[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Glettler na Ukrajine: Ohromený solidaritou ľudí
P:3, 03. 07. 2024 11:35, ZAHFoto: KATHPRESS


Ľvov 3. júla (TK KBS) Innsbrucký biskup navštívil projekty pomoci obetiam vojny vo Ľvovskej oblasti a zúčastnil sa na synode Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi – Glettler: „Ľudia sa nevzdávajú, ale preberajú zodpovednosť jeden za druhého.“

Innsbrucký biskup Hermann Glettler, ktorý je v súčasnosti na niekoľkodňovej solidárnej návšteve západnej Ukrajiny, je ohromený solidaritou Ukrajincov a ich sociálnou angažovanosťou tvárou v tvár ťažkostiam spôsobeným vojnou.„Ľudia sa nevzdávajú, ale preberajú zodpovednosť jeden za druhého,“ povedal Glettler v pondelok zo západnej Ukrajiny pre tlačovú agentúru Kathpress. Prvé dni jeho návštevy charakterizovali „silné momenty nádeje a odvahy do budúcnosti napriek všadeprítomným stopám utrpenia, zúfalstva a bolesti“.

Spolu s generálnym vikárom Východnej cirkvi vo Viedni Jurijom Kolasom, ktorý sám pochádza z Ukrajiny, Glettler od soboty sprevádza pomocného biskupa Ľvova Volodymyra Hruzu na pastoračných návštevách v regióne. Program zahŕňa stretnutia v sociálnych zariadeniach Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi a Rímskokatolíckej cirkvi a návštevy vojnou vysídlených ukrajinských rodín, ktoré našli útočisko na západnej Ukrajine. Od pondelka večera sa biskup Glettler zúčastní na synode Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi v Zarvanyci ako zástupca Rakúskej biskupskej konferencie.

V meste Novojavorivsk pri Ľvove innsbrucký biskup cez víkend posvätil novú zvonicu miestneho farského kostola s tromi novými zvonmi, ktoré vyrobila innsbrucká zvonolejárska firma Grassmayr. „Zvony nie sú ako sirény, ktoré teraz na Ukrajine nevyhnutne často znejú a varujú pred hroziacim nebezpečenstvom,“ povedal Glettler pri tejto príležitosti na slávnosť Petra a Pavla (29. júna). „Uprostred hluku smrti a ničenia zvony vysielajú signál utešujúcej Božej prítomnosti,“ ubezpečil Glettler miestnych veriacich. „Zvuk zvona nám hovorí: nie ste sami.“ V nedeľu sa biskup Glettler zúčastnil na bohoslužbe v pútnickom mieste Hlynjany.

Solidarita a silná občianska spoločnosť

Biskup Glettler a generálny vikár Kolasa informovali, že obraz v západnej Ľvovskej oblasti charakterizuje solidarita a silná občianska spoločnosť. Stretli sa s mnohými ľuďmi, ktorí napriek všetkému odvážne hľadia do budúcnosti a vzdorujú vojne. V rámci priamej pomoci ľuďom postihnutým vojnou na mieste vznikli z prvotných iniciatív a núdzových riešení profesionálne sociálne a rehabilitačné centrá, ktoré sú naliehavo potrebné. Cirkev k tomu významne prispela.

Vo Wynnykoch biskup Glettler otvoril a požehnal nové sociálne a komunitné centrum na prízemí kostola, ktoré je ešte vo výstavbe. Okrem iného ponúka kaviareň, konferenčné a seminárne miestnosti na poradenstvo, ako aj miestnosti na aktivity s deťmi. Ďalšími príkladmi miestnej angažovanosti Cirkvi sú sociálne centrum Regina v Novojanovsku, denné centrum pre zdravotne postihnutých ľudí a diecézne vzdelávacie centrum gréckokatolíckej Ľvovskej eparchie. Zariadenie, ktoré pôvodne slúžilo ako núdzové ubytovanie pre vnútorne vysídlené osoby, sa vyvinulo na centrum duchovnej rehabilitácie. V súčasnosti sa buduje prístavba s obytnými jednotkami vhodnými pre zdravotne znevýhodnených.

Zdroj: KATHPRESS
preklad Katarína Jančišinová( TK KBS, kathpress; kj ) 20240703030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]