[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Odkaz sv. Kolumbána je aktuálny pre zachovanie európskej civilizácie
P:3, 25. 06. 2024 09:15, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 25. júna (VaticanNews) Svätý Otec František napísal posolstvo účastníkom XXV. ročníka „Kolumbánskeho dňa 2024“, ktoré prebieha v talianskom meste Piacenza. Ide o medzinárodné stretnutie komunít, ktoré si pripomínajú veľkého írskeho opáta sv. Kolumbána.  Ako píše pápež, „nejde len o historickú či folklórnu spomienku“, ale o „úsilie podporovať poznanie tohto svätca a jeho odkazu pre dnešok“, a to v cirkevnej aj občianskej oblasti. „Na prvý pohľad sa to môže zdať nereálne, veľký je rozdiel medzi dnešnou Európou a Európou 6. a 7. storočia a taký vzdialený od nášho modelu života, ktorý navrhol svätý opát a jeho spoločníci. A predsa práve tento kontrast, táto odlišnosť, robí svedectvo a posolstvo svätého Kolumbána mimoriadne zaujímavým, dokonca príťažlivým pre nás, ktorí žijeme ponorení v praktickom materializme a často v akomsi novopohanstve,“ píše Svätý Otec tzv. „kolumbánskym komunitám“ na medzinárodné stretnutie, ktoré sa konalo od 22. do 23. júna.

„Írski mnísi tej doby sa stali pútnikmi a misionármi“, aby „evanjelizovali územia, kde hrozilo, že sa stratí prvý kresťanský rozkvet“, a tak ich svedectvo „rozhodujúcim spôsobom prispelo k zachovaniu a obnove európskej civilizácie“, vysvetľuje ďalej pápež a dodáva: „Aj dnes potrebujeme túto evanjeliovú „miazgu“, aby cirkevné a občianske spoločenstvá kontinentu nestratili svoju identitu, nerozplynuli sa v homogenizujúcej globalizácii, vydaní napospas dominantným mocnostiam, ale aby mohli vyjadrovať svoju vieru a kultúru s tvorivou vernosťou svojim tradíciám, prispievajúc k budovaniu Európy národov, zjednotenej v spoločenskej odlišnosti a otvorenej stretnutiu a dialógu s ostatnými civilizáciami sveta.“ Pápež krátke posolstvo, ktoré adresoval biskupovi diecézy Piacenza-Bobbio, Mons. Adrianovi Cevolottovi, uzatvára slovami poďakovania komunitám sv. Kolumbána a povzbudzuje ich k úctivej spolupráci s občianskymi autoritami pod ochranou tohto svätca.

Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240625026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]