[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán hostí medzinárodné stretnutie o synodalite v cirkevných hnutiach
P:3, 12. 06. 2024 13:20, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 12. júna (VaticanNews) Dikastérium pre laikov, rodinu a život organizuje 13. júna vo Vatikáne výročné stretnutie moderátorov združení veriacich, cirkevných hnutí a nových spoločenstiev pod názvom Výzva synodality pre misiu.

Približne 200 účastníkov sa zúčastní na výročnom stretnutí s moderátormi združení veriacich, cirkevných hnutí a nových spoločenstiev, ktoré organizuje Dikastérium pre laikov, rodinu a život a ktoré sa uskutoční vo štvrtok 13. júna 2024 v novej synodálnej aule vo Vatikáne. Témou stretnutia bude Výzva synodality pre misiu. Prostredníctvom synody o synodalite Cirkev prežíva obdobie konzultácií, reflexie a dialógu, aby si plne uvedomila svoj synodálny rozmer, ktorý je súčasťou jej prirodzenosti ako tajomstva spoločenstva na obraz trojičného spoločenstva.

Synodalita prítomná v hnutiach a združeniach veriacich

Cieľom tohtoročného stretnutia s moderátormi medzinárodných združení je poukázať na niektoré príklady synodálnych štruktúr a postupov, ktoré sa už v združeniach a hnutiach experimentujú a ktoré môžu slúžiť ako príklad a podnet pre celú Cirkev, ako napríklad zdieľanie života viery v malých skupinách alebo malých spoločenstvách, rozlišovanie v spoločenstve, spoluzodpovednosť laických a vysvätených služobníkov pri preberaní vedúcich úloh, zapojenie manželských párov a mladých ľudí do evanjelizácie, charitatívnej a sociálnej činnosti atď. Účastníci výročného stretnutia s moderátormi budú tiež vyzvaní, aby sa zamysleli nad všetkými tými synodálnymi rozmermi, ktoré predstavujú nové výzvy pre rast združení a hnutí.

Misia ako cieľ synodality

Téma dňa je zasadená do konečného cirkevného cieľa, ktorým zostáva misia, ktorá jediná je schopná dať synodálnej ceste plný zmysel, konkrétnosť a účinnosť. Program dňa sa začne spoločnou svätou omšou v Bazilike svätého Petra, ktorej bude predsedať kard. Kevin Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život. Po nej účastníkov prijme na audiencii Svätý Otec František.

Po privítaní kard. Kevina Farrella sú naplánované dva hlavné príhovory. Prof. Rafael Luciani, profesor na Katolíckej univerzite Andrés Bello (Venezuela), predstaví tému Misia ako cieľ synodality a Dr. Elisa Lisierová z organizujúceho dikastéria vyzve účastníkov, aby sa zamysleli nad synodalitou v skúsenosti Hnutia. Stretnutie bude ako vždy charakterizovať dostatok času na zdieľanie a priestor na otázky a voľné príspevky účastníkov.

Tak ako v predchádzajúcich rokoch sú na výročné stretnutie spolu s moderátormi pozvaní všetci vedúci predstavitelia sto sedemnástich medzinárodných združení veriacich, súkromných i verejných, a iných subjektov s právnou subjektivitou, nad ktorými má dikastérium priamu jurisdikciu a ktorých život a rozvoj je povinné sprevádzať (porov. Praedikát evanjelia, č. 134). Na internetovej stránke dikastéria (www.laityfamilylife.va) je k dispozícii aktualizovaný adresár so zoznamom a kontaktmi združení, cirkevných hnutí a nových spoločenstiev.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240612037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]