[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Päťdesiat rokov kňazstva si pripomenuli nad hrobom svojho svätiteľa
P:3, 12. 06. 2024 12:59, DOMFoto: ISPA


Prešov 12. júna (TK KBS) V utorok 11. júna slávil vladyka Jonáš Maxim svätú liturgiu v bočnej kaplnke Katedrály sv. Jána Krstiteľa nad hrobom blahoslaveného hieromučeníka Vasiľa Hopka, pri ktorej si spoločne s tromi kňazmi pripomenul 50. výročie ich kňazskej vysviacky. Kňazi Anton Mojžiš, Gabriel Székely a Pavol Chanáth st. si slávením Eucharistie pripomenuli 9. jún 1974, kedy v prešovskej katedrále z rúk biskupa Vasiľa Hopka prijali kňazské svätenie. Spolu s nimi bol vysvätený aj kňaz Košickej eparchie Milan Tomáš a dnes už nebohí prof. Vojtech Boháč a Ivan Saraka.

Vladyka Jonáš v homílii hovoril o tom, aké je dôležité byť zapísaný v štátnych matrikách či v minulosti v rôznych kráľovských zápisniciach. Lebo tým človek má príslušnosť k danému štátu, patria mu všetky práva a aj povinnosti z toho vyplývajúce. Poukázal tak na evanjelium dňa, kde Ježiš zdôrazňuje apoštolom, aby sa neradovali len z toho, že sa im poddavájú nečistí duchovia, ale majú sa tešiť z toho, že ich mená sú zapísané v nebi.

Obrátil sa aj na jubilujúcich kňazov a vyzdvihol ich duchovnú službu, ktorú počas päťdesiatich rokov vykonávali a stále vykonávajú. „Koľko odpustených hriechov a rozhrešení ste udelili, koľko krstov či sobášov ste sprostredkovali a tak ste v ľuďoch obnovovali milosť Božiu. Aj týmito skutkami ste nanovo akokeby zvýrazňovali ten atrament, ktorým sú vaše mená zapísané v nebi. No nezabudnite, že toto všetko sa uskutočňovalo len z milosti Božej,“ povedal metropolita Jonáš. Vladyka ďalej povedal, že určite aj blahoslavený Vasiľ Hopko, ako ich svätiteľ sa v mnohom prihovára za nich a za ich kňazskú službu.

Na konci svätej liturgie všetci spoločne zaspievali jubilujúcim kňazom mnoholitstvije.

Zdroj: Prešovská archieparchia Michal Pavlišinovič( TK KBS, pr, mp, ml; pz ) 20240612035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]