[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dva roky po masakre na juhu Nigérie podozrivých ešte stále neobžalovali
P:3, 19. 06. 2024 10:05, DOMBiskup Jude Arogundade z diecézy Ondo v kostole sv. Františka Xaverského po turíčnom útoku v júni 2022

Foto: ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi


Nigéria 19. júna (TK KBS) Dva roky po masakre, pri ktorej teroristi zavraždili viac ako 40 veriacich počas turíčnej omše na juhozápade Nigérie, podozrivých ešte stále neobžalovali. 

Farár katolíckeho kostola svätého Františka Xaverského v Owo, kde bolo počas svätodušnej nedele v roku 2022 zavraždených viac ako 40 veriacich, potvrdil zástupcom medzinárodnej nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, že dva roky po masakre sú podozriví síce v policajnej väzbe, ale ešte neboli predvedení pred súd.

Extrémisti 5. júna 2022 na konci omše spustili v kostole paľbu a odpálili výbušniny, pričom zabili 41 ľudí a viac ako 70 zranili. Otec Michael Abugan uviedol, že jeho farnosť si druhé výročie masakru pripomenula osobitnou omšou a prednáškou o mučeníctve. Kňaz dodal, že tí, ktorí prežili, sú od útoku „veľmi odhodlaní, veľmi zanietení a veľmi vytrvalí v praktizovaní viery“.

Strach, ale aj dôvera v Boha

Zdravotná sestra Margaret Attahová, ktorá pri útoku prišla o obe nohy a oko a odvtedy je na invalidnom vozíku, pre ACN povedala, že napriek rozšírenému strachu v komunite je „kostol v nedeľu vždy plný – Bohu chvála“. Uviedla, že celá Nigéria žije v napätí a mnohí ľudia sa boja vyjsť zo svojich domovov, pretože v niektorých častiach krajiny sú únosy bežnou praxou. Dodala: „Nie je tu pokoj. Nemôžeme si ani v noci zatvoriť oči. Máme strach cestovať aj na krátke vzdialenosti. Napriek tomu stále ďakujeme Bohu.“ Modlitba je podľa nej jedinou nádejou ľudí a „budúcnosť krajiny patrí len Bohu. Musíme sa naďalej modliť k Bohu, aby prišlo jeho kráľovstvo. Nech v Nigérii vládne len Božie kráľovstvo – len tak dosiahneme pokoj.“

Napriek chýbajúcej spravodlivosti pani Attahová veľmi ľahko odpustila útočníkom. Vysvetlila: „Modlím sa k Bohu, aby mi odpustil moje vlastné hriechy, takže rovnako musím odpúšťať aj iným.“ Margaret Attahová získala v novembri minulého roka ocenenie Odvaha byť kresťanom od britskej pobočky ACN. Ocenenie bolo prvýkrát udelené v roku 2023 v rámci aktivít pápežskej nadácie počas Červenej stredy v Londýne.

Masakru si pripomenuli aj v Spojených štátoch amerických, kde 5. júna na online podujatí organizovanom ACN vystúpil biskup Jude Arogundade z Ondo, diecézy, kde sa masakra odohrala. Biskup Jude sa pri tejto príležitosti zmienil o niektorých obetiach, najmä o trojročnom dieťati, ktoré zomrelo strelou do hlavy a ktorého rodičia sa s tým stále ťažko vyrovnávajú; o žene, ktorá ochrnula; a o ďalšej obeti, ktorá podstúpila dvojitú amputáciu.

Biskup Jude vysvetlil, že napriek traumatickej skúsenosti, ktorú Katolícka cirkev zažila, je nádej medzi ľuďmi silná, čoho dôkazom je pokračujúci rozvoj farnosti a otvorenie desiatich nových filiálok.

Park na pamiatku obetí

Bezprostredne po masakre sa ACN obrátila na komunitu s ponukou materiálnej a duchovnej podpory, vyzvala k modlitbám za obete a pozostalých a pripojila sa k výzvam miestnej cirkvi na nastolenie spravodlivosti.

Diecéza predložila ACN projekt na vybudovanie pamätníka obetiam, aby sa na tento zločin nikdy nezabudlo. Plánuje sa vybudovanie pamätnej záhrady, kde sa budú môcť ľudia zhromažďovať, aby si pripomenuli obete a modlili sa za ne a za mier. ACN podporuje výstavbu pamätníka.

Otec Damian Ezeokafor v mene diecézy Ondo uviedol: „Pamätný park sa stane súčasťou histórie Cirkvi ako spoločenstva, príbehom, ktorý sa bude rozprávať v budúcnosti. Bez pamätnej záhrady je pravdepodobné, že táto nepríjemná časť histórie upadne s každou ďalšou generáciou do zabudnutia. Pamätník je dôležitý z dvoch dôvodov: po prvé, aby sme sa modlili za zosnulých, a po druhé, aby sme ukázali, ako veriaci svojou krvou svedčili o kresťanskej viere.“ Plány parku zahŕňajú aj oltárny priestor, aby sa tu mohli slúžiť aj bohoslužby.

Margaret Attahová v rozhovore s ACN uzatvára: „Chcem sa poďakovať dobrodincom ACN. Modlím sa, aby vás všetkých Boh naďalej požehnával.“

Zdroj: ACN Amy Balog, Dorota Luteránová( TK KBS, acn, ab, dl, ml; pz ) 20240619017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]