Kambodža 12. júna (VaticanNews) Cirkev v Kambodži sa zrodila z krvi mučeníkov a aj v čoraz sekulárnejšej spoločnosti zostávajú pre kresťanov vzorom. Poukazuje na to páter Paul Chatsirey Roeung, ktorý je postulátorom v procese blahorečenia kambodžského mučeníka biskupa Josepha Chhmara Salasa a jeho 34 spoločníkov. Vedenie procesu je veľmi ťažké, pretože komunistickí utláčatelia z Červených Kmérov zničili všetky užitočné dokumenty.
Postulátor zdôrazňuje, že Cirkev v Kambodži je maličká a že stále čerpá silu na vydávanie svedectva zo svojich mučeníkov, ktorí zomreli počas komunistického prenasledovania. Kňaz vyjadruje nádej, že napriek obrovským ťažkostiam spojeným s hľadaním materiálov bude diecézna fáza procesu o mučeníctve ukončená v jubilejnom roku 2025. Poukazuje na to, že pamiatka obetí Červených Kmérov je stále veľmi živá. Pripomína, že počas ich vlády v rokoch 1975 – 1979 Cirkev prišla o všetko – neboli biskupi, kňazi, rehoľné sestry ani katechéti a ešte mnoho rokov po páde režimu sa miestni kresťania skrývali v obave o svoj život.
Obdobie prenasledovania prežilo 2 000 kresťanov, ktorí sa v roku 1990 prvýkrát verejne stretli na veľkonočnej liturgii v divadle hlavného mesta. Postupne sa začala rozvíjať „cirkev s kambodžskou tvárou,“ ktorá má dnes približne 25 000 veriacich, 14 miestnych kňazov a 100 misionárov a rehoľníkov, ktorí prišli zo zahraničia.
Katolícka cirkev však stále nemá právnu subjektivitu a považuje sa za mimovládnu organizáciu, ktorá podporuje sociálne diela. Každé dva roky musí každé spoločenstvo požiadať o nové povolenie na vykonávanie bohoslužieb. Napriek ťažkostiam prijalo na uplynulú Veľkú noc v Apoštolskom vikariáte v Phnom Penhu krst, sviatosť birmovania a prvé sväté prijímanie 185 mladých ľudí. Vo vyššom seminári sú štyria mladí Kambodžania. Študujú na tom istom mieste, kde kambodžský biskup mučeník položil svoj život za vieru.