[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 11. 2024   Meniny má Pamiatka zosnulých      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katechéza pápeža Františka k Medzinárodnému dňu proti zneužívaniu drog
P:3, 26. 06. 2024 13:00, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 26. júna (TK KBS) Pápež František v stredu 26. júna počas pravidelnej generálnej audiencie venoval svoju katechézu osobitne Medzinárodnému dňu proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi.

Na záver audiencie vyzval k modlitbe k patrónom Ríma, sv. Petrovi a Pavlovi, ktorých slávnosť bude 29. júna: „aby národy trpiace vojnou“ ako sú Ukrajina, Palestína, Izrael a Mjanmarsko „opäť našli pokoj“. Pozval veriacich, aby sa podľa príkladu apoštolov stali „misionárskymi učeníkmi, ktorí svedčia o evanjeliu“.

Videozáznam generálnej audiencie


Zdroj: VaticanNews 

Pred katechézou zaznelo čítanie z Prvého listu Korinťanom (1 Kor 6,12 – 14):

„,Všetko smiem.' Ale nie všetko osoží. ,Všetko smiem.' Ale ja sa ničím nedám zotročiť. ,Jedlo je pre žalúdok a žalúdok pre jedlo.' Boh však zničí jedno aj druhé. Ale telo nie je na smilstvo, lež pre Pána a Pán pre telo. A Boh aj Pána vzkriesil a vzkriesi aj nás svojou mocou.“

Katechéza pri príležitosti Medzinárodného dňa proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi

Drahí bratia a sestry, dobré ráno!

Dnes je Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi, ktorý vyhlásilo Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov v roku 1987. Tohtoročná téma znie: Dôkazy sú jasné: treba investovať do prevencie.

Svätý Ján Pavol II. uviedol, že „zneužívanie drog ochudobňuje každé spoločenstvo, v ktorom sa vyskytuje. Umenšuje ľudskú silu a morálne kvality. Podkopáva uznávané hodnoty. 

Ničí chuť do života a chuť prispievať k lepšej spoločnosti.“ (Posolstvo na konferenciu do Viedne, 1987).Toto spôsobuje zneužívanie drog a užívanie drog. Zároveň však nezabúdajme, že každý drogovo závislý „si so sebou nesie rozdielny osobný príbeh, ktorý treba vypočuť, pochopiť, milovať a podľa možnosti uzdraviť a očistiť. (...) Aj drogovo závislí naďalej majú, viac ako kedykoľvek predtým, dôstojnosť ako osoby, ktoré sú Božími deťmi“. (Príhovor Pápežskej akadémie vied, nov. 2016). Každý má svoju dôstojnosť.

Nemôžeme však ignorovať zlé úmysly a činy dílerov a obchodníkov s drogami. Sú to vrahovia! Pápež Benedikt XVI. počas návštevy jednej liečebnej komunity použil prísne slová: „Obchodníkom s drogami hovorím, že by sa mali zamyslieť nad zlom, ktoré spôsobujú množstvu mladých ľudí a dospelých zo všetkých spoločenských vrstiev: Boh od nich bude žiadať zodpovednosť za to, čo urobili. Ľudská dôstojnosť nemôže byť takto pošliapavaná.“ (Príhovor komunite v Brazílii, máj 2007). A drogy pošliapavajú ľudskú dôstojnosť.   

Zníženie drogovej závislosti sa nedosiahne legalizáciou užívania drog – toto je výmysel –, ako sa to navrhuje alebo už realizuje v niektorých krajinách. Legalizujete a užíva sa viac. Keďže poznám mnoho tragických príbehov drogovo závislých a ich rodín, som presvedčený, že je morálne nutné skoncovať s výrobou a obchodovaním s týmito nebezpečnými látkami. Je tu mnoho obchodníkov so smrťou – preto sú obchodníci s drogami tiež obchodníkmi so smrťou –, poháňa ich logika moci a peňazí za každú cenu! A táto pohroma, ktorá produkuje násilie a rozsieva utrpenie a smrť, si od celej spoločnosti vyžaduje akt odvahy.

