[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup vyzýva predstaviteľov vlády, aby ukončili utrpenie konžského ľudu
P:3, 25. 06. 2024 11:05, ZAHFoto: ACN


Konžská demokratická republika 25. júna (TK KBS) V nadväznosti na masakry spáchané povstaleckou skupinou Spojenecké demokratické sily (ADF) v zoskupení Baswagha-Madiwe na východe Konžskej demokratickej republiky (KDR), pri ktorých od začiatku júna zahynulo približne 150 ľudí, biskup Melchisédech Sikuli Paluku z diecézy Butembo-Beni v Severnom Kivu v utorok 18. júna 2024 zverejnil posolstvo, v ktorom sa obracia na vládu.

Biskup odsudzuje „zabíjanie pokojného obyvateľstva, ktoré zostalo bezbranné a bez ochrany“, únosy ľudí, „po ktorých dodnes niet ani stopy“, a znásilňovanie dievčat a žien. Uvádza tiež, že ADF vypálili domy, zdravotnícke zariadenia, obchody a vozidlá v celom regióne. Kvôli tejto dramatickej situácii ľudia, ktorí prežili, utiekli z regiónu do bezpečnejších oblastí.

Región, ktorý už desaťročia trpí povstaleckými milíciami

Biskup dôrazne vyzýva „orgány krajiny, aby ukončili utrpenie konžského ľudu vo všeobecnosti a osobitne obyvateľov diecézy Butembo-Beni, utrpenie, ktoré v tomto regióne mučeníkov trvá už príliš dlho“. Zároveň vyjadril svoju sústrasť, blízkosť a solidaritu so všetkými trpiacimi. Región bohatý na prírodné zdroje na východe Konžskej demokratickej republiky už desaťročia trpí násilnými útokmi povstaleckých milícií. Arcibiskup Sikuli Paluku sa v minulosti niekoľkokrát vyjadril pre ACN k tejto bolestnej situácii.

Od 90-tych rokov minulého storočia sa ADF podieľala na vojenských operáciách a masakroch v regióne Beni v Severnom Kivu, kde pôsobí mnoho militantných skupín. Povstalecká skupina, ktorá vznikla v Ugande, je od roku 2017 jediná, ktorá sa považuje za prepojenú s Islamským štátom, hoci presnú povahu tohto prepojenia je ťažké určiť. Podľa rôznych médií sa v online správe Islamského štátu uvádza, že jeden z týchto útokov v júni v Severnom Kivu bol zameraný na kresťanov.

„Život zvíťazí nad smrťou“

„V mene nekonečnej dôstojnosti každej ľudskej osoby stvorenej na obraz a podobu Boha“ odsudzuje biskup Sikuli Paluku „už po niekoľkýkrát túto neopísateľnú tragédiu“. Podľa neho je povinnosťou odsúdiť tieto závažné porušenia ľudskej dôstojnosti, pretože „vieru nemožno oddeliť od obrany ľudskej dôstojnosti, evanjelizáciu od podpory dôstojného života a spiritualitu od angažovanosti za dôstojnosť všetkých ľudských bytostí“.

Biskup zároveň vyhlasuje posolstvo nádeje, že „s angažovanosťou všetkých Konžanov dobro zvíťazí nad zlom, život zvíťazí nad smrťou a pravda nakoniec zničí lož“.

V nedeľu 16. júna počas modlitby Anjel Pána pápež František tiež odsúdil masakry a zopakoval svoju výzvu adresovanú orgánom krajiny a medzinárodnému spoločenstvu, aby „urobili všetko pre ukončenie násilia a ochranu životov civilistov“. Zdôraznil, že medzi nedávnymi obeťami ADF sú „kresťania zabití ‘in odium fidei’“, „mučeníci“, ktorých „obeť je semenom, ktoré klíči a prináša ovocie a učí nás svedčiť o evanjeliu s odvahou a stálosťou“.

Zdroj: ACN, Sina Hartert, Lucia Froncová( TK KBS, acn, ml; kj ) 20240625033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]