[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Duch Svätý nás môže urobiť slobodnými k láske a službe
P:3, 09. 06. 2024 20:31, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 9. júna (VaticanNews) „Ak sa necháme podmieniť honbou za rozkošou, mocou, peniazmi alebo uznaním, staneme sa otrokmi týchto vecí,“ o tom hovoril dnes, v nedeľu 9. júna z okna Apoštolského paláca pred modlitbou Anjel Pána pápež František. Duch Svätý, urobil Ježiša schopným „milovať a slúžiť bez miery a bez podmienok“.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, požehnanú nedeľu!

Evanjelium dnešnej liturgie (porov. Mk 3, 20 – 35) nám hovorí, že Ježiš po začatí svojej verejnej služby čelil dvojakej odozve: reakcii svojich príbuzných, ktorí sa obávali, že sa tak trochu zbláznil a reakcii náboženských autorít, ktoré ho obviňovali, že koná pod vplyvom zlého ducha. V skutočnosti Ježiš kázal a uzdravoval chorých mocou Ducha Svätého. Avšak bol to práve Duch Svätý, ktorý ho urobil božsky slobodným, to znamená schopným milovať a slúžiť bez miery a bez podmienok. Slobodný Ježiš. Zastavme sa na chvíľu a zamyslime sa nad touto Ježišovou slobodou. 

Ježiš bol slobodný voči bohatstvu: preto opustil istotu svojho mestečka Nazaret, aby prijal život v chudobe a neistote (porov. Mt 6, 25 – 34), nezištne sa staral o chorých a o každého, kto k nemu prišiel prosiť o pomoc a nikdy za to nič nežiadal (porov. Mt 10, 8). Ježišova služba spočíva v tom, že je bez nároku na odmenu. Je to aj bezodplatnosť každej služby.

Bol slobodný tvárou v tvár moci: v skutočnosti, hoci mnohých povolal, aby ho nasledovali, nikdy nikoho nenútil, aby to robil, ani nikdy nehľadal podporu u mocných, ale vždy sa postavil na stranu najposlednejších a učil svojich učeníkov, aby robili to isté, tak ako robil On (porov. Lk 22, 25 – 27).

A napokon bol Ježiš slobodný voči túžbe po sláve a uznaní, a preto si nikdy neodpustil hovoriť pravdu aj za cenu, že nebude pochopený (porov. Mk 3, 21), že sa stane nepopulárnym, dokonca až po smrť na kríži, pričom sa nenechal zastrašiť, ani kúpiť, ani ničím a nikým skorumpovať (porov. Mt 10, 28).

Ježiš bol slobodným človekom. Bol slobodný voči bohatstvu, slobodný voči moci a slobodný voči honbe za slávou. A to je dôležité aj pre nás. Ak sa totiž necháme podmieniť honbou za rozkošou, mocou, peniazmi alebo uznaním, staneme sa otrokmi týchto vecí. Na druhej strane, ak dovolíme, aby nezištná Božia láska naplnila a rozšírila naše srdce. Ak jej dovolíme, aby spontánne prekypovala tým, že ju darujeme druhým, celým svojím bytím, bez strachu, vypočítavosti alebo podmieňovania, potom rastieme v slobode a šírime jej sviežu vôňu aj okolo seba.

Teda môžeme si položiť otázku: som slobodným človekom? Alebo sa nechávam uväzniť mýtmi o peniazoch, moci a úspechu a obetujem im vyrovnanosť a pokoj svoj i druhých? Šírim v prostredí, v ktorom žijem a pracujem, čerstvý vzduch slobody, úprimnosti a spontánnosti?

Nech nám Panna Mária pomáha, aby sme v slobode Božích detí žili a milovali, podobne ako nás to Ježiš učil (porov. Rim 8, 15. 20 - 23).

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, ak, mj, ml; pz ) 20240609001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]