelok 8. júla budú biskupi pokračovať v rokovaní na plenárnom zasadnutí. 
Zo záverov stretnutia bude po jeho skončení vydaná tlačová správa.

Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cz; kj ) 20240703031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]