Rím 12. júna (VaticanNews) Približne dvadsať teológov z celého sveta pricestovalo do Ríma, aby začali pracovať na pracovnom dokumente pre druhé zasadanie XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody.
Generálny sekretariát synody dokumentom Smerom k októbru 2024, ktorý bol v decembri minulého roka zaslaný všetkým biskupom sveta, požiadal miestne cirkvi a skupiny cirkví, aby prehĺbili niektoré aspekty súhrnnej správy, ktoré sú základom témy synody, počnúc vedúcou otázkou celého synodálneho procesu Ako byť synodálnou cirkvou v jej poslaní? V posledných mesiacoch si jednotlivé miestne cirkvi plnili svoju úlohu zasielaním príspevkov prostredníctvom biskupských konferencií, východných katolíckych cirkví a medzinárodných stretnutí biskupských konferencií.
Kardinál Grech: Synodálna cirkev je živou realitou
„Osobitne na mňa zapôsobilo zapojenie celého cirkevného spoločenstva do tohto dlhého procesu rozlišovania,“ hovorí kardinál Mario Grech, generálny sekretár generálneho sekretariátu synody. „Okrem úvah, ktoré sú výsledkom práce na súhrnnej správe z prvého zasadania, sú doručené materiály často sprevádzané skutočnými svedectvami o tom, ako jednotlivé cirkvi synodalitu nielen chápu, ale už ju aj uplatňujú v praxi. Synodálna cirkev nie je sen, ktorý sa má uskutočniť, ale už živá realita, ktorá vytvára kreativitu a nové modely vzťahov v rámci miestneho spoločenstva alebo medzi rôznymi cirkvami či cirkevnými skupinami.“
Príspevky rehoľných predstavených
Generálny sekretariát synody dostal aj príspevky od Únie generálnych predstavených/Medzinárodnej únie generálnych predstavených a zodpovedajúci počet pripomienok od medzinárodných spoločenstiev, univerzitných fakúlt, združení veriacich či jednotlivých spoločenstiev a jednotlivcov. Ďalším dôležitým zdrojom reflexie budú správy, ktoré pastieri predniesli na trojdňovom pracovnom zasadnutí nedávneho stretnutia pastierov pre synodu.
Pápežov mandát farárom
Od utorka 4. júna 2024 všetky tieto materiály analyzuje skupina teológov, odborníkov z rôznych oblastí (dogmatika, ekleziológia, pastorálna teológia, kanonické právo atď.) „Nič nenechávame na náhodu. Každý dokument sa musí pozorne prečítať s cieľom navrhnúť na konci procesu text, ktorý by odrážal prácu, otázky a poznatky získané zdola,“ hovorí kardinál Grech. Giacomo Costa, osobitný sekretár XVI. zhromaždenia, zo svojej strany spresňuje: „Zatiaľ nejde o napísanie Instrumentum laboris pre druhé zasadanie synody o synodalite, ale skôr o vykonanie prvej analýzy správ a príkladov dobrej praxe, ktoré uskutočnili miestne komunity, a o spoločné rozlíšenie otázok a teologických úvah s cieľom pripraviť pôdu pre skutočné vypracovanie Instrumentum laboris.“
Práca tohto medzinárodného tímu, ktorá prebieha za zatvorenými dverami, sa začala poldňovým výjazdovým zasadnutím a bude pokračovať do 13. júna. Jednotlivé dni sa budú niesť v znamení rôznych pracovných momentov (individuálnych, plenárnych a skupinových). Každodenné slávenie Eucharistie a čas na osobnú modlitbu zabezpečia, že práca bude prebiehať v atmosfére potrebnej na rozlišovanie. Proces prípravy Instrumentum laboris bude pokračovať ďalšími fázami: po určení štruktúry budúceho dokumentu na základe materiálov získaných od teológov riadna rada synody vykoná prvé rozlíšenie toho, čo bolo navrhnuté. Potom budú nasledovať etapy prípravy samotného dokumentu a systém rozsiahleho overovania, až kým riadna rada neschváli dokument, ktorý sa predloží Svätému Otcovi na konečné schválenie. Očakáva sa, že text bude zverejnený do prvej dekády júla.