Výroba drog a obchodovanie s nimi majú deštruktívny dopad aj na náš spoločný domov. Čoraz zreteľnejšie sa to prejavuje napríklad v povodí Amazonky.

Ďalšou prioritnou cestou boja proti zneužívaniu drog a obchodovaniu s nimi je prevencia, ktorá sa uskutočňuje prostredníctvom podpory väčšej spravodlivosti, výchovy mladých ľudí k hodnotám, ktoré vytvárajú osobný a spoločenský život, sprevádzaním tých, ktorí to potrebujú a dávaním nádeje do budúcnosti.

Počas mojich ciest do rôznych diecézí a krajín som mal možnosť navštíviť niekoľko resocializačných komunít inšpirovaných evanjeliom. Sú silným a nádejným svedectvom odhodlania kňazov, zasvätených mužov a žien a laikov uvádzať do praxe podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi. Rovnako ma povzbudzuje úsilie, ktoré vyvíjajú rôzne biskupské konferencie na podporu spravodlivej legislatívy a politiky týkajúcej sa liečby drogovo závislých a prevencie s cieľom zastaviť túto pohromu.

Ako príklad uvádzam sieť La Pastoral Latinoamericana de Acompañamiento y Prevençión de Adicciones (PLAPA). V stanovách tejto siete sa uvádza, že „závislosť od alkoholu, psychoaktívnych látok a iných foriem závislosti (pornografia, nové technológie atď.) ...je problém, ktorý sa nás dotýka bez rozdielu, mimo geografických, sociálnych, kultúrnych, náboženských a vekových rozdielov. Napriek týmto rozdielom sa však v súčasnosti chceme zorganizovať ako spoločenstvo: vymieňať si skúsenosti, nadšenie, ťažkosti“.

Spomeniem tu aj biskupov Južnej Afriky, ktorí v novembri 2023 zvolali stretnutie na tému „Posilnenie postavenia mladých ako agentov mieru a nádeje“. Zástupcovia mládeže prítomní na stretnutí označili toto zhromaždenie za „významný míľnik zameraný na zdravú a aktívnu mládež v celom regióne“. Zároveň prisľúbili, citujem: „Prijímame úlohu veľvyslancov a obhajcov v boji proti užívaniu omamných látok. Žiadame všetkých mladých ľudí, aby boli vždy empatickí jeden k druhému.“ (https://adn.celam.org/wp-content/uploads/2023/09/Carta-a-la-Iglesia-de-ALC-PLAPA-14sept2023-CL.pdf).  

Drahí bratia a sestry, tvárou v tvár tragickej situácii drogovej závislosti miliónov ľudí na celom svete, tvárou v tvár škandálu nelegálnej výroby a obchodovania s týmito drogami „nemôžeme byť ľahostajní. Pán Ježiš sa zastavil, stal sa blízkym, uzdravoval rany. V štýle jeho blízkosti sme aj my pozvaní konať, zastaviť sa pred situáciami krehkosti a bolesti, vedieť načúvať volaniu osamelosti a úzkosti, skloniť sa, aby sme pozdvihli a vrátili do života tých, ktorí upadli do otroctva drog.“ (Posolstvo na 60. medzinárodný kongres súdnych toxikológov, aug. 2023).  A modlíme sa za tých zločincov, ktorí dávajú drogy mladým ľuďom: sú to zločinci, sú to vrahovia! Modlime sa za ich obrátenie. 

V tento Medzinárodný deň boja proti drogám, my kresťania a cirkevné spoločenstvá, obnovme svoju angažovanosť v modlitbe a v práci proti drogám. Ďakujem!

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – VaticanNews



( TK KBS, VaticanNews, ml; kj ) 20240626034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]