[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Inauguráciu nového prezidenta sprevádzala svätá omša v katedrále (+ HOMÍLIA)
P:3, 15. 06. 2024 14:50, DOM



Foto: Peter Pellegrini Facebook


Bratislava 15. júna (TK KBS) Nový slovenský prezident Peter Pellegrini sa v deň svojej inaugurácie v sobotu 15. júna 2024 zúčastnil na svätej omši v Katedrále svätého Martina v Bratislave.

Slávnostné Te Deum viedol bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Prítomný bol aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a prešovský arcibiskup Mons. Jonáš Maxim, metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Pred vstupom do katedrály, ktorá sa začala prezidentskými fanfárami a slávnostným spevom, privítal nového prezidenta farár Farnosti sv. Martina v Bratislave Peter Slepčan. Na bohoslužbe privítal prezidenta, ústavných činiteľov, diplomatov a všetkých prítomných arcibiskup Zvolenský.

Inaugurácia prezidenta podľa arcibiskupa Zvolenského prináša viacero „obrazov“, ktoré sa vtláčajú do našej mysle. Pripomenul, že jedným z momentov je situácia, že „stojí pred našimi očami jeden človek, prezident, ktorý akoby berie do rúk text dohody všetkých občanov SR, ktorý nazývame Ústava, a jednoznačne sľúbi, že sa v nasledujúcom období chce osobitným spôsobom usilovať o to, aby sa táto dohoda a všetky zákony, ktoré z nej vyplývajú, spravodlivo uskutočňovali, aby sme všetci v našej vlasti mohli žiť v pokoji, vo vzájomnej úcte a v prosperite“.

„Všetci s tým súhlasíme a zároveň si uvedomujeme, že ide o mimoriadne náročnú službu,“ povedal v homílii. Ústava SR podľa jeho slov vo svojej preambule spomína cyrilometodské dedičstvo. „V duchu našich vierozvestov svätých Cyrila a Metoda vyjadrujeme duchovnú podporu všetkým, ktorí vedú našu spoločnosť, a dnes predovšetkým novému pánovi prezidentovi. Našu duchovnú podporu vyjadrujeme v týchto chvíľach modlitbou, podnetmi zo Svätého písma a slávením svätej omše,“ uviedol hlavný celebrant svätej omše v homílii, ktorú prinášame v plnom znení.

PLNÉ ZNENIE homílie bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského

Vážený pán prezident,
vzácni hostia,
milí bratia a sestry v Kristovi,

inaugurácia hlavného predstaviteľa Slovenskej republiky prináša viacero obrazov, ktoré sa vtláčajú do našej mysle. Jedným z veľmi silných momentov je situácia, že stojí pred našimi očami jeden človek, prezident, ktorý akoby berie do rúk text dohody všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorý nazývame Ústava, a jednoznačne sľúbi, že sa v nasledujúcom období chce osobitným spôsobom usilovať o to, aby sa táto dohoda a všetky zákony, ktoré z nej vyplývajú, spravodlivo uskutočňovali, aby sme všetci v našej vlasti mohli žiť v pokoji, vo vzájomnej úcte a v prosperite. Všetci s tým súhlasíme a zároveň si uvedomujeme, že ide o mimoriadne náročnú službu.

Ústava Slovenskej republiky vo svojej preambule spomína cyrilometodské dedičstvo. V duchu našich vierozvestov svätých Cyrila a Metoda vyjadrujeme duchovnú podporu všetkým, ktorí vedú našu spoločnosť, a dnes predovšetkým novému pánovi prezidentovi. Našu duchovnú podporu vyjadrujeme v týchto chvíľach modlitbou, podnetmi zo Svätého písma a slávením svätej omše.

V prvom úryvku zo Svätého písma, ktorý sme dnes počuli, zo starozákonnej Prvej knihy kráľov sa vychádza zo situácie, že mladému kráľovi Šalamúnovi pri príležitosti jeho nástupu na trón Boh umožnil, aby mu predniesol jednu požiadavku. O čo mladý panovník žiadal, vieme vyrozumieť z Božej odpovede, ktorú sme počuli v našom úryvku: „[...] neprosil si o dlhý vek ani o bohatstvo, ani o život svojich nepriateľov, ale si si žiadal múdrosť, aby si rozlíšil právo, hľa, splním tvoju žiadosť: dám ti srdce múdre a chápavé [...]“ (1Kr 3,11 – 12).

