[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Daniil Vidinský bol zvolený za nového patriarchu Bulharskej pravoslávnej cirkvi
P:3, 01. 07. 2024 12:15, ZAHSofia 1. júla (VaticanNews) Po marcovej smrti patriarchu Neofita sa v nedeľu 30. júna uskutočnila voľba jeho nástupcu, ktorý má 52 rokov a bol najmladším z troch kandidátov predložených cirkevnej volebnej rade. Intronizácia sa konala v Katedrále svätého Alexandra Nevského za prítomnosti ekumenického patriarchu Bartolomeja, kardinála Kocha, pozvaného patriarchátom, predstaviteľov miestnych cirkví, nuncia Surianiho a zástupcov iných náboženských vyznaní.

Novým patriarchom Bulharskej pravoslávnej cirkvi a metropolitom Sofie sa stal 52-ročný vidinský metropolita Daniil. Je nástupcom zosnulého Neofita, ktorý zomrel 13. marca vo veku 78 rokov po dlhej chorobe. Nového patriarchu zvolili dnes, v nedeľu 30. júna, delegáti cirkevnej volebnej rady patriarchátu, ktorí sa zišli v Bulharskej akadémii vied, po tajnom hlasovaní s metropolitom Gregorom z Vratsa. Zo 140 delegátov Rady - zložených z duchovných a laikov - bolo prítomných 138. Na zvolenie patriarchu bola potrebná 2/3 väčšina, po ktorej sa konalo druhé kolo.

Meno Daniila Vidinského navrhlo cirkevnej volebnej rade 14 metropolitov 20. júna. Bol zaradený do trojice, ktorú tvorili biskupi Gregor Vrátsky a Gabriel Lovečský. Najmladší z kandidátov bol zvolený 69 hlasmi, kým Gregor z Vratsa získal 66 hlasov.

Intronizácia

Popoludní toho istého dňa sa v patriarchálnej katedrále svätého Alexandra Nevského konala intronizácia, ku ktorej sa dostal slávnostný sprievod, ktorý sa začal od sídla Svätej synody. Na slávnosti bol prítomný ekumenický konštantínopolský patriarcha Bartolomej I., zástupcovia miestnych cirkví a v mene Svätej stolice kardinál Kurt Koch, prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, v sprievode reverenda Jaromíra Zádrapu, úradníka východnej sekcie toho istého dikastéria, apoštolského nuncia Mons. Luciana Surianiho v sprievode Mons. Nicolása Pedra Guidiho, zástupcov ostatných patriarchátov a zástupcov rehoľných konfesií. Prítomní boli aj bulharský prezident Rumen Radev a kráľ Simeon. Počas ceremónie si nový patriarcha prevzal rôzne insígnie svojej novej dôstojnosti. Na záver nastúpil na trón v sprievode metropolitov, pričom trikrát hlasno vyhlásil formulu „hoden“, ktorú opakovalo celé zhromaždenie.

Kto je nový patriarcha

Metropolita Daniil Vidinský sa narodil 2. marca 1972 v meste Smoljan s krstným menom Atanas Nikolov. Po ukončení základného a stredoškolského vzdelania v rodnom meste absolvoval Univerzitu svätého Klimenta Ochridského v Sofii, kde začal študovať anglickú filológiu, ale neskôr sa zapísal na Teologickú fakultu. Od roku 1997 bol novicom v Hadjidimovskom kláštore svätého Juraja Víťazného. O dva roky neskôr sa stal mníchom a bol vysvätený za diakona. V roku 2004 bol poslaný do kláštora Rozhen, kde bol vysvätený za kňaza. O dva roky neskôr sa stal archimandritom. V roku 2008 bol na základe rozhodnutia Svätej synody vymenovaný za biskupa. Najskôr ako vikár metropolitu Nevrokopa Natanaila a potom metropolitu Spojených štátov, Kanady a Austrálie Jozefa. Dňa 4. februára 2018 bol zvolený za metropolitu vidinského.

Preklad Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews mj; kj ) 20240701053   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]