[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Velehrad ožije tradičnými Cyrilometodskými oslavami
P:3, 03. 07. 2024 11:06, ZAHVelehrad 3. júla (TK KBS) Velehrad ožije 4. a 5. júla tradičnými Cyrilometodskými oslavami, na ktorých sa každoročne zúčastňuje 30 000 ľudí. Tohtoročné oslavy budú zamerané na pripomenutie si 75. výročia vydania pastierskeho listu Hlas československých biskupov v hodine veľkej skúšky. Jeho vydanie znamenalo začiatok obmedzovania slobody komunistickým režimom v našej krajine a prenasledovanie nielen Cirkvi. Skončilo sa smrťou 33 katolíckych kňazov z moravskej provincie, internovaním biskupov a väznením všetkých, ktorí boli režimu nepohodlní.

Dni ľudí dobrej vôle otvorí Modlitba za vlasť, ktorá je organizovaná v spolupráci s Armádou Českej republiky. Zúčastnia sa na nej politickí predstavitelia štátu, hasiči, zdravotníci, policajti a široká verejnosť. Priamy prenos zabezpečuje televízia NOE.
Vo štvrtok 4. júla, v predvečer štátneho sviatku Českej republiky, Dňa slovanských hrdinov, sa uskutoční benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle. Hudobný moderátor Jiří Pavlica s Hradišťanom si na velehradské pódium pozve množstvo zaujímavých hudobných hostí. Sprevádzať ich bude Filharmónia Bohuslava Martinů Zlín, rôzne spevácke zbory a mládežnícky orchester.

Výťažok z koncertu poputuje na konto Ľudia dobrej vôle. Peniaze dostanú združenie Vstaň a choď, ktoré združuje a duchovne sprevádza ľudí s telesným postihnutím, Blízko nás, z. ú., šesť rodín z moravského mikroregiónu Oldřichovice-Napajedla-Zlámanec-Topolná starajúcich sa o deti s ťažkým autizmom a Nadácia ADIUVARE.

Počas popoludnia 4. júla sa na Velehrade uskutoční program Mladí fandia Velehradu. Nielen tínedžeri sa môžu tešiť na hudobné vystúpenia, raperov, parkouristov, súťaže o hodnotné ceny, kaviareň či fotokútik. Po druhýkrát sa uskutoční aj dobrodružno-športová súťaž družstiev o Pohár tatka Stojana.
Okrem toho sa v utorkovom programe Velehradu uskutočnia rôzne stretnutia aj znevýhodnených ľudí, vzdelávacie semináre pre rodiny, fotografický workshop, športové súťaže, ručný prepis Biblie, množstvo zaujímavých výstav, vernisáží a aktivít pre deti. Zaujímavá bude aj prednáška o velehradských zvonoch.

Cyrilometodské slávnosti 2024 vyvrcholia v piatok 5. júla o 10.30 h na nádvorí pred bazilikou slávnostnou svätou omšou. Hlavným celebrantom bude olomoucký arcibiskup Josef Nuzík a kazateľom apoštolský nuncius, arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

Zdroj: cirkev.cz/dnylididobrevule.cz( TK KBS, cz; kj ) 20240703028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]