[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

KBS vydala aktualizovanú brožúru s názvom Katolícka cirkev na Slovensku
P:3, 12. 06. 2024 10:45, DOMFoto: Michal Lipiak


Bratislava 12. júna (TK KBS) Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vydala aktualizovanú brožúru Katolícka cirkev na Slovensku. Bola jedným z darov, ktorý odovzdali biskupi počas minulotýždňovej návštevy Ad limina apostolorum v Ríme na jednotlivých vatikánskych dikastériách. Niekoľkostranová brožúra prináša základné údaje a kontakty na jednotlivé arci/diecézy a archi/eparchie, Generálny sekretariát Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a Apoštolskú nunciatúru v Bratislave. Nechýba prehľad kontaktov na katolícke médiá, zasvätených, organizácie zriadené KBS, teologické fakulty a kňazské semináre, prehľad duchovných úkonov za uplynulý rok 2023 a slovenské martyrológium 20. storočia. Brožúru, ktorú vytvorili zamestnanci Generálneho sekretariátu KBS, dopĺňajú fotografie.

V slove na úvod sa prihovára košický arcibiskup metropolita a predseda KBS Mons. Bernard Bober. Pomenováva „starosti i radosti“ Katolíckej cirkvi na Slovensku. Po páde totality v roku 1989 došlo podľa jeho slov na Slovensku k obsadeniu všetkých uprázdnených biskupstiev. „Eufória a nadšenie vyvrcholili nárastom počtu veriacich i nových farností, došlo k prerozdeleniu diecéz, čím bol zavŕšený dlho očakávaný proces reštrukturalizácie cirkevnej organizácie,“ napísal. V poslednom sčítaní obyvateľov z roku 2021 však Cirkev na Slovensku eviduje niekoľkopercentný úbytok veriacich. „Je to dôkaz toho, že aj naše prostredie trápi sekularizácia, individualizmus a konzumizmus,“ uviedol s tým, že sa to odráža v poklese kňazských i rehoľných povolaní. „Veľký podiel na znížení návštevnosti bohoslužieb mala aj nedávna pandémia koronavírusu a reštrikcie s ňou spojené,“ zdôraznil.

Napriek tomu však podľa jeho slov „badať záujem laikov o duchovné vedenie, hlbšie poznanie katolíckej náuky a vysluhovanie sviatostí. Formujú sa nové modlitbové spoločenstvá a menšie komunity, ktoré vynikajú veľkou horlivosťou a pre život farností predstavujú neodmysliteľnú súčasť a hybnú silu. Aj napriek veľkým konkurenčným tlakom sa úspešne darí katechéze na školách a Katolícka cirkev má dostatočný rešpekt v charitatívnom, zdravotníckom, kultúrnom i verejnom spoločenskom prostredí. Veľkou nádejou sú aj pozitívne ohlasy z prostredia pastorácie Rómov, pre ktorých kresťanská viera predstavuje veľkú motivačnú silu k premene vnútorného nastavenia  i viditeľnej úspešnej integrácii do života majoritnej spoločnosti,“ napísal arcibiskup Bober. Toto sú „v skratke“ „starosti i radosti našej Katolíckej cirkvi na Slovensku.“ „V jednote so Svätým Otcom Františkom vždy dôverujeme vedeniu nášho Najvyššieho pastiera Ježiša Krista. On povoláva a oslovuje ľudské srdcia a neraz nám všetkým pripraví prekvapenia presahujúce všetky naše ľudské i pastoračné plány,“ dodal Mons. Bernard Bober, predseda KBS.

Knižná publikácia nadväzuje na rovnomennú publikáciu z roku 2021, ktorú biskupi vydali pred návštevou pápeža Františka na Slovensku a z roku 2013, ktorý Cirkev na Slovensku slávila ako Rok svätých Cyrila a Metoda, pri príležitosti 1150. výročia príchodu slovanských vierozvestov na naše územie. Vyšla pre vnútornú potrebu KBS.( TK KBS, kbs, ml; pz ) 20240612026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]