[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pod Zoborom predstavili výstavu a film o blahoslavenej rodiny Ulmovcov
P:3, 13. 06. 2024 13:00, DOMFoto: Print Screen


Nitra 13. júna (TK KBS) Vo Farnosti sv. Gorazda v Nitre sa konal večer, ktorý venovali prvej blahoslavenej celej rodine v dejinách Cirkvi vrátane nenarodeného dieťaťa. Podujatie Stojí to za to – zoznámte sa s blahoslavenou rodinou Ulmovcov! pripravilo Centrum pre rodinu – Nitra v rámci osláv Dňa rodiny. 

Po úvodnom slove Matúša Libanta, ktorý sa so svojou rodinou zúčastnil na slávnosti blahorečenia 10. septembra 2023 v poľskej Markowej, nasledovala prednáška Dariusza Żuk-Olszewského, zástupcu Veľvyslanectva Poľskej republiky na Slovensku, jedného z partnerov podujatia. Súčasťou večera bola premiéra poľského filmového dokumentu Ulmovci. Blahoslavená rodina režiséra Dariusza Walusiaka a tiež otvorenie výstavy z Múzea Poliakov zachraňujúcich Židov počas druhej svetovej vojny s názvom Samaritáni z Markovej.

Na deviatich prehľadných paneloch sa prítomní zoznámili s fotografiami vytvorenými otcom rodiny Jozefom Ulmom, ktoré ilustrujú jednoduchý život i hrdinskú odvahu tejto obdivuhodnej rodiny.  Rodina Ulmovcov svoju vieru pretavila do reálnych skutkov pomoci blížnym napriek hroziacemu, nakoniec aj vykonanému trestu smrti zo strany krutého okupačného režimu. Výstavu doplnila možnosť zakúpenia literatúry vrátane nových preložených a schválených  Litánií k blahoslavenej rodine Ulmovcov (imprimatur Mons. Peter Beňo, pomocný nitriansky biskup). 

Výstava i film boli na tomto mieste k dispozícii aj počas 16. ročníka tradičného Dňa rodiny, celoslovensky zastrešeného Fórom kresťanských inštitúcií, ktorý sa konal v areáli farnosti a priľahlého mestského parku.  Rodinnú svätú omšu v areáli amfiteátra za farnosťou celebroval Ondrej Kellner, riaditeľ Diecézneho katechetického centra. 

TK KBS informovala Dobroslava Baranová( TK KBS, db, ml; kj ) 20240613022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]