[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi navštívili Štátny sekretariát Vatikánu a Sekciu vzťahov so štátmi 
P:3, 03. 06. 2024 13:00, ZAHFoto: Peter Zimen


Vatikán 3. júna (TK KBS) Biskupi Slovenska dnes v rámci svojej návštevy Ad limina apostolorum navštívili Štátny sekretariát Svätej stolice a Sekciu vzťahov so štátmi a medzinárodnými organizáciami. Vo Vatikáne ich privítali štátny sekretár kardinál Pietro Parolin a arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretár Svätej stolice pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami so spolupracovníkmi. 

Venovali sa aj aktuálnej spoločenskej situácii po útoku na predsedu vlády Roberta Fica a príspevku Cirkvi pre upokojenie situácie v krajine. V rozhovore sa dotkli aj vojny na Ukrajine, kde bola od jej vypuknutia Cirkev na Slovensku v prvej línii pomoci. 

Ad limina, Štátny sekretariát

Hovorili spolu aj o zmluvách medzi Slovenskom a Svätou stolicou. V spoločnom dialógu sa nevyhli ani debate o komunikácii medzi Cirkvou na Slovensku so štátom. Medzi témami, o ktorých hovorili na Štátnom sekretariáte, bola aj téma pastorácie rómskej menšiny a bližiacich sa volieb do Európskeho parlamentu, ku ktorým biskupi Slovenska vydali svoje vyhlásenie. 

Čo je Štátny sekretariát Svätej stolice? 

Z konštitúcie Praedicate evangelium vyplýva, že štátny sekretariát ako pápežský sekretariát úzko napomáha Rímskemu veľkňazovi (pápežovi) vo vykonávaní svojho poslania. Riadi ho Štátny sekretár. Má tri sekcie: Sekcia pre všeobecné záležitosti pod vedením substitúta s pomocou asesora; Sekcia pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami pod vedením vlastného sekretára s pomocou podsekretára a jedného podsekretára pre multilaterálny sektor; Sekcia pre diplomatický personál Svätého stolca pod vedením sekretára pre pápežské zastupiteľstvá s pomocou podsekretára.

Sekcii pre všeobecné záležitosti osobitne patrí starostlivosť o vybavovanie záležitostí, týkajúcich sa každodennej služby Rímskeho veľkňaza; skúmať tie záležitosti, ktorými sa treba zaoberať mimo riadnej kompetencie jednotlivých kuriálnych inštitúcií a iných orgánov Apoštolského stolca; napomáhať koordináciu medzi dikastériami, orgánmi a úradmi bez zasahovania do ich autonómie. Patrí jej vykonávanie všetkého, čo sa týka zástupcov štátov pri Svätom stolci. 

Úlohou sekcie pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami je venovať sa záležitostiam, ktoré majú byť prejednávané s jednotlivými občianskymi autoritami. Je kompetentná starať sa o diplomatické a politické vzťahy Svätého stolca so štátmi a inými subjektami medzinárodného práva a zaoberať sa spoločnými záležitosťami na podporu dobra Cikvi a občianskej spoločnosti aj prostredníctvom uzatvárania konkordátov a iných medzinárodných dohôd, pridŕžajúc sa mienky zainteresovaných biskupských orgánov. Svätú stolicu reprezentuje pri medzinárodných organizáciách. 

Sekcia pre diplomatický personál Svätého stolca sa zaoberá otázkami, týkajúcimi sa osôb, ktoré vykonávajú svoju prácu v diplomatickej službe Svätého stolca, osobitne ich životnými a pracovnými podmienkami a ich permanentnou formáciou. Na výkon svojej úlohy sekretár navštevuje sídla pápežských zastupiteľstiev, zvoláva a predsedá zhromaždenia, týkajúce sa obsadzovania zastupiteľstiev.Sekcia spolupracuje s prezidentom Pápežskej diplomatickej akadémie pokiaľ ide o výber a formáciu kandidátov na diplomatickú službu Svätého stolca a udržiava kontakty s personálom na odpočinku. ( TK KBS, ml; kj ) 20240603017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]