[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Melčice privítali stretnutie Internoviciátu na tému zasvätené panenstvo a sexualita
P:3, 28. 06. 2024 10:42, DOMFoto: Archív KVRPS


Melčice 28. júna (TK KBS) Posledné stretnutie Internoviciátu v tomto školskom roku sa konalo od 19. do 22. júna 2024 vo Františkánskom duchovnom centre sestier františkánok Premenenia v Melčiciach – Lieskovom. Hosťom a prednášajúcou bola sestra Marta Andraščíková, SSS. Témou stretnutia bolo Zasvätené panenstvo a sexualita.

Doteraz bola táto téma ponúkaná na stretnutiach, kde boli iba rehoľné sestry. Tentokrát po dohode so všetkými účastníkmi sa stretnutia zúčastnili aj františkánski novici so svojím novicmajstrom. Spolu s nimi nás bolo 16. Prišlo päť noviciek, štyri magistry, dvaja františkánski novici so svojím magistrom, organizátori – sestra Brigita a brat Reginald, a jeden večer ich prišla navštíviť sestra Renáta Jamborová, SSS, vedúca komisie a zástupkyňa predsedu KVRPS.

„Ukazovala nám pozitívnu hodnotu sexuality od roviny biologickej cez psychickú až po duchovnú. Z takejto perspektívy tvorí sexualita vzácnu súčasť nášho zasvätenia, darovania sa Bohu, reholi a ľuďom. K hodnote prednášok prispel nielen dobre pripravený obsah, ale aj charizma sestry Marty. Hovoriť otvorene o sexualite v zasvätení nie je ešte stále úplne samozrejmé a nie je prebytok tých, ktorí by boli odborne aj skúsenostne dobre pripravení o tejto téme prednášať a viesť diskusie. Slová sestry Marty sa nás všetkých dotkli a boli pre nás výzvou uvažovať o vlastnej sexualite otvorene, odvážne aj pokorne, v kontextoch našich osobných príbehov, ale aj našich rehoľných konštitúcií,“ uviedli organizátori.

„To najhlbšie, čo sme si odnášali z prednášok aj vlastných reflexií, sme prinášali do kaplnky, kde sme slávili sväté omše, modlili sme sa breviár, mali sme spoločné rozjímania aj adoráciu, prežívali sme tam spoločenstvo s Bohom aj krásne ľudské spoločenstvo. Všetci sme radi využili spoločné stretnutia medzi prednáškami, čas na rozhovory pri jedle, pri káve a pri malých dobrotách v bufetíku. Za dobré jedlo a príjemnú atmosféru pobytu sme vďační domácim sestrám Tereze a Veronike. Sestra Tereza, hoci bola z nás všetkých najmenšia, ako vždy oplývala energiou, evanjeliovým nadšením, všetky žilky v nej hrali a burcovala aj nás. V piatok večer sa jej to podarilo a vtiahla nás do víru hudby, tanca a radosti,“ informovali organizátori.

Počas stretnutia navštívili aj pútnické miesto na Skalke pri Trenčíne. „Najprv sme sa zastavili na Malej Skalke v pútnickom chráme sv. Andreja Svorada a Beňadika. Potom sme sa presunuli o kúsok ďalej k Veľkej Skalke, čo je bývalý benediktínsky a neskôr jezuitský kláštor. V rámci prehliadky sme sa v kaplnke zastavili a pomodlili sa vešpery,“ informovali. Záver patril prehliadke Trenčianskeho hradu.

Zdroj: KVRPS( TK KBS, kvrps, fc, ml; pz ) 20240628026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]