[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové stanovy a predpisy pre Kapitulu a Dielňu svätého Petra
P:3, 01. 07. 2024 12:17, ZAHBazilika sv. Petra vo Vatikán

Foto: Peter Zimen


Vatikán 1. júla (VaticanNews) Pápež František schválil chirografom nové normy pre Kapitulu Baziliky svätého Petra inšpirované princípmi konštitúcie Praedicate Evangelium. Boli zverejnené aj stanovy a predpisy Dielne sv. Petra.

Kapitula Baziliky svätého Petra – teda skupina kanonikov, ktorí sa starajú o jej činnosť – má nové stanovy a nové predpisy. Pápež ich schválil v sobotu 29. júna v zverejnenom chirografe, v ktorom sa uvádza, že normy, ktoré nadobudnú platnosť zverejnením v L'Osservatore Romano, sú inšpirované princípmi a kritériami apoštolskej konštitúcie Praedicate Evangelium.

Služba pútnikom

Bazilika svätého Petra, ktorá je postavená na hrobe kniežaťa apoštolov, píše pápež v chirografe, „je spravovaná kapitulou kanonikov, ktorí strážia jej dekórum a podporujú jej duchovný, pastoračný, charitatívny a kultúrny život. Táto služba je s osobitnou pozornosťou určená mnohým pútnikom, ktorí oživovaní úprimnou zbožnosťou prichádzajú, aby sa utvrdili vo svojej viere na mieste apoštolského vyznania, je určená aj mnohým návštevníkom, často patriacim k rôznym kultúram a náboženstvám, ktorí majú záujem o kontempláciu umeleckých a architektonických krás uchovávaných vo vatikánskom chráme a o kresťanské posolstvo, ktoré sprostredkúvajú“.

Kanonici a koadjútori, nové normy

Pápež František pripomína, že „proces reformy“ života kapituly sa začal pred tromi rokmi zverejnením Prechodných noriem 28. augusta 2021. A na tieto normy odkazuje aj teraz zverejnený pápežský reskript, ktorý tiež objasňuje niektoré aspekty služby, ktorú vykonávajú kanonici a koadjútori. Predovšetkým sa v ňom stanovuje, že kanonici a koadjútori, ktorí boli vymenovaní „bez časového obmedzenia“ pred nadobudnutím platnosti nových pravidiel a ktorí už dosiahli alebo dosiahnu vek 80 rokov, nadobúdajú „štatút čestných kanonikov a čestných koadjútorov“ a sú „oslobodení od všetkých povinností voči kapitule“ a preto sa nezúčastňujú na zasadaniach, nedostávajú „žiadnu odmenu“, hoci si môžu ponechať „svoj titul, zaobchádzanie a rúcha“ a zúčastňovať sa „podľa svojho postavenia na liturgických sláveniach baziliky, ako aj na pastoračnej činnosti", a tiež „mať právo na pohreb v kaplnke Vatikánskej kapituly“.

V druhom bode reskriptu sa uvádza, že koadjútori vymenovaní pred nadobudnutím platnosti nového štatútu „zostávajú v službe až do dovŕšenia osemdesiateho roku života, ak predstavený nestanoví inak“, pričom nedostávajú „stálu odmenu, ale účastnícky poplatok za svoju službu“. V závere reskriptu sa pripomína pápežovo želanie, aby sa ustanovenia bodu 1 vzťahovali „aj na tých kanonikov a koadjútorov, ktorí, hoci ešte nedosiahli vek osemdesiat rokov, sa viac ako rok nezúčastňovali na liturgických sláveniach ani na zasadnutiach kapituly“.

Štatút a pravidlá Dielne sv. Petra

Súčasne so stanovami a predpismi, ktoré vydala kapitula, boli zverejnené aj stanovy a predpisy Dielne svätého Petra. V komuniké, ktoré vydalo riaditeľstvo komunikácie Pápežskej baziliky svätého Petra, sa zdôrazňuje, že schválené normy sú výsledkom procesu, ktorý sa začal ešte pred príchodom kardinála arcikňaza baziliky Maura Gambettiho a skúseností získaných po aplikácii dočasných noriem, ktoré sa týkali Dielne aj Kapituly. „Perspektíva, ktorá sa otvára,“ uvádza sa v komuniké, „spočíva v plodnejšej animácii baziliky, jej zachovaní a zhodnotení, aby mohla prijať milióny pútnikov a návštevníkov, ktorí každoročne prichádzajú do svätyne, najmä vzhľadom na jubilejný rok“.

Preklad Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews mj, pz; kj ) 20240701054   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]