[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež verbistom: Buďte budovateľmi pokoja, počúvajte volanie
P:3, 01. 07. 2024 12:13, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 1. júla (VaticanNews) „Nech vaše svetlo svieti pred ľuďmi: verní a tvoriví učeníci v zranenom svete“, to je téma generálnej kapituly Spoločnosti Božieho slova (verbisti), ktorej účastníkov prijal pápež František 29. júna ráno vo Vatikáne. Vo svojom príhovore vyzval rehoľníkov, aby načúvali potrebe ľudí po pokoji, aby sa zamysleli nad tým, ako sa dnes podeliť o radosť z evanjelia a zároveň rešpektovať „každú kultúru a každý národ“. Nechýbalo ani zastúpenie zo Slovenska.

Vaše misionárske povolanie sa rodí z poznania Božieho slova, ktoré „plodí, oživuje, inšpiruje, motivuje“, je prameňom, z ktorého treba čerpať, aby ste boli „vernými učeníkmi“ a „tvorivými misionármi“. Pápež František to povedal, keď sa prihovoril verbistom v Klementínskej sále a poukázal na „sugestívnu“ tému ich generálnej kapituly: „Nech vaše svetlo svieti pred ľuďmi: verní a tvoriví učeníci v zranenom svete“. Vernosť a tvorivosť sú slová, ktoré pápež zdôraznil ako nevyhnutné na to, aby sa evanjelium prinášalo všetkým ľuďom vo svete poznačenom konfliktami a násilím, rovnako ako je potrebné praktizovať synodalitu, „v ktorej sa všetci cítia vypočutí a prijatí“.

Zdieľanie radosti z toho, že sme milovaní

„Verného učeníka,“ uviedol pápež, „vidno podľa radosti z evanjelia, ktorá sa zračí z jeho tváre, z jeho životného štýlu, ktorým odovzdáva druhým lásku, ktorú ako prvý dostal a dostáva každý deň“, ako aj podľa dobrej tvorivosti, ktorá nie je samoúčelná, ale pochádza z Ducha Svätého, v skutočnosti, zdôrazňuje, „je to on, kto priťahuje srdcia, nie sme to my“, povedal Petrov nástupca a dodal:

„Pôsobíte v 79 krajinách a ste tam preto, aby ste ohlasovali evanjelium a sprítomňovali Božie kráľovstvo vo svete. To – ako dobre viete – sa deje skôr zdieľaním radosti než ukladaním povinností. Tvorivé misionárske aktivity sa rodia z lásky k Božiemu slovu; tvorivosť sa rodí z kontemplácie a rozlišovania. A hoci osobná tvorivá činnosť je dobrá, spoločná tvorivá činnosť je lepšia pre jednotu a silu Cirkvi.“

Niektoré aktuálne naliehavé otázky

V súčasnom svete, ktorý je rozdelený a zranený, to sa týka aj životného prostredia, objavujú sa niektoré naliehavé otázky, ktoré chcel pápež František naznačiť. Prvou je „byť budovateľmi pokoja“, počúvať volanie ľudí, keď uviedol:

„Prinášajme Kristov pokoj všetkým, najmä chudobným, migrantom – tí tak veľmi trpia! – diskriminovaným ženám, deťom, vylúčeným. Boh počul volanie zotročených ľudí; nezatvárajme si uši pred volaním dnešných otrokov a buďme tvoriví pri budovaní pokoja.“

Druhým cieľom je „dávať nádej“ alebo ešte predtým „byť nádejou“ pre všetkých. „V príprave na Jubilejný rok, v zranenom svete sa naše komunity musia stať znameniami nádeje. „A to je proroctvo,“ zdôraznil Svätý Otec, a je to „svedectvo, ku ktorému sa zasvätení verbisti zaväzujú všade, kde žijú“, aby „vzbudili novú kultúru lásky“ inšpirovanú pravdou, ktorú priniesol Kristus. „Byť prorockou nádejou pre každú kultúru. Je to krásna výzva!“ potvrdil pápež a dodal:

„Rád čítam Skutky apoštolov. Čo robí Duch Svätý? Zmätok. Je tam jedna vec, všetci hovoria, všetci si rozumejú, ale... a mnohokrát v zmätkoch Duch pokračuje a vedie Cirkev dopredu. Nebojte sa konfliktov: vy, nevytvárajte konflikty, ale nebojte sa konfliktov, nebojte sa zmätku dnešnej kultúry. Duch tam môže vstúpiť: buďte nádejou pre každú kultúru“.

Misia je vždy synodálna

Pápež František potom predstavil tému synodality, ku ktorej je povolaná Cirkev, ktorá v počúvaní a dialógu so všetkými musí „v Duchu rozlišovať, čo je jej poslaním“. Citujúc svoje posolstvo k Svetovému dňu misií 2024, pápež upresnil:

„Synodalita nie je módna záležitosť, je sama osebe misijná a naopak, misia je vždy synodálna. Preto vás povzbudzujem, aby ste podporovali synodalitu v každom aspekte svojho života: nech každé spoločenstvo rastie a teší sa zo synodálneho štýlu, v ktorom sa každý cíti vypočutý a prijatý“.

Rozvážnosť a odvaha

Hlásať evanjelium, prinášať Božiu lásku, slúžiť chudobným, usilovať sa o spravodlivosť a emancipáciu ľudí, to je úloha zverená členom Spoločnosti Božieho slova, ktorá v roku 2025 oslávi 150. výročie svojho založenia. Úloha, ktorú treba vždy aktualizovať s tvorivosťou, práve vo vernosti pôvodnej charizme. Pápež v závere uviedol:

„Arnold Janssen rozpoznal Božiu vôľu a nasmeroval Spoločnosť kráčať podľa Ducha: to je charizma zakladateľa. Dnes je na vás, aby ste podľa tejto charizmy, s jeho príkladom a príhovorom, robili rozlišovanie spoločenstva a podnikali odvážne kroky v pokore a dôvernej odovzdanosti Bohu“.

Adriana Masotti, Martin Jarábek – Vatican News( TK KBS, VaticanNews mj, pz; kj ) 20240701052   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]