[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Orosch vysvätil v Komárne jedného diakona a jedného novokňaza
P:3, 26. 06. 2024 12:29, DOMFoto: Mátyás Puskás


Komárno 26. júna (TK KBS) Medzi klerikov Trnavskej arcidiecézy pribudli v Bazilike sv. Ondreja v Komárne ďalší dvaja svätenci. Skrze vkladanie rúk a konsekračnú modlitbu trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha sa v sobotu 22. júna jeden svätenec stal diakonom a druhý kňazom.

Počas slávnostnej svätej omše v komárňanskej bazilike prijal sviatosť posvätného stavu Kristovho kňazstva v prvom stupni diakonátu seminarista kňazského seminára v maďarskom Győri (slov. Ráb) Tamás Ollé, ktorý pochádza z farnosti Veľký Meder. V druhom stupni presbyterátu prijal túto sviatosť diakon Adrián Gál z farnosti Veľká Mača.

V úvode samotného obradu vysviacky boli svätenci predstavení trnavskému arcibiskupovi, ktorý sa k nim a prítomným veriacim následne prihovoril. Trnavský arcibiskup Ján Orosch vo svojej homílii zdôraznil význam a krásu kňazského povolania. Citoval slová Svätého Otca Františka: „Povolanie kňazov je stať sa prítomnosťou Ježiša pre svoj ľud.“ „Ako nástupca apoštolov vás povzbudzujem, moji synovia, aby ste reprezentovali Ježiša medzi ľuďmi s nikdy neklesajúcim zápalom, neochvejnou vernosťou a hlavne obetavou láskou!“

Arcibiskup zdôraznil, že kňazstvo je nádherným povolaním, pretože nás pozýva do priameho vzťahu s Bohom a do služby ľuďom. Tento deň bude pre novokňaza a novodiakona nezabudnuteľným, pretože od tejto chvíle sa stávajú pastiermi tajomného Kristovho Tela. Zdôraznil tiež, že kňaz má zvláštnu úlohu v slávení Eucharistie, kde reprezentuje Krista a veriacim podáva jeho Telo a Krv, ktoré sú chlebom života a nápojom spásy.

Výzva k vernosti a obetavosti

Arcibiskup Orosch vyzval novokňaza a novodiakona k ohlasovaniu evanjelia, aby radosť z dobrých správ prenikla do sŕdc ľudí. Cez kázne, katechézy a pastoračné rady majú viesť veriacich na cestu pravej viery a k Bohu. Kňazské povolanie má svoju osobitnú krásu aj v poskytovaní sviatostí, kde sa stáva sprostredkovateľom Božej milosti počas dôležitých životných okamihov veriacich.

Povzbudenie k neochvejnosti

Hlava Trnavskej arcidiecézy tiež povzbudila novokňaza a novodiakona, aby neupadali do sklamania, keď nevidia vždy výsledky svojej práce. Pripomenul im slová svätého Pavla: „My len sadíme, sejeme semeno, ale rast dáva Boh.“ (1 Kor 3) Upozornil, že verní Kristovi služobníci kráčajú vždy v Jeho misii – či už slávia liturgiu, vyučujú, alebo hovoria s veriacimi, ale aj vtedy, keď pre vernosť Kristovi a katolíckemu učeniu musia znášať utrpenie.

Osobitné posolstvo pre vysvätených

Trnavský arcibiskup Ján Orosch vo svojom posolstve osobitne pozdravil novodiakona Tamása a novokňaza Adriána a vyjadril radosť z ich povolania. Zdôraznil, že verná služba prináša radosť už tu na zemi. Jeho slová smerovali i k veriacim. Požiadal ich o modlitby za týchto dvoch svätencov, aby ich Duch Svätý stále viedol na ich ceste, kiež vždy a všade vyžarujú svetlo Kristovej lásky do sveta.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave, Róbert Kiss( TK KBS, abutt, rk, ml; kj ) 20240626033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]