[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový film Striebroústy kazateľ z dielne Spolku sv. Cyrila a Metoda
P:3, 03. 07. 2024 09:20, DOMKošice 3. júla 2024 (TK KBS) Tesne pred sviatkom sv. Cyrila a Metoda Spolok sv. Cyrila a Metoda dostal milý darček. Tvorivá skupina dokončila nový dokumentárny film s názvom Striebroústy kazateľ, venovaný pamiatke Polykarpa G. Oleára OSBM.

Film zachytáva jeho aktívny život i široký pastoračný rádius. Vyzdvihuje najmä jeho kazateľskú obľúbenosť u veriacich a tiež duchovné vedenie sestier baziliánok v Sečovciach. Vo filme počujeme aj autentický hlas otca Gabriela OSBM, prezentujúci myšlienky z baziliánskej duchovnosti. Za digitalizáciu nahrávok patrí vďaka o. Andrejovi Rusnákovi z Košíc. 

Nemenej zaujímavým je aj zostrih z archívu Generálnej kúrie baziliánov v Ríme, kde tvorcovia mali otvorený prístup k osobným dokumentom. Doteraz málo známe skutočnosti z ďalších rímskych archívov prezentuje vo filme o. Martin Mráz, súčasný predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda. 

Na zemplínske prostredie, spojené s ľudovými misiami a činnosťou Jednoty sv. Cyrila a Metoda poukázal regionálny historik Juraj Žadanský. Faktografické údaje dopĺňajú osobné svedectvá o. Pavla Chanátha, st. a troch sestier Rádu sv. Bazila Veľkého. Veľkosť rehoľného spolubrata a pretrvávajúcu pamäť na neho vo filme tlmočí protoigumen Vladimír J. Sedláček OSBM.

Filmový dokument má takmer 25 minút a je ďalším kamienkom do mozaiky poznania osobností, ktoré orali Metodovu brázdu v našom prostredí. Osnovateľom a garantom projektu je o. Michal Hospodár, podpredseda spolku. Odkaz na film dostanú všetci členovia spolku, ktorí ústrediu zverejnili svoju mailovú adresu. Plánujú sa aj hromadné prezentácie vo väčších farnostiach. 

Zdroj: TSKE, SSCM( TK KBS, tske; kj ) 20240703022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]