[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rakúski biskupi: Synodálna kultúra dialógu by mala vyžarovať do spoločnosti
P:3, 14. 06. 2024 11:45, ZAH



Foto: www.synod.va


Rakúsko 14. júna (Kathpress) Rakúska biskupská konferencia vydala po letnom plenárnom zhromaždení vyhlásenie, ktoré sa týka synodálneho procesu. Celosvetový synodálny proces priniesol „pozitívnu kultúrnu zmenu v Cirkvi,“ uvádzajú.

Celosvetový synodálny proces, ktorý inicioval pápež František, zmenil Katolícku cirkev v Rakúsku a na celom svete. V tlačovej správe po letnom plenárnom zhromaždení, ktoré sa konalo v stredu v Mariazelli, biskupská konferencia hovorila o „pozitívnej kultúrnej zmene v Cirkvi“, ktorá bola v Rakúsku prijatá s vďačnosťou a angažovanosťou.

Ako mimoriadne úspešná sa ukázala čoraz viac praktizovaná metóda „synodálneho dialógu v Duchu Svätom“, ktorá podporuje „kultúru otvoreného dialógu“ a vzájomného počúvania a toho, „čo nám chce Boh povedať dnes“. Vďaka tomu sa dajú „ľahšie prežiť“ rôzne názory. Biskupi dúfajú, že tento postoj bude mať vplyv aj na spoločnosť.

Synodalita, ktorá posilňuje spoluprácu a otvára duchovný priestor, „v ktorom môžu dozrievať spoločné rozhodnutia“, bola ústrednou témou letného plenárneho zhromaždenia episkopátu. Okrem miestnych biskupov sa na pondelkovom študijnom stretnutí o globálnom synodálnom procese zúčastnili aj členovia národného synodálneho tímu: pastorálna teologička prof. Klara Csiszar z Linzu, riaditeľka Caritas Elisabeth Rathgeb z Innsbrucku, teológovia Petra Steinmair-Pösel a Markus Welte, ako aj európsky poradca biskupskej konferencie Johannes Moravitz.

Témou bola nedávno zverejnená rakúska správa, ktorá bola 15. mája zaslaná na sekretariát synody do Vatikánu. Na základe tejto správy a ďalších podkladov z celého sveta sa v súčasnosti pripravuje pracovný dokument („Instrumentum laboris“) pre druhé generálne zhromaždenie biskupskej synody, ktoré sa uskutoční v októbri vo Vatikáne. Z Rakúska sa na ňom s hlasovacím právom zúčastní predseda Konferencie biskupov arcibiskup Franz Lackner a kardinál Christoph Schönborn. Arcibiskup Lackner a profesor Csiszar z Rakúska sa v dňoch 29. až 31. augusta zúčastnia na prípravnom medzinárodnom stretnutí s členmi synody a odborníkmi bez hlasovacieho práva.

Priority: ženy, misia, účasť

Rakúska správa nie je nijakým „katalógom požiadaviek“ biskupskej konferencie, ale skôr skráteným zhrnutím hĺbkových diskusií, ktoré sa v posledných mesiacoch uskutočnili v Rakúsku o súhrnnej správe zo svetovej synody. Tri zo 14 uvedených tém boli „prioritné“: postavenie žien v Cirkvi, misijné zameranie Cirkvi a väčšia participácia v Cirkvi.

Rakúski biskupi na záver poďakovali všetkým, ktorí sa podieľali na jednotlivých fázach synodálneho procesu, ktorý sa začal v roku 2021. Aktuálna rakúska správa podáva pravdivý obraz, „ktorý biskupi oceňujú a podporujú“. Biskupi zároveň priznávajú nerovnováhu: je badateľné, že prevládajú vnútrocirkevné témy „a že sa stále venuje príliš málo pozornosti sociálnej zodpovednosti veriacich a dialógu s ľuďmi mimo vnútornej sféry cirkvi“.

-

Tlačové vyhlásenie Rakúskej biskupskej konferencie na letnom plenárnom zhromaždení v Mariazelli

Synodalita prináša kultúrnu zmenu – demokracia potrebuje účasť všetkých

1. Synodalita prináša kultúrnu zmenu v Cirkvi

Celosvetový synodálny proces, ktorý inicioval pápež František, bol v Rakúsku prijatý s vďačnosťou a angažovanosťou a priniesol pozitívnu kultúrnu zmenu v Cirkvi v tejto krajine i na celosvetovej úrovni. To je jeden zo záverov nedávno zverejnenej rakúskej správy, ktorá bola vypracovaná na podnet konferencie biskupov a v stanovenom termíne 15. mája zaslaná na sekretariát synody vo Vatikáne. Na základe podkladov z celého sveta sa v súčasnosti pripravuje pracovný dokument („Instrumentum laboris“) pre druhé generálne zhromaždenie biskupskej synody, ktoré sa uskutoční v októbri vo Vatikáne. Z Rakúska sa na ňom s hlasovacím právom zúčastní predseda Konferencie biskupov arcibiskup Franz Lackner a kardinál Christoph Schönborn. Ešte predtým sa v dňoch 29. až 31. augusta uskutoční medzinárodné stretnutie, na ktoré boli pozvaní členovia s hlasovacím právom, ako aj experti a moderátori biskupskej synody z Európy. Z Rakúska sa zúčastní arcibiskup Lackner a pastorálna teologička profesorka Klara Csiszar z Linzu.

