[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Maxim po Ad limina: Máme sa vrátiť k ohlasovaniu radostnej zvesti
P:3, 17. 06. 2024 10:00, DOMFoto: Peter Zimen


Bratislava/Prešov 17. júna (TK KBS) Prešovský arcibiskup Mons. Jonáš Maxim si z návštevy Ad limina apostolorum v Ríme a vo Vatikáne odnáša „slová, že my ako Cirkev, sa máme znovu vrátiť k základným koreňom ohlasovania evanjelia – radostnej zvesti.“ Metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku to uviedol v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS.

- Ako hodnotíte návštevu Ad limina apostolorum?

Návštevu hodnotím veľmi pozitívne. Pre mňa ako nového biskupa to bola aj nová skúsenosť. Osobitne, keď sme navštevovali jednotlivé dikastériá, na všetkých dávali dôraz, aby Cirkev a kňazi ohlasovali Ježiša Krista vzkrieseného. Taktiež zdôrazňovali, že veriaci človek má byť v centre záujmu Cirkvi. Veľmi povzbudivým bolo pre mňa stretnutie so Svätým Otcom Františkom, kde nás prijal všetkých veľmi srdečne, otcovsky. A veľmi pekne som vnímal aj také bratské spoločenstvo medzi nami biskupmi.

- Čo si odnášate do svojej archieparchie?

Chcem vyzdvihnúť veľmi peknú debatu, ktorú sme mali spoločne biskupi so Svätým Otcom a aj na Dikastériu pre východné cirkvi. Tak Svätý Otec, ako aj kardinál Guggeroti veľmi sa zaujímali o našich ženatých kňazov a o ich duchovný život. Čo ma  ďalej oslovilo a čo si odnášam sú slová, že my ako Cirkev, sa máme znovu vrátiť k základným koreňom ohlasovania evanjelia – radostnej zvesti. Toto je potrebné, aby si uvedomil každý kňaz a každý biskup, že naše povolanie nespočíva v nejakých tabuľkách, v nejakých množstvách či manažérskych schopnostiach, ale v ohlasovaní vzkrieseného Krista.

- Aký odkaz ste si do svojej biskupskej služby vzali z rozhovoru s pápežom Františkom?

Viete, keď ste pri Svätom Otcovi vnímate ho nielen ako hlavu celej Cirkvi, ale ako otca a Kristovho nástupcu. Teda aj ja som chcel od neho počuť nejaké slovo, nejaké posolstvo do mojej služby ako služobne najmladšieho biskupa na Slovensku. Nuž a Svätý Otec využil túto moju otázku a svoje posolstvo adresoval všetkým biskupom. Hovoril, že biskup má v svojej službe vždy zaujať 4 dôležité postoje – má byť blízko pri Bohu, blízko pri svojich kňazoch, blízko pri veriacich a taktiež má mať úzky vzťah s celým spoločenstvom biskupov. Zvlášť tá prvá výzva – byť blízko pri Bohu, znamená, že biskup má sa veľa modliť a skrze modlitbu hľadať Božiu vôľu. Jemu má odovzdávať všetky radosti a starosti, všetky úspechy či pády. A toto svoje tvrdenie neskôr ešte rozvinul keď hovoril, že biskup má kráčať pred stádom, vnútri svojho stáda a má kráčať a ochraňovať svoje ovečky aj za stádom. Teda tieto slová tak vo mne stále zostávajú a rezonujú celý tento čas.( TK KBS, kj, jm, ml; pz ) 20240617018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]