[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

CCEE má nového sekretára, Martina Michalíčka nahradí Antonio Ammirati
P:3, 28. 06. 2024 08:05, ZAHZľava - Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup Vilniusu a predseda CCEE, Antonio Ammirati a Mons. Ladislav Nemet, belehradský arcibiskup a podpredseda CCEE

Foto: CCEE


Belehrad 28. júna (TK KBS/TS ČBK) P. Antonio Ammirati bol na plenárnom zasadnutí predsedov Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) zvolený za nového generálneho sekretára CCEE. Bývalý hovorca a vicegenerálny sekretár CCEE nahradí na päť rokov slovenského kňaza z Nitrianskej diecézy Martina Michalíčka, ktorý funkciu generálneho sekretára zastával od roku 2018.

Členovia CCEE o tom rozhodli v Belehrade (od 24. do 27. júna), kde sa zišli na pozvanie Mons. Ladislava Nemeta, belehradského arcibiskupa a podpredsedu CCEE. Biskupi vyjadrili P. Michalíčkovi vďaku za jeho dlhoročnú službu európskym cirkvám. Biskupov Slovenska zastupoval na plenárnom zasadnutí košický eparchiálny biskup Mons. Cyril Vasiľ.

Stretnutie, ktoré sa začalo úvodným slovom apoštolského nuncia v Srbsku Mons. Santa Gangemi, pokračovalo analýzou súčasnej situácie v Európe, ktorej sa venoval Mons. Mariano Crociata, predseda Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE), Mons. Noël Treanor, apoštolský nuncius v Európskej únii, a Mons. Marco Ganci, zástupca Svätej stolice pri Rade Európy. Nasledovali príhovory predsedov komisií CCEE, ktorí predstavili svoju činnosť v uplynulom roku.

Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup Vilniusu a predseda CCEE, pripomenul otvorenie nového sídla CCEE v Ríme, ktoré má posilniť spoluprácu a komunikáciu európskych biskupov navzájom a so Svätou stolicou a dať nové pastoračné impulzy a ekumenické podnety, najmä v jubilejnom roku a počas synody 2021 – 2024.

V rámci prípravy na druhé zasadnutie synody o synodalite sa predseda Grušas venoval úlohe, ktorú môžu európske orgány a biskupské konferencie zohrávať v živej a rastúcej synodalite. Predstavil tiež ekumenické iniciatívy, ktoré CCEE realizuje: aktualizáciu Európskej ekumenickej charty, ktorá bola podpísaná spolu s Konferenciou európskych cirkví (CEC) v roku 2001 a ktorá by mala byť v súčasnej verzii podpísaná v Nedeľu Božieho milosrdenstva 2025, teda v roku, keď už kresťania všetkých cirkví budú sláviť Veľkú noc v rovnaký deň. Uskutoční sa aj prvé stretnutie s Radou Stálej konferencie východných pravoslávnych cirkví v Európe (OCE).

Predseda Grušas na záver vyzval všetkých, aby sa pripravili na nadchádzajúce Jubileum, aby „bolo udalosťou milosti pre naše spoločenstvá a krajiny a príležitosťou svedčiť o tom, že Kristus je jedinou nádejou pre ľudstvo“.

Záverečný príhovor predniesol kardinál Robert Francis Prevost, prefekt Dikastéria pre biskupov, ktorý hovoril na tému Evanjelizačný a misijný rozmer Cirkvi v Európe, pričom sa opieral o udalosti posledných týždňov, počnúc voľbami do Európskeho parlamentu a globálnymi krízami vrátane vojen na Ukrajine a Blízkom východe.

Profesor Joseph Sayer, pastorálny teológ, hovoril o novej apoštolskej konštitúcii Praedicate Evangelium Implications a dôsledkoch pre biskupské konferencie a kontinentálne organizácie. Prof. Sayer pri analýze textu tejto konštitúcie, ktorú promulgoval pápež František v roku 2022 a ktorá upravuje funkcie a úlohy orgánov kúrie, predstavil novú úlohu biskupských konferencií.

Ďalším významným momentom bolo stretnutie členov CCEE s patriarchom Srbskej pravoslávnej cirkvi, Jeho Svätosťou Porfirijom. Na 21. september 2024, Medzinárodný deň mieru, biskupi vyzývajú na deň modlitieb za obete vojny, ako aj na modlitby za mier na Ukrajine, vo Svätej zemi a v Sudáne. Nasledujúce plenárne zhromaždenie sa bude konať v Lisabone od 8. do 10. októbra 2025.

Zdroj: CCEE( TK KBS, ts cbk, ccee, ml; pz ) 20240628020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]