[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Czerny: Synoda a digitálna misia
P:3, 02. 07. 2024 11:17, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 2. júla (VaticaNews) Prefekt dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj vo svojom príhovore vysvetľuje význam komunikácie, pojmu, ktorý považuje za základný jezuitský filozof Bernard Lonergan, autor knihy Metóda v teológii: „Pápež a synoda žiadajú, aby bola digitálna misia uznaná a integrovaná do viditeľnej Cirkvi a stala sa skutočnou službou Cirkvi.“

Ako možno digitálnu misiu začleniť do synodálneho procesu, ktorý v Cirkvi prebieha? To je východiskový bod úvah kardinála Michaela Czerného, prefekta Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, formulovaných vo svetle potreby prítomnosti Cirkvi v digitálnom prostredí: Potreba, ktorá sa výrazne prejavila počas prvého zasadnutia Synody o synodalite (október 2023) a ktorá viedla pápeža Františka k vytvoreniu študijnej skupiny na túto tému s cieľom „prehĺbiť dôsledky na teologickej, duchovnej a kanonickej úrovni a identifikovať požiadavky na štrukturálnej, organizačnej a inštitucionálnej úrovni pre realizáciu digitálneho poslania“.

Digitálna misia je evanjeliovou „hnacou silou“

Czerny, jeden z delegátov synody zaoberajúci sa synodalitou, zakorenil svoje úvahy v túžbe Cirkvi „byť prítomná“ v digitálnom prostredí, ktoré nie je len „miestom“, ale skutočnou kultúrou, „v podstate novou a rýchlo sa rozvíjajúcou“, zahŕňajúcou všetky aspekty ľudského života, a v ktorej hlavnou výzvou nie je elektronika, „ale skôr inkulturácia evanjelia a života Cirkvi“.
Digitálna misia, ktorá klíči ako „semeno zasiate do zeme“, autentická evanjeliová „hnacia sila“, „sa začala, keď sa zrodili sociálne siete, podcasty, blogy a YouTube“ a „laici, kňazi a rehoľníci nečakali na mandát z Vatikánu, od svojho biskupa alebo od svojich predstavených. Keď videli, že duše putujú týmito digitálnymi priestormi a hľadajú zmysel života, chopili sa iniciatívy a predstavili im Kristovu lásku“.

Lonerganova komunikácia a príspevok k digitálnej misii

Vo svojom príhovore, ktorý predniesol aj 7. mája na Pápežskej Gregorovej univerzite, potom Czerny spája misiu v digitálnej sfére s „komunikáciou“, chápanou ako funkčnou špecializáciou podľa schémy, ktorú identifikoval jezuita Bernard Lonergan vo svojej Metóde v teológii. Ide o komplexný systém, ktorý vznikol približne pred polstoročím a definuje osem funkčných špecializácií (výskum, výklad, dejiny, dialektika, fundament, doktrína, systematika, komunikácia), ktorých cieľom je jednota teologickej metódy užitočná na otvorenie dialógu medzi rôznymi subjektmi a so svetom.
Lonerganova komunikácia, uzatvára kardinál, „vrhá živé svetlo na magistérium pápeža Františka, týkajúce sa digitálnej misie“: ak sa táto „zrodila z viery a Cirkvi, ale spontánne a rozptýlene“, teraz v skutočnosti „Svätý Otec a synoda žiadajú, aby bola digitálna misia uznaná a integrovaná do viditeľnej Cirkvi a stala sa skutočnou cirkevnou službou a poslaním“.

Lorena Leonardiová Vatican News
preklad česká sekcia VaticanNews( TK KBS, VaticanNews CZ; kj ) 20240702017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]