[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rímska diecéza ukončí diecéznu fázu procesu blahorečenia Chiary Corbellovej
P:3, 19. 06. 2024 12:05, ZAHFoto: Vatican Media


Rím 19. júna (TK KBS) Trinásteho júna 2012 zomrela na rakovinu Chiara Corbella, mladá talianska katolíčka, ktorá uprednostnila život dieťaťa, ktoré počala, pred svojím vlastným. Po piatich rokoch práce na kanonizačnom procese je Rímska diecéza pripravená uzavrieť diecéznu fázu blahorečenia a postúpiť všetky zhromaždené informácie Dikastériu pre kauzy svätých.

Chiara Corbella sa narodila 9. januára 1984 v Ríme a vyrastala v katolíckej rodine, ktorá navštevovala spoločenstvo charizmatickej obnovy. V lete 2002 cestovala s priateľmi do Chorvátska, zatiaľ čo jej sestra Elisa išla do Medžugoria. Sestry sa rozhodli stretnúť v Bosne a Hercegovine, kde Chiara spoznala Enrica Petrilla, svojho budúceho manžela.

Chiara a Enrico spolu chodili šesť rokov, počas ktorých sa rozišli a opäť stretli. Bolo to pre ňu obdobie skutočnej skúšky, ktoré opísala ako ťažšie než obdobie svojho budúceho boja so zákernou chorobou. Chiare a Enricovi sa podarilo posunúť svoj vzťah dopredu a 21. septembra 2008 sa rozhodli vziať.

Po návrate zo svadobnej cesty Chiara čakala ich prvú dcéru, ktorej bola diagnostikovaná anencefália, čo znamená úplnú alebo čiastočnú absenciu mozgu. Namiesto potratu sa rozhodla počkať a nechať si dieťa tak dlho, ako si to Pán želá. Dievčatko sa narodilo 10. júna 2009 a po pol hodine zomrelo.

O niekoľko mesiacov neskôr Chiara opäť otehotnela. Malému Davidovi Giovannimu bola diagnostikovaná ťažká malformácia panvy, čo znamenalo, že dieťa nemalo nohy. Enrico a Chiara sa rozhodli odovzdať všetko do Božej vôle. Dieťa sa narodilo 24. júna 2010 a o niekoľko hodín neskôr zomrelo.

Neexistujú dôkazy o genetickej súvislosti medzi týmito dvoma prípadmi. Týždeň po tom, ako sa Chiara dozvedela, že je opäť v požehnanom stave, objavila na jazyku malú hrčku. S jasným vedomím, že ide o nádor, podstúpila 16. marca 2011 prvú operáciu. Aby mohla čeliť druhej časti, musela počkať, kým sa narodí dieťa, ktorému dala meno Francesco, aby mu liečbou neublížila.

„Pre väčšinu lekárov,“ píše Chiara, „bol Francesco len sedemmesačný plod. A ten, koho bolo treba zachrániť, som bola ja. Nemala som však v úmysle ohroziť Francescov život na základe neistých štatistík, ktorými chceli dokázať, že môj syn sa musel narodiť predčasne, aby ma mohli operovať.“

Francesco Petrillo sa narodil 30. mája 2011 a 3. júna, bez toho, aby Chiara po pôrode opustila nemocnicu, podstúpila druhú operáciu jazyka. Potom počas starostlivosti o novorodenca začala cykly chemoterapie a rádioterapie.

Na jednej z Chiariných najikonickejších fotografií je vidieť, ako má na očiach pásku a široký úsmev. Bola urobená v apríli 2012, len 10 dní po tom, čo sa dozvedela, že jej choroba je nevyliečiteľná a že stretnutie s Otcom je blízko.

V máji, po generálnej audiencii na Svätopeterskom námestí, mala Chiara s manželom možnosť pozdraviť Benedikta XVI. Manželia prišli za Benediktom XVI. s „úsmevom, pokojom a rozprávali svoj príbeh mladej kresťanskej rodiny, ktorá sa úplne zverila Prozreteľnosti a brala vážne evanjelium, ako ho videla žiť Jána Pavla II.“

„Pápež, viditeľne dojatý, ich nežne pohladil, uviedli noviny.

Spolu s Enricom a Francescom sa presťahovali do domu v Pian della Carlota neďaleko mora, kde strávili svoje posledné týždne. Chiara zomrela pokojne 13. júna 2012 po tom, ako sa so všetkými rozlúčila slovami „Milujem ťa“.

O tri dni neskôr sa v kostole Santa Francesca Romana v Ardeatine v južnej časti Ríma konal pohreb na znak jej večného odpočinku. Kardinál Agostino Vallini, vtedajší generálny vikár Jeho Svätosti pre Rímsku diecézu, povedal: „Nemôžeme stratiť to, čo Boh pripravil prostredníctvom nej.“

Po piatich rokoch, ako to vyžaduje kanonická legislatíva, sa začali práce na začatí procesu kanonizácie Chiary Corbelly. Generálny vikár Rímskej diecézy kardinál Angelo de Donatis 2. júla 2018 zverejnil edikt, ktorým sa začal kanonizačný proces.

Rímska diecéza ukončí diecéznu fázu kanonizačného procesu 21. júna a všetky zhromaždené informácie budú postúpené Dikastériu pre kauzy svätých.

Po príslušnej analýze by Chiara Corbella mohla byť pápežom Františkom vyhlásená za ctihodnú. Potom by sa musel overiť zázrak na jej vyhlásenie za blahoslavenú a ďalší na jej kanonizáciu.

Zdroj: aciprensa( TK KBS, ap, ml; pz ) 20240619025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]