[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež rehoľníkom: Nech je tep Kristovho srdca rytmom vašich dní
P:3, 27. 06. 2024 12:15, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 27. júna (VaticanNews) „Nech je tep Kristovho srdca rytmom vašich dní, moduluje tóny vašich rozhovorov a udržuje horlivosť vašej lásky.“ Aj týmito slovami sa Svätý Otec František prihovoril členom Spoločnosti kňazov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (tzv. Dehoniáni), ktorých prijal vo štvrtok 27. júna pri príležitosti ich generálnej kapituly. V príhovore im pripomenul dôležitosť intenzívneho prežívania adorácie a evanjelizácie.

V Sále konzistória sa pápež František stretol s viac ako stovkou kňazov Dehoniánov, ktorí pôsobia aj na Slovensku a v úvode príhovoru Petrov nástupca vyjadril povzbudenie, že i keď sa zdá, že „svet stratil srdce“, pre kresťanov, a „predovšetkým pre zasvätené osoby existuje spôsob, ako ho oživiť: intenzívne sa modliť.

V súvislosti s témou ich 25. generálnej kapituly „Povolaní byť jedno v meniacom sa svete. ,Aby svet uveril‘“, pápež František uviedol ako dôrazne Kristus prosil o jednotu svojich učeníkov počas Poslednej večere. Jednota podľa pápeža nemá byť akýmsi „projektom, ktorý sa má uskutočniť“, ale „darom“, keď vysvetlil:

„Je dôležité si to uvedomiť: jednota nie je naším dielom, nie sme schopní ju dosiahnuť sami: môžeme urobiť svoj diel – a musíme ho urobiť – ale potrebujeme Božiu pomoc. On je ten, kto nás zhromažďuje a oživuje, a my rastieme tým viac, čím väčšia je medzi nami súdržnosť, čím viac sme spojení s ním.“

Ďalej rímsky biskup hosťom zdôraznil, že ak chcú, „aby medzi nimi rástlo spoločenstvo,“ musia „pri svojich kapitulných rozhodnutiach brať veľký ohľad na hodnotu sviatostného života, na vytrvalosť v počúvaní a rozjímaní o Božom slove, na ústredné miesto osobnej a spoločnej modlitby, najmä adorácie“. Pápež uviedol:

„Nech je kaplnka najnavštevovanejšou miestnosťou vo vašich rehoľných domoch, nech je ako miesto pokorného a vnímavého ticha a skrytej modlitby, aby tep Kristovho Srdca určoval rytmus vašich dní, upravoval tón vašich rozhovorov a udržiaval horlivosť vašej lásky (...) Bez modlitby niet rozvoja, niet postavenia: ani v rehoľnom živote, ani v apoštoláte! Bez modlitby sa nedá nič urobiť“.

Pápež v príhovore pripomenul aj potrebu vykoreniť „mor klebetenia, ktorý ničí vnútro“ a zdôraznil, že zo života v jednote a modlitbe vyplýva „schopnosť evanjelizovať a byť misionármi v dnešnej zložitej dobe, poznačenej veľkými výzvami“. Napokon Svätý Otec poukázal na ich zakladateľa francúzskeho kňaza Léona Gustava Dehona (1843 – 1925), ktorý povedal, že „biče, tŕne a klince zapísali do Spasiteľovho tela jediné slovo: láska“. Pápež dodal:

„Toto je tajomstvo hodnoverného a účinného ohlasovania: aby sme nechali slovo ,láska‘ zapísať, tak ako Ježiš, do nášho tela, to znamená, aby vstúpila do konkrétnosti našich činov, s vytrvalosťou a bez toho, aby sme sa zastavili pred odsúdeniami, ktoré sa vynárajú, pred problémami, ktoré trápia, a pred zlobou, ktorá zraňuje. Neunavujme sa ísť s nevyčerpateľnou náklonnosťou ku každému bratovi a sestre, v solidarite s Kristom Vykupiteľom a v jeho túžbe odčiniť hriechy celého ľudstva.“

Alessandro De Carolis, Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, adc, mh, ml; pz ) 20240627030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]