[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hnutie kresťanských spoločenstiev detí rozvíja poľnohospodárstvo v Keni
P:3, 28. 06. 2024 13:14, DOMFoto: Archív eRka


Bratislava 28. júna (TK KBS) eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s Caritas Lodwar a Komunitou misionárov sv. Pavla Apoštola a Márie, Matky Cirkvi (MCSPA) rozvíja púštne poľnohospodárstvo s pastierskymi komunitami v regióne Turkana na severe Kene.

Koncept púštneho poľnohospodárstva zaviedla v Turkane pred desiatimi rokmi práve organizácia MCSPA, ktorá spravuje Misiu v Lobure ležiaciu v Katolíckej diecéze Lodwar. Začali s programom Furrows in the Desert, v rámci ktorého vybudovali neďaleko svojej misie školiace centrum s rovnomenným názvom a s modelovou zeleninovou a ovocnou farmou.

V tomto centre školia Turkancov v púštnom poľnohospodárstve. Počas svojej existencie podporil program vyše 600 domácností a vyškolil takmer 4 000 mužov a žien.

Hlavným cieľom projektu je podporiť udržateľný a spravodlivý sociálno-ekonomický rozvoj Kene cez posilnenie potravinovej bezpečnosti pastierskych komunít v Turkane, konkrétne prostredníctvom budovania odolnosti miestnych komunít voči dopadom zmeny klímy v poľnohospodárstve.

Prevažne pastierska komunita je nútená kvôli opakujúcim sa intenzívnym suchám aktívne vyhľadávať alternatívne zdroje obživy. Čoraz viac mužov sa začína venovať obchodu a formálnemu zamestnaniu. Muži – pastieri totiž putujú so svojimi stádami a trávia značnú časť roka hľadaním vody a pastvín. Ženy ostávajú doma, starajú sa o deti a domácnosť. Ich možnosti zamestnať sa či venovať sa inej príjmovej aktivite sú preto geograficky limitované. Púštne poľnohospodárstvo je v tomto prípade vhodným riešením jednak z kultúrneho, ako aj z praktického hľadiska.

Pre Turkanu by prosperujúce púštne poľnohospodárstvo znamenalo alternatívny a doplnkový zdroj obživy, znížilo by závislosť od potravinovej pomoci celého regiónu a prispelo by to k zastaveniu degradácie životného prostredia. Predaj nadprodukcie znamená vítaný zdroj príjmov nielen pre ženy, ale aj pre celé domácnosti a komunity. Pestrejší jedálny lístok má jednoznačne pozitívny vplyv na zdravie a zníženie chorobnosti populácie.

Tridsať študentov po ukončení päťmesačného intenzívneho kurzu o púštnom poľnohospodárstve v školiacom centre Furrows in the Desert v Lobure následne zaučí do inovatívnych poľnohospodárskych techník ďalších 60 asistentov a asistentiek vo svojich miestnych komunitách v Turkane, kde si založia svoje farmy.

Stovky domácnosti v Kaikore, Napeikare a v Lokudongo tak budú mať vďaka novým farmám zeleninu a ovocie na svojom jedálnom lístku počas celého roka a môžu tak zlepšiť životosprávu svojich rodín.

Projekt Púštneho poľnohospodárstva v kenskej Turkane sa od júla 2023 do júna 2025 realizuje z prostriedkov oficiálnej rozvojovej spolupráce SR – SlovakAid. eRko zabezpečí potrebné spolufinancovanie prostredníctvom koledníckej zbierky Dobrá novina.

-
Kontakt pre médiá: Jozef Magda, jozef@erko.sk, 0908 119 976( TK KBS, ek, ml; pz ) 20240628030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]