[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nadácia ACN distribuovala za 45 rokov 51 miliónov výtlačkov Biblií pre deti
P:3, 28. 06. 2024 13:00, DOMKapucín Paolo v brazílskej Amazónii, kmeň Tiku.

Foto: ACN


Bratislava 28. júna (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi distribuovala za 45 rokov 51 miliónov výtlačkov Biblií pre deti.

„Je to už 45 rokov odkedy sme ako nadácia ACN vydali prvú Bibliu pre deti. Vtedy sme boli na Slovensku známi ako Kirche in Not. Prvé výtlačky vznikli v roku 1979 pri príležitosti Medzinárodného roku dieťaťa. V tom čase nadácia vnímala dôležitú potrebu: podporiť pastoráciu detí v Latinskej Amerike. Práve tam sú totiž mnohé rozľahlé oblasti, kde pastoračné aktivity dosiahnu len veľmi ťažko.

V prvej distribúcii sa deťom rozdalo viac ako 1,2 milióna výtlačkov v štyroch jazykoch. Knižka sa stala veľmi obľúbenou a dnes už ju môžu čítať deti aj v takých jazykoch, v akých neexistuje žiadna iná literatúra. Vydávame ju spolu v 194 jazykoch a dialektoch. Od asýrčiny, ktorá je najbližším živým jazykom k tomu, ktorým hovoril Ježiš, až po jazyky ako zulu či tzeltalčina,“ píše ACN.

Prečo sa deťom tak veľmi páči?

„Po prvé preto, že ide o jednoducho prerozprávané biblické príbehy. Zhruba 64 strán dopĺňajú aj pekné ilustrácie. Po druhé preto, že v mnohých jazykoch je to jediná knižka, ktorú deti majú. Vďaka nej sa vôbec naučili čítať,“ uvádza ACN. Čo je však najdôležitejšie: milióny detí na celom svete si vybudovali vzťah k Nebeskému Otcovi. Cez túto Bibliu tiež pochopili, ako ich on sám veľmi miluje. Dotýka sa ma svedectvo otca Rolanda Montes de Oca z Kuby. Keď vstupoval do seminára, vzal si so sebou práve Detskú Bibliu od ACN.

„Bol som dieťa, ale nikdy nezabudnem, keď prišiel náš farár a dal mi túto detskú Bibliu. Vďaka nej som sa dozvedel o Pánovi, o príbehu spásy a vďaka nej som si zamiloval Boha. Tento Boh, do ktorého som sa zamiloval, ma povolal ku kňazstvu a túto Bibliu som si vzal so sebou do seminára. Samozrejme, neskôr som musel používať aj iné, kompletnejšie Biblie, ale táto je naďalej mojou najobľúbenejšou, pretože je to Biblia, ktorá ma naučila o Ježišovi Kristovi.“

Prístup k Božiemu slovu vo vlastnom jazyku tiež pomáha posilniť dôveru a ukázať, že kresťanstvo nie je cudzím príkazom. Páter Henrique Uggé, taliansky misionár, ktorý slúži v Amazónii, vysvetlil, že „všetci radi počúvame, čítame a rozjímame o Božom slove vo svojom vlastnom jazyku, vo svojom vlastnom kultúrnom a historickom kontexte.“ Deťom to dáva úžasnú príležitosť budovať si vzťah k viere v tom istom jazyku, ktorým hovoria so svojimi rodičmi a vo svojich komunitách.

„Počas 45 rokov sme distribuovali približne 51 miliónov výtlačkov. Túto Bibliu si však prečíta nielen to dieťa, ktoré ju dostalo, ale aj jeho súrodenci a ďalší príbuzní. Slúži teda ešte oveľa väčšiemu publiku. Nič z toho by nebolo možné bez pomoci vás, našich priateľov. Detskú Bibliu ďalej prekladáme a šírime do ďalších kútov sveta. Dnes nám azda ešte naliehavejšie záleží na tom, aby sa správa o Božej láske dostala do každého srdca. Aby všetky deti vedeli, že ich Otec sa o nich stará a nekonečne ich miluje. Podporou nadácie ACN cez našu darovaciu stránku prispejete aj k tomuto úžasnému celosvetovému dielu,“ dodáva Miroslav Dzurech z ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.( TK KBS, acn, ml; pz ) 20240628029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]