[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 22. 12. 2024   Meniny má Adela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európa musí znovu nadobudnúť nádej a splniť svoje poslanie pre mier
P:3, 25. 06. 2024 10:15, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 25. júna (VaticanNews) V sobotu 22. júna sa pápež František stretol s predsedami Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE).

Svätý Otec počas stretnutia diskutoval s predstaviteľmi COMECE o viacerých témach vrátane prebiehajúcej vojny na Ukrajine a výsledkov nedávnych volieb do Európskeho parlamentu, v ktorých vo viacerých západoeurópskych krajinách výrazne vzrástol počet nacionalistických a euroskeptických strán.

Po audiencii sa arcibiskup Antoine Hérouard, podpredseda COMECE, podelil s Vatican News o obavy európskych biskupov z výziev, ktorým čelia inštitúcie EÚ v tomto kritickom období. Vyzdvihol tiež obavy biskupov o úlohu, ktorú môžu kresťanské cirkvi a iné náboženské spoločenstvá zohrávať pri pomoci Európe znovuobjaviť jej „európsku dušu“, ako sa vyjadril pápež František, jej zakladateľského ducha mierovej jednoty, a to aj pri konfrontácii s ruskou vojnou na Ukrajine.

Arcibiskup Hérouard v rozhovore zdôraznil potrebu väčšej solidarity medzi členmi EÚ a poznamenal, že Európa je na medzinárodnej scéne slabá a nacionalizmus nie je riešením výziev, ktorým čelí, vrátane pálčivej otázky migrácie. V súvislosti s nedávnymi voľbami do Európskeho parlamentu poznamenal, že ich výsledky potvrdzujú obavy mnohých európskych občanov z niektorých rozhodnutí EÚ, ktoré sa podľa neho týkajú najmä niektorých zakladajúcich členských štátov EÚ, ako sú Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Taliansko, kde sa výrazne presadili krajne pravicové strany, pretože Brusel nemá kontakt s každodennými problémami bežných ľudí.

Poznamenal však, že v niektorých východoeurópskych členských štátoch, ako je Poľsko, Slovensko, Rumunsko a dokonca aj Maďarsko, kde proeurópske strany získali viac hlasov, je tento trend prekvapivo menej výrazný.

Arcibiskup Hérouard uviedol, že je príliš skoro predpovedať, či nový Parlament a Komisia podľahnú tlaku nacionalistických skupín a zaujmú tvrdší postoj napríklad k odporu voči migrácii, klimatickým zmenám a iným otázkam. Poznamenal, že Európa sa teraz musí sústrediť na spoločné dobro Únie, a preto musí posilniť svoj hlas v členských štátoch, ak chce zohrávať úlohu na medzinárodnej scéne pri nastolení mieru vo svete, počnúc Ukrajinou.

K tomuto cieľu môžu podľa neho prispieť cirkvi spolu s ďalšími náboženskými spoločenstvami, a to podporou dialógu a budovaním mostov, k čomu pápež František povzbudil európskych biskupov a ponúkol im posolstvo nádeje, ktorú Európania akoby stratili.



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240625030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]