Rakúska správa bola východiskom pre konzultácie biskupov o synodalite v Mariazelli. Nie je nijakým katalógom požiadaviek konferencie biskupov, ale ponúka skrátený súhrn hĺbkových diskusií o súhrnnej správe zo svetovej synody, ktoré sa v posledných mesiacoch uskutočnili na kvalifikovaných fórach a v komisiách v Rakúsku. Celkovo bolo identifikovaných ako naliehavých14 tematických oblastí. Z nich boli za prioritné označené: postavenie žien v Cirkvi, misijné zameranie Cirkvi a väčšia participácia v rámci Cirkvi.

Rakúski biskupi ďakujú všetkým, ktorí sa zúčastnili na jednotlivých fázach synodálneho procesu, ktorý sa začal v októbri 2021. Aktuálna rakúska správa podáva pravdivý obraz tohto procesu, čo biskupi oceňujú a podporujú. Zároveň je badateľné, že prevládajú vnútrocirkevné otázky a že sa stále venuje príliš málo pozornosti sociálnej zodpovednosti veriacich a dialógu s ľuďmi mimo vnútornej sféry cirkvi.

Ako mimoriadne úspešná sa ukázala čoraz častejšie používaná metóda „synodálneho dialógu v Duchu Svätom“, ktorá sa praktizovala v rôznych „kruhoch načúvania“ alebo na synode biskupov v Ríme na jeseň minulého roka. Ide o kultúru otvoreného dialógu a vzájomného počúvania a počúvania toho, čo nám Boh chce povedať dnes. V tomto postoji je veľa pozitívnej energie, pretože mení kultúru dialógu, a preto uľahčuje prežívanie rozmanitosti a rozdielnosti postojov. Veľa by sa získalo, keby sa tento postoj stal v Cirkvi samozrejmosťou a vyžaroval do spoločnosti. Rakúski biskupi sú presvedčení, že synodalita posilňuje spoluprácu a otvára duchovný priestor, v ktorom môžu dozrievať spoločné rozhodnutia.

2. Demokracia potrebuje účasť všetkých

Po voľbách do Európskeho parlamentu a nadchádzajúcich voľbách do národnej rady, ktoré sa uskutočnia 29. septembra, čakajú Rakúsko a Európu ďalekosiahle politické rozhodnutia. Rakúski biskupi vyzvali občanov, aby pred voľbami do Európskeho parlamentu využili svoje volebné právo a zohrali tak konštruktívnu úlohu pri formovaní Európy a posilňovaní demokracie. Výsledky týchto volieb poukazujú na citeľný pokles volebnej účasti v Rakúsku. Je to znepokojujúce a malo by to byť výstražným signálom pre všetkých politických predstaviteľov v krajine.

Katolícki biskupi v Rakúsku už desaťročia nevydávajú žiadne konkrétne stranícko-politické volebné odporúčania, ale pomenúvajú otázky a zásady, ktoré majú byť pre voličov vodítkom. Z tohto dôvodu žiadnu zo strán, ktoré sú v súčasnosti zastúpené v parlamente, neodporúčajú plošne, ani pred nimi nevarujú. Biskupská konferencia vedie pravidelný dialóg so všetkými relevantnými stranami.

Keď voliči hodnotia politické strany, mal by byť rozhodujúci program, konkrétne postupy a vedúce osobnosti danej strany z hľadiska kresťanských hodnôt, ľudských práv a ústavných princípov našej demokracie. Tam, kde dochádza k závažnému porušovaniu základov pokojného spolunažívania, biskupi zaujímajú aj veľmi konkrétny postoj, ktorý sa opakovane objavuje. Červené čiary sa prekračujú napríklad v prípadoch antisemitizmu, pri porušovaní náboženskej slobody alebo keď sa dostatočne nechráni život od počatia až po jeho prirodzený koniec.

Nedostatočná volebná účasť môže byť prejavom protestu, ale aj nedôvery či rozčarovania z politiky. Seriózni demokrati sa s tým nesmú zmieriť. Prvoradým záujmom všetkých politických síl musí byť posilnenie dôvery v základný demokratický poriadok. Volebné spory sú v tomto smere lakmusovým papierikom. S ohľadom na to my, biskupi, apelujeme na všetky strany, ktoré sa zúčastňujú na kampani, aby medzi sebou komunikovali s rešpektom, viedli diskusie založené na faktoch a vyhýbali sa populistickým komunikačným stratégiám.

Namiesto osobných útokov a hanlivých výrokov by sa mali zamerať na prezentáciu rôznych politických názorov a konštruktívnu vecnú kritiku. Namiesto prázdnych polemík, nepodložených tvrdení a zavádzajúcich informácií je potrebná objektívna argumentácia založená na faktoch, aby si voliči mohli vytvoriť informovaný názor. V centre politických diskusií by mali byť prístupy orientované na riešenie problémov namiesto využívania obáv a predsudkov a stavania jednotlivých skupín proti sebe a ich očierňovania. Len úctivý dialóg, ktorý buduje mosty namiesto prehlbovania rozporov, môže viesť k prijateľným kompromisom a pokojnému spolužitiu. Tak ako všetci spoločenskí aktéri, aj politické strany sú vo svojej verejnej činnosti zaviazané starať sa o spoločné dobro, ktoré má absolútnu prioritu pred realizáciou partikulárnych záujmov.

Zdroj: Kathpress
Preložila: Mária Spišiaková



( TK KBS, kath, ml; pz ) 20240614038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]