[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Pán nás učí pokore a trpezlivosti, nevidíme výsledky ihneď
P:3, 16. 06. 2024 17:05, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 16. júna (VaticanNews) „Pán nás učí pokore a trpezlivosti, aby sme „s dôverou rozsievali evanjelium tam, kde sme, a potom čakali, kým zasiate semeno vyrastie a prinesie ovocie v nás a v iných.“ O tom hovoril pápež František v dnešnej úvahe pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!

Evanjelium dnešnej liturgie nám hovorí o Božom kráľovstve prostredníctvom obrazu semienka (porov. Mk 4, 26-34). Ježiš niekoľkokrát používa toto prirovnanie (porov. Mt 13, 1 – 23; Mk 4, 1 – 20; Lk 8, 4 – 15) a dnes tak robí tým, že nás pozýva zamyslieť sa najmä nad dôležitým postojom spojeným s obrazom semienka a tým je postoj dôverného očakávania. 

Pri sejbe totiž platí, že bez ohľadu na to, ako dobre a hojne roľník rozsieva zrnká a ako dobre pripravuje pôdu, rastliny nevyklíčia ihneď: chce to čas a trpezlivosť! Preto je potrebné, aby po zasiatí vedel s dôverou čakať, aby umožnil semenám otvoriť sa v správnom čase a výhonkom vyklíčiť z pôdy a vyrásť, aby boli dostatočne silné a zaručili nakoniec hojnú úrodu (porov. v. 28 – 29). Pod zemou sa už odohráva zázrak (porov. v. 27), dochádza k obrovskému rozvoju, ktorý je však neviditeľný, je potrebná trpezlivosť a zatiaľ je potrebné neustále sa starať o hriadky, polievať ich a udržiavať čisté, napriek tomu, že na povrchu sa zdanlivo nič nedeje.

Aj s Božím kráľovstvom je to podobné. Pán do nás vkladá zrnká svojho Slova a milosti, dobré a hojné semä, a potom, bez toho, že by nás niekedy prestal sprevádzať, trpezlivo čaká. Stále sa o nás stará s dôverou Otca, ale dáva nám čas – Pán je trpezlivý – aby sa zrnká otvorili, rástli a rozvíjali a prinášali ovocie dobrých skutkov. A to preto, lebo chce, aby sa na jeho poli nič nestratilo, aby všetko dosiahlo plnú zrelosť; chce, aby sme všetci mohli rásť ako klasy plné zrna.

A nielen to. Pán nám pritom dáva príklad: učí aj nás, aby sme s dôverou zasievali evanjelium všade tam, kde sme a potom čakali, kým zasiate semeno vyrastie a prinesie ovocie v nás i v iných, bez toho, aby sme sa nechali znechutiť a aby sme sa neprestali navzájom podporovať a pomáhať si aj tam, kde sa zdá, že napriek našej snahe nevidíme okamžité výsledky. V skutočnosti sa často aj medzi nami, mimo zdania, už deje zázrak, ktorý v pravý čas prinesie hojné ovocie!

Môžeme si teda položiť otázku: Dovolím, aby bolo Božie slovo vo mne zasiate? Keď je rad na mne, zasievam s dôverou Božie slovo v prostredí, kde žijem? Som trpezlivý v čakaní, alebo sa znechucujem, pretože hneď nevidím výsledky? A napokon, dokážem všetko pokojne zveriť Pánovi, pričom sa snažím čo najlepšie ohlasovať evanjelium?

Panna Mária, ktorá prijala a nechala v sebe rásť semeno Slova, nech nám pomáha, aby sme boli štedrými a dôveryhodnými rozsievačmi evanjelia.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Martin Jarábek

-

Po modlitbe Anjel Pána pápež pripomenul „strety a masakry“, ku ktorým došlo vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky, a vyzval národné orgány a medzinárodné spoločenstvo, aby „chránili životy civilistov“. Obeta mnohých kresťanov zabitých „in odium fidei“ nás učí „svedčiť o evanjeliu s odvahou a dôslednosťou“. Pápež opäť vyzval k modlitbe za mier na Ukrajine, vo Svätej zemi, Sudáne, Mjanmarsku a všade tam, kde sa vedú vojny.

Po modlitbe Anjel Pána Svätý Otec vyzval veriacich, ktorí sa zišli v hojnom počte na Nám. sv. Petra, aby zatlieskali novému blahoslavenému: „Včera bol v Krakove blahorečený Michal Rapacz, kňaz a mučeník, pastier podľa Kristovho srdca, verný a veľkodušný svedok evanjelia, ktorý zažil nacistické i sovietske prenasledovanie a odpovedal naň darom svojho života“. Mučeníci pre vieru, žiaľ nie sú len spomienkou z minulosti, pripomenul pápež František, keď hovoril o kresťanoch v Konžskej demokratickej republike:

„Naďalej dostávame bolestné správy o zrážkach a masakroch vo východnej časti Konžskej demokratickej republiky. Vyzývam vnútroštátne orgány a medzinárodné spoločenstvo, aby urobili všetko pre zastavenie násilia a ochranu životov civilistov. Medzi obeťami je mnoho kresťanov zabitých in odium fidei. Sú to mučeníci. Ich obeť je semenom, ktoré klíči a prináša ovocie a učí nás svedčiť o evanjeliu s odvahou a dôslednosťou“.

Svätý Otec opäť upriamil pohľad aj na ďalšie sužované krajiny a dodal: „Neustávajme v modlitbách za mier na Ukrajine, vo Svätej zemi, v Sudáne, Mjanmarsku a všade tam, kde ľudia trpia vojnou“. Napokon sa pápež František rozlúčil so všetkými s prosbou i želaním: „Všetkých vás pozdravujem a prajem vám peknú nedeľu. Prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Prajem vám dobrú chuť k obedu a dovidenia!“

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; pz ) 20240616001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]