[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež s rímskymi kňazmi: V živote kňaza je neviditeľné dôležitejšie ako viditeľné
P:3, 12. 06. 2024 14:15, ZAHFoto: Vatican Media


Rím 12. júna (VaticanNews) V utorok 11. júna sa Svätý Otec František stretol s kňazmi, ktorí majú 11 až 39 rokov od svojej vysviacky. Tretie a posledné zo stretnutí pápeža s kňazmi rímskej diecézy sa konalo na Pápežskej saleziánskej univerzite v Ríme. Aj teraz išlo o rozhovor za zatvorenými dverami o pastoračných otázkach, ako je blízkosť k starým ľuďom, k mladým závislých na drogách, k osamelým ľuďom alebo ľuďom v bytovej núdzi, ale aj o téme vojny či politickej zdržanlivosti.

Rím, František, saleziáni, kňazi

Svätého Otca, ktorý na akademickú pôdu prišiel presne o 16. hodine, privítal viceregent Rímskej diecézy Mons. Baldo Reina a kard. Ángel Fernández Artime, hlavný rektor saleziánskej kongregácie. Aktuálne témy sveta a Cirkvi naplnili hodinu a pol trvajúci súkromný dialóg pápeža Františka s kňazmi. Prišlo približne 160 kňazov: farárov, prefektov, kaplánov i vedúcich úradov Rímskej kúrie. Ako informovalo Vatikánske tlačové stredisko, mnohí sa nemohli zúčastniť pre „letnú angažovanosť vo svojich farnostiach“.

Delegát úradu pre starostlivosť o diakonát, klerikov a rehoľný život, Mons. Michel Di Tolve po modlitbe a čítaní evanjelia dňa predstavil zhromaždenie pápežovi. Hneď potom sa začala približne hodinu a pol trvajúca diskusia, počas ktorej sa prehodnotili otázky týkajúce sa diecézy, úlohy a identity kňaza, krásy kňazstva i riziká svetskosti. Preberala sa aj téma spolupráce charity, škôl, väzníc a nemocníc. Svätý Otec kňazov upozornil na potrebu rozšíriť prijatie vo farnostiach: „všetkých, každého!“.

Ako ďalej zdôraznil pápež, je dôležité, aby utrpenie ľudí bolo sprevádzané blízkosťou, súcitom a nehou, tromi Božími vlastnosťami, ktoré treba zakúsiť. Podľa pápeža je potrebná aj nemocničná pastorácia a pri probléme bytovej núdze Ríma pápež vyzval rehoľné kongregácie s ubytovacími zariadeniami, aby boli veľkodušné. Rímsky biskup nezabudol pripomenúť tragédiu osamelosti, najmä starých ľudí a ukryté bolesti mnohých, keď uviedol. „V živote kňaza je neviditeľné dôležitejšie ako viditeľné, pretože je viac hlbšie, viac bolestnejšie. (...) Našou úlohou ako kňazov je ísť a hľadať týchto ľudí, pretože Cirkev je buď prorocká, alebo klerická: je na nás, aby sme si vybrali“.

Rím, František, saleziáni, kňazi

Aktuálne témy vo svete a Cirkvi

V dialógu sa hovorilo aj o súčasnej situácii v Európe a vo svete, pričom pápež bolestne poukázal na prebiehajúce vojny, ako aj na obrovské investície do zbraní, do antikoncepcie či do kozmetickej chirurgie. Vyzval k práci v sociálnom magistériu Cirkvi, k väčšiemu angažovaniu sa za spoločné dobro, za mier a v čase rozpoltenosti aj za politiku. V závere pápež hovoril o nebezpečenstve ideológií v Cirkvi a vrátil sa k téme prijímania osôb s homosexuálnymi sklonmi do seminárov, pričom zopakoval potrebu ich prijatia a sprevádzania v Cirkvi a obozretnú indikáciu Dikastéria pre klerikov týkajúcu sa ich prijímania do seminára.

Rím, František, saleziáni, kňazi

Poďakovanie kardinálovi De Donatisovi i kňazom

Stretnutie bolo tiež príležitosťou poďakovať kardinálovi Angelovi De Donatisovi, terajšiemu hlavnému penitenciárovi, za jeho službu ako vikárovi Rímskej diecézy od roku 2017. S prítomnými kňazmi, z ktorých mnohí mali De Donatisa za duchovného otca počas svojich seminárnych rokov, pápež ocenil kardinála za jeho veľkú „schopnosť chápať a odpúšťať“, čo sú vzácne vlastnosti v jeho novej úlohe, kde je povolaný byť „vyjadrením milosrdnej tváre Otca“.

Pápež označil prítomných pastierov za „veľkodušných, obetavých, súcitných, schopných blízkosti“. Ako pre vatikánske médiá vysvetlil Mons. Di Tolve, títo kňazi sú vlastne jediní, ktorí sa stavajú na stranu ľudí, pretože mnohokrát inštitúcie sú trochu hluché a nedokážu počúvať volanie chudobných. Svätý Otec ich vyzval, aby „boli silní a pokorní zároveň“, aby cítili, že vo farnosti môžu „prežiť rodinnú skúsenosť“.

Pozdrav saleziánom a podpis do kroniky

Pred vstupom do auly saleziánskej univerzity pápež vonku pozdravil členov akademickej komunity, ktorí zaspievali pieseň venovanú donovi Boscovi: profesorov (vrátane 96-ročného kňaza), študentov, spolupracovníkov. Pred bránami univerzity už z auta pápež zdravil ľudí v koridore. Svätý Otec žartoval so skupinou Argentínčanov a odfotil sa s niekoľkými rehoľníčkami, požehnal zdravotne postihnuté dievča, podaroval ružence. Na záver Rímsky biskup napísal do Univerzitnej kroniky: „Veľmi sa teším z tohto stretnutia s kňazmi. Modlite sa za mňa. S pozdravom František.“

Rím, František, saleziáni, kňazi

Stretnutie bolo tretím a posledným stretnutím pápeža s kňazmi Rímskej diecézy. Prvé stretnutie sa konalo 14. mája vo farnosti Sv. Jozefa v rímskej časti Trionfale s kňazmi, ktorí majú viac ako 40 rokov od kňazskej vysviacky. Druhé sa konalo 29. mája (v dome kongregácie Učeníčok Božského Učiteľa v rímskej časti Portuense) s kňazmi s menej ako 10 rokov od kňazskej vysviacky.

Salvatore Cernuzio, Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, sc, mh, ml; pz ) 20240612042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]