[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán bude mať nový agrovoltaický systém pre energetickú nezávislosť
P:3, 27. 06. 2024 10:49, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 27. júna (VaticanNews) V stredu 26. júna vyšlo motu proprio pápeža Františka s názvom „Brat Slnko“ (Fratello Sole), v ktorom pápež oznámil, že Vatikánsky mestský štát bude vybavený agrovoltaickým zariadením. Ako píše, je to odpoveď „na výzvy, ktoré pre ľudstvo a náš spoločný domov predstavujú klimatické zmeny“. Systém bude umiestnený v centre Santa Maria di Galeria.

Ide o solárne zariadenie, ktoré využíva solárnu energiu na výrobu „nielen energie pre rozhlasovú stanicu, ktorá sa tam nachádza, ale aj na kompletné energetické zabezpečenie mestského štátu Vatikán“. Pápežova encyklika Laudato si', ktorou Svätý Otec pred deviatimi rokmi potvrdil dôležitosť starostlivosti o spoločný domov, tak teraz nadobúda podobu projektu, ktorý ustanovil sám pápež.

Apoštolský list vo forme motu proprio „Brat Slnko“ vysvetľuje, že prostredníctvom výstavby „agrovoltaickej elektrárne“, čiže systému, ktorý kombinuje výrobu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov s potrebami poľnohospodárskej pôdy pod ním, ide o dosiahnutie nezávislosti Vatikánu z hľadiska dodávok energie. Pápež zveruje mandát na realizáciu projektu vedeniu Governatorátu a Správy majetku Apoštolskej stolice (APSA) pričom im udeľuje „plnú spôsobilosť na vykonávanie potrebných úkonov riadnej a mimoriadnej správ“.

Posolstvo k Svetovému dňu modlitieb za stvorenstvo 2024

Vatikán zároveň v stredu zverejnil aj posolstvo pápeža Františka k Svetovému dňu modlitieb za starostlivosť o stvorenstvo, ktoré sa bude sláviť 1. septembra. Téma znie Dúfaj a konaj so stvorenstvom.

Spracovala Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; kj ) 20240627026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]