[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Velehradské oslavy pripomenú už 75. výročie vydania listu Hlas biskupov
P:3, 26. 06. 2024 12:05, ZAHFoto: Cirkev.cz Jiří Uher


Zlín 26. júna (TK KBS) Tradičné cyrilometodské slávnosti pripravujú na Velehrade v okrese Uherské Hradiště, uskutočnia sa 4. a 5. júla. Tohtoročný 25. ročník bude pripomínať 75. výročie vydania pastierskeho listu Hlas československých biskupov a ordinárov veriacim v hodine veľkej skúšky. Jeho vydanie znamenalo začiatok obmedzovania slobody komunistickým režimom v bývalom Československu a prenasledovanie nielen Cirkvi, povedal novinárom v Zlíne tajomník Dní ľudí dobrej vôle Josef Kořenek. Velehradské slávnosti sú jedným z najvýznamnejších cirkevných sviatkov v krajine a pripomínajú príchod slovanských svätcov Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Zvyčajne sa na nich zúčastňuje okolo 30 000 ľudí.

Dni dobrej vôle sa začnú Modlitbou za vlasť vo velehradskej bazilike za účasti zástupcov armády, hasičov, zdravotníkov, policajtov a politikov. Štvrtkový program vyvrcholí benefičným koncertom Večer ľudí dobrej vôle. „Hudobný moderátor Jiří Pavlica s Hradišťanom si na pódium pozve množstvo zaujímavých hudobných hostí, kapelu Jelen, Javory Beat s Hanou a Petrom Ulrychovými, Viki Olejárovú, Folk Team a rodinu Kolčavových. Sprevádzať ich bude Filharmónia Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka, Spevácky zbor Stojanovho gymnázia Velehrad, Akademický spevácky zbor Žerotín a Slovácky mládežnícky orchester,“ uviedol Kořenek. Výťažok z koncertu poputuje na konto Ľudia dobrej vôle.

Slávnosti vyvrcholia v piatok 5. júla národnou púťou a slávnostnou bohoslužbou na nádvorí pred bazilikou. „Hlavným celebrantom bude olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Josef Nuzík. Kázeň bude mať apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo,“ uviedol Kořenek. Pápežský nuncius zastupuje Vatikán v Českej republike. Uskutoční sa stretnutie krojovaných účastníkov, zástupcov vyšlú aj ďalšie regióny v Českej republike. Počas bohoslužby vystúpia aj dychové orchestre z Moravy, pričom v sprievode príde najmenej 130 hudobníkov. Dychové orchestre vystúpia aj vo štvrtok na festivale Pieseň pre tatu Stojana v susednej obci Modrá. Slávnosti ponúknu program Mladí fandia Velehradu, športové aktivity a tradične k nim patrí aj medzinárodné stretnutie vozičkárov, na ktorom sa tento rok zúčastní približne 120 vozičkárov alebo ľudí s postihnutím. Nebude chýbať Arcidiecézna charita Olomouc, pripravené sú rôzne výstavy a ručný prepis Biblie.

Slávnosti obmedzia dopravu na Velehrade a v okolí. Do obce budú môcť vchádzať len vodiči s povolením od organizátorov, okrem miestnych obyvateľov a hostí. Pre návštevníkov bude pripravené dočasné parkovisko na staromestskom obchvate, odkiaľ bude premávať kyvadlová doprava. „Dočasné núdzové parkovisko bude v prevádzke od 4. júla od 14:00 do 5. júla do 17:00,“ uviedol starosta obce Aleš Mergental. Na Velehrade bude pre návštevníkov k dispozícii bezplatné stanové mestečko so zázemím, záujemcovia si musia rezervovať miesto. K dispozícii bude aj úschovňa bicyklov. Obec plánuje vo štvrtok otvoriť aj náučný chodník vo Velehradskom háji, ktorý predstaví históriu miesta, činnosť cisterciánskeho rádu a hospodárenie v lesoch.( TK KBS, ctk, ml; kj ) 20240626032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]