[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Carlo Acutis a 14 ďalších blahoslavených budú kanonizovaní
P:3, 01. 07. 2024 14:31, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 1. júla (VaticanNews) Pápež František predsedal riadnemu konzistóriu kardinálov, ktoré schválilo svätorečenie 15 osôb, vrátane blahoslaveného Carla Acutisa, prvého mileniála, ktorý bude vyhlásený za svätého.

Kolégium kardinálov sa v pondelok ráno stretlo s pápežom Františkom v Apoštolskom paláci vo Vatikáne na riadnom verejnom konzistóriu.

Pápež predsedal modlitbe rannej Liturgie hodín spolu s kardinálmi, ktorí sa nachádzajú v Ríme, po ktorej pristúpili k zvažovaniu dôvodov kanonizácie viacerých blahoslavených.

Kardinál Marcelo Semeraro, prefekt Dikastéria pre kauzy svätých, predniesol krátku správu – v latinčine známu ako Peroratio – o živote a zázrakoch pätnástich zvažovaných osôb, po ktorej konzistórium hlasovalo a schválilo ich kanonizáciu.

Mučeníci a príklady viery

Najväčšia skupina nových svätých bola umučená v Damasku v Sýrii v roku 1860 a sú známi ako „damaskskí mučeníci”. Patrí k nim P. Manuel Ruiz López OFM, jeho sedem spoločníkov a bratia Abdel Moati, Francis a Rafael Massabki, traja maronitskí laici. Všetkých 11 bolo zabitých z nenávisti k svojej viere počas sýrskej občianskej vojny v roku 1860, keď moslimské milície zabili tisíce kresťanov v osmanskej Sýrii. Podľa Peroratia boli bratia Massabkiovci a osem františkánov zavraždení v noci 9. júla 1860, keď sa modlili vo františkánskom kostole v Damasku.

Na svätorečenie boli schválení aj dvaja Taliani – P. Giuseppe Allamano a sr. Elena Guerrová. P. Allamano založil začiatkom 20. storočia misionársky rád Consolata. Sr. Guerra zasvätila svoj život vzdelávaniu dievčat a koncom 19. storočia založila Oblátov Ducha Svätého.

Konzistórium schválilo svätorečenie mníšky narodenej v Kanade, s. Marie-Léonie Paradisovej (rodným menom Virginia-Alodie Paradisová), ktorá založila Malé sestry Svätej rodiny na začiatku 20. storočia.

Prvý svätec mileniál

Pápež František a konzistórium kardinálov potom hlasovali za schválenie kanonizácie prvého svätca z generácie Y, teda ľudí narodených v rokoch 1981 až 1996, všeobecne známych ako mileniáli.

Blahoslavený Carlo Acutis bude pravdepodobne vyhlásený za svätého počas Jubilea 2025, možno spolu s ďalšími kanonizáciami. Blahoslavený Carlo sa narodil talianskym rodičom v Londýne v Anglicku v roku 1991, bol webovým dizajnérom a zomrel na leukémiu vo veku 15 rokov v talianskej Monze. Bol známy svojou oddanosťou eucharistickým zázrakom a mariánskym zjaveniam, ktoré katalogizoval na webových stránkach, ktoré navrhoval.

Podľa Peroratio bol blahoslavený Carlo „nápomocný a starostlivý voči najchudobnejším a peniaze, ktoré ušetril zo svojho týždenného vreckového, používal na pomoc bezdomovcom, núdznym a imigrantom“.

Devin Watkins – Vatican News
preklad česká sekcia Vatican News( TK KBS, VaticanNews CZ pz; kj ) 20240701057   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]