[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Južná Kórea, mladí ľudia a biskupi v dialógu na „tábore“ v katedrále v Soule
P:3, 02. 07. 2024 13:18, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 2. júla (VaticaNews) „Tábor v katedrále“ je názov podujatia, ktoré sa 28. júna konalo v Južnej Kórei a na ktorom sa v kostole Myeongdong zišli stovky chlapcov a dievčat spolu s arcibiskupom Petrom Soon-taick Chungom, biskupom Job Yo-bi Koo, biskupom Paul Kyung-sang Lee a ďalšími cirkevnými predstaviteľmi v prostredí pripomínajúcom tábor. Svedectvá, otázky a odpovede, ako aj posolstvá si medzi sebou odovzdávali skupiny sediace pri stoloch, v metóde inšpirovanej synodou.

Približne 600 mladých ľudí sa 28. júna večer zišlo na nádvorí katedrály Myeongdong v arcidiecéze Soul na podujatí „Tábor v katedrále“, ktoré zorganizoval Miestny organizačný výbor (LOC) Svetových dní mládeže, ktoré sa budú konať v roku 2027 v hlavnom meste Južnej Kórey.  Podujatie venované téme „Neboj sa, veď ja som s tebou“ (Iz 41, 10) sa začalo o 19.30 h a jeho cieľom bolo vybudovať most medzi Cirkvou a jej mladými nasledovníkmi prostredníctvom zmysluplného dialógu a spoločných skúseností. Medzi účastníkmi boli arcibiskup Peter Soon-taick Chung, biskup Job Yo-bi Koo a biskup Paul Kyung-sang Lee, ktorí sa aktívne zapájali do diskusií a interakcie.

Tábor na nádvorí katedrály

Prvýkrát sa takéto rozsiahle podujatie konalo na nádvorí katedrály, ktoré sa premenilo na útulné, takmer táborové prostredie s občerstvením pre všetkých účastníkov. Skupiny po desať ľudí, z ktorých každú viedol jeden duchovný, rehoľníčka alebo dobrovoľník, sedeli v kruhu na táborových stoličkách, čím sa vytvorila dôverná a príjemná atmosféra. Zdalo sa, že mladí účastníci sú dosť prekvapení týmto jedinečným usporiadaním a spočiatku sa trochu ostýchali, najmä preto, že sedeli tak blízko biskupov. Ako však večer postupoval, ľady sa prelomili a začali sa viesť zmysluplné rozhovory.

arcibiskup Chung
Arcibiskup Chung medzi mladými

Metóda inšpirovaná synodou

Počas podujatia štyria mladí rečníci upozornili na významné výzvy, ktorým dnes mladí ľudia čelia, a podelili sa o príbehy o radosti zo svojich skúseností s vierou. Po každej prezentácii nasledovali skupinové diskusie, metóda inšpirovaná synodou. Jeden z mladých ľudí menom Sang-wook Lee vo svojom vystúpení hovoril o podpore, ktorá často chýba zo strany Cirkvi mnohým mladým dobrovoľníkom, a o duchovnej „apatii“, ktorá môže byť jej dôsledkom. „Potrebujeme nové netradičné komunitné podujatia a dobrých vedúcich, ktorí by mladým ľuďom pomohli nájsť zmysel služby,“ povedal Lee a zhrnul tak pocity mnohých mladých účastníkov.

Odkaz mladým ľuďom

Arcibiskup Chung predniesol srdečný záverečný príhovor, v ktorom vyjadril vďačnosť za úprimnosť mladých účastníkov a ich ochotu podeliť sa o svoje príbehy. „Bol to vzácny čas počúvať príbehy vašich životov. Som vďačný mladým ľuďom za ich vzácny čas. Budeme pokračovať v organizovaní rôznych stretnutí, aby sme sa s vami ako protagonistami podelili o príbehy,“ povedal. Arcibiskup mladým odovzdal živé posolstvo povzbudenia, ktoré prevzal zo slov pápeža Františka: „Boh nás miluje takých, akí sme, bez ohľadu na to, čo sme dosiahli, alebo kým sme sa stali. Nech v procese prípravy na Svetové dni mládeže zakúsite, že Boh je vždy s vami vo vašich radostiach, bolestiach a zraneniach.“

Séria iniciatív

Iniciatíva 28. júna je prvou zo série podujatí, ktorých cieľom je načúvať hlasu mladých ľudí. „Tábor v katedrále“ poskytol jedinečnú príležitosť na dialóg medzi cirkevnými predstaviteľmi a budúcimi generáciami. Úspech večera otvára cestu k ďalším inovatívnym a interaktívnym stretnutiam, ktoré urýchlia prípravu na Svetové dni mládeže v roku 2027 v Soule a neskôr.

prevzaté z talianskej sekcie VaticanNews
preklad Katarína Jančišinová( TK KBS, Vatican News; kj ) 20240702020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]