Týmto vyjadrením nám Biblia chce ukázať, čo by v konečnom dôsledku malo byť pre politika dôležité. Jeho konečným kritériom a motiváciou nesmie byť len úspech alebo materiálny zisk. Politika musí byť angažovanosťou za spravodlivosť, a tak vytvárať základné podmienky pre pokoj. Samozrejme, politik sa má usilovať o úspech, bez ktorého by nikdy nemohol mať možnosť efektívneho politického pôsobenia. Ale úspech nesmie byť podriadený kritériu spravodlivosti, vôli uplatňovať právo a správnemu chápaniu dobra a zla. Lebo úspech môže aj zvádzať a tak môže pripraviť pôdu pre falšovanie práva, pre ničenie spravodlivosti.

Mladému kráľovi Šalamúnovi sa v hodine, keď sa ujal moci, splnila jeho prosba. A o čo by mali prosiť Pána tí, ktorí stoja na čele spoločnosti dnes? Čo by si mali žiadať? Myslím si, že ani dnes by si v konečnom dôsledku nemali želať a prosiť nič viac ako vnímavé srdce – schopnosť rozlišovať dobro od zla a tak uskutočňovať právo, slúžiť spravodlivosti a pokoju.

Každý vieme, že v dejinách sa moc stotožňuje s vládnutím jedného nad druhým. Táto situácia vytvára akúsi štruktúru neustáleho boja: ľudia sa v snahe získať moc dostávajú do konfliktov medzi sebou. Autorita chápaná ako nadvláda vedie k sociálnej konfrontácii, manipuláciám, nespravodlivosti a ba až k vojnám.

Nevyskytuje sa však len na vojenskej, ekonomickej alebo politickej úrovni. Formy nadvlády sú mnohé a rozmanité: nachádzajú sa v oblasti intelektuálneho vplyvu, na úrovni medziľudských vzťahov a v samotných rodinných štruktúrach. Vždy keď človek v mene nejakého svojho práva využíva iných na dosiahnutie svojich cieľov, vytvárajú sa podmienky na konfrontáciu a nespravodlivosť.

V úryvku z evanjelia sme počuli ako v protiklade k tomu všetkému Ježiš predstavil základný princíp svojho posolstva: „ja som medzi vami ako ten, čo obsluhuje.“ (Lk 22, 25). Jediná skutočná autorita je autorita tých, ktorí všemožne pomáhajú druhým. Prvý je ten, kto skutočne slúži; veľký je ten, kto sa obetuje pre druhých. Kto chce vedieť, čo to znamená, musí sa obrátiť k veľkému vzoru, ktorým je Ježiš, a objaviť v jeho existencii lásky k druhým základ a zmysel všetkej pozemskej moci.

Osobitným spôsobom to nachádzame sprítomnené aj v životnom príklade svätého Martina, patróna tejto katedrály. Je príkladom vnímavosti voči potrebám iných a obraz situácie, ako sa delí svoj plášť a polovicu dáva chudobnému človeku, je najlepšou charakteristikou jeho života.

Vážený pán prezident,

prijmite tieto úvahy nad textami Svätého písma, ktoré sme dnes počuli, ako prejav môjho rešpektu pred všetkými, ktorí vykonávajú verejnú moc so snahou o spravodlivosť, správne rozlišovanie dobra a zla a ako úprimnú službu pre spoločné dobro všetkých.

Som presvedčený, že aj Vy ste v tomto duchu prijali úrad prezidenta. V mene slovenských katolíkov Vás uisťujem, že pri našich bohoslužbách neustále v modlitbe prosíme a budeme prosiť za Vás, aby ste mali „srdce múdre a chápavé“, ktoré sa usiluje o pokoj a spravodlivosť, a aby vo Vašej službe prezidenta Slovenskej republiky legitímne vedomie politickej moci neustále zjemňoval príklad svätého Martina, lebo on jedinečným spôsobom nasledoval nášho Pána, ktorý je stále medzi nami ako ten, čo obsluhuje (porov. Lk 22,27). Amen.

AUDIO homília (zdroj: Rádio LUMEN Ľudovít Malík) 

-

Peter Pellegrini zložil sľub ako šiesty prezident SR. Do Katedrály sv. Martina, kde sa zišli stovky hostí, zavítal po zložení sľubu a prehliadke jednotiek Ozbrojených síl SR. V závere zaznel pozdrav pápeža Františka novému prezidentovi. Hlave štátu sa prihovoril aj generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Ivan Eľko, predseda Ekumenickej rady cirkví na Slovensku a Pavol Breiner, podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR. Predtým zaznel starobylý hymnus Te Deum – hymnus vďaky Bohu. Počas bohoslužby nechýbala prosba za nového prezidenta. Počas svätej omše zaznela hudba trúbkového tria a spev speváckeho zboru pri Katedrále sv. Martina v Bratislave, ktorý dirigovala Eva Gabčová. Žalm zaspieval Pavol Remenár. Na organ hral Daniel Gabčo.

Správa bude aktualizovaná



( TK KBS, ml; kj ) 20240615001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]