[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Varšave sa konal propedeutický kurz pre kňazov poľských katolíckych misií
P:3, 28. 06. 2024 11:26, ZAHFoto: BP KEP


Varšava 28. júna (BK KEP) Biskupi v Poľsku aktívne odpovedali na výzvu, že aj Poliaci v zahraničí (tzv. Polonia – pozn. prekl.) sú súčasťou Cirkvi a dôležitou súčasťou poľskej Cirkvi, uviedol biskup Piotr Turzyński, delegát Konferencie biskupov Poľska (KEP) pre pastoráciu poľských emigrantov, ktorý viedol propedeutický kurz pre kňazov, ktorí odchádzajú vykonávať pastoráciu medzi poľskými emigrantmi. Kurz sa konal od 25. do 26. júna v sídle Sekretariátu Konferencie biskupov Poľska vo Varšave.

Na tohtoročnom kurze sa zúčastnilo osemnásť kňazov: 17 diecéznych kňazov a jeden rehoľný kňaz. Kňazi vycestujú do západnej Európy vrátane Nemecka, Francúzska, Veľkej Británie, Írska, Belgicka, ako aj do Spojených štátov. „Som rád, že títo kňazi majú otvorené srdce a chcú slúžiť. Preto ich tu dva dni pripravujeme prednáškami a predstavujeme im špecifiká poľskej pastorácie v zahraničí,“ uviedol biskup Turzynski. Dodal, že na stretnutí sa zúčastnili aj rektori poľských katolíckych misií z Anglicka, Francúzska a Nemecka, ktorí hovorili o poľskej pastorácii v zahraničí,“ aby táto určitá odlišnosť pastorácie kňazov neprekvapila“.

„Pre kňazov, ktorí idú pôsobiť do poľských komunít v zahraničí, je dôležité na jednej strane zdôrazňovať miestny kontext, v ktorom sa nachádzajú, teda miestnu kultúru, zvyky a to, čo miestna Cirkev prináša univerzálnej Cirkvi, a na druhej strane zachovávať poľské tradície a to, čo v poľskej Cirkvi zjednocuje poľskú komunitu, a aj to, čo je z nášho pohľadu dôležité ako prvok odovzdávania viery,“ povedal hovorca Konferencie biskupov Poľska P. Leszek Gęsiak SJ, ktorý sa stretol s účastníkmi kurzu. „V tejto perspektíve sme vyrástli a je vhodné ju Poliakom často pripomínať,“ zdôraznil hovorca biskupov. Jedným z účastníkov kurzu je aj páter Paweł Gomulak OMI, misionár oblát Nepoškvrnenej Panny Márie, ktorý odchádza slúžiť pre poľskú komunitu do Belgicka. „Je to trochu stresujúce, pretože ide o zmenu krajiny aj zmenu pokiaľ ide o špecifiká práce, ale je v tom aj veľa nádeje, dôvery v Božiu prozreteľnosť a otvorenosti pre srdcia Poliakov, pretože Poliaci v zahraničí sú naozaj veľmi milí“.

Kňaz prof. Józef Młyński z Univerzity Komisie národného vzdelávania v Krakove (Universytet Komisji Edukacji Narodowej v Krakowie) počas stretnutia uviedol účastníkov kurzu do témy pastorácie manželstiev a rodín v emingrácii. Prof. Młyński priznal, že po roku 2014, keď Poľsko vstúpilo do Európskej únie, odišlo približne jeden a pol milióna Poliakov. „Chcem poukázať na to, ako pracovať s manželmi a rodinami v emigrácii, a je to veľmi potrebné, pretože tieto rodiny čakajú,“ poznamenal. Dodal, že z rodín, ktoré emigrovali za prácou, je praktizujúcich veriacich približne 10 %. „Možno by zdalo, že je to málo, ale každý človek je dôležitý. Každému človeku treba pomáhať, podporiť ho a byť spolu s ním. Polonijné strediská Poľských katolíckych misií sú týmto miestom, týmto centrom na vytváranie pastoračnej starostlivosti o rodiny a manželstvá v emigrácii,“ zdôraznil.

Zdroj: TK Poľskej biskupskej konferencie / BP KEP
Preložil: Stanislav Gábor( TK KBS, bp, sg, ml; pz ) 20240628028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]