[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi slávili omšu pri hrobe sv. apoštola Petra a navštívili prvé dikastéria (+FOTO, AUDIO)
P:3, 03. 06. 2024 16:35, ZAHFoto: Peter Zimen


Vatikán 3. júna (TK KBS) Biskupi Slovenska začali druhý deň svojej návštevy Ad limina apostolorum v Ríme. Vo Vatikáne navštívili Baziliku svätého Petra, kde slávili svätú omšu pri oltári nad hrobkou svätého Petra. Po svätej omši navštívili prvé dikastéria Rímskej kúrie.

Ad limina, spoločná

Vatikán, Rada hierarchov
Foto: Peter Zimen

Hlavným celebrantom svätej omše v bazilike bol Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita, predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a koncelebrantmi košický eparchiálny biskup Mons. Cyril Vasiľ a banskobystrický biskup a generálny sekretár KBS Mons. Marián Chovanec.

Medzi koncelebrantmi bol aj Mons. Mario Giordana, ktorý v rokoch 2007 – 2017 pôsobil ako apoštolský nuncius na Slovensku. Poďakoval za možnosť byť pri oltári spolu s biskupmi. „Budem sa za vás modliť, aby bola vaša viera posilnená,“ odkázal prítomným bývalý nuncius na Slovensku. 

Fotogaléria: Svätá omša v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne
Foto: Peter Zimen

Biskup Chovanec: Prosme o dar lásky voči Kristovi a jeho Cirkvi

Biskup Chovanec v homílii pripomenul históriu miesta, kde biskupi slávili svätú omšu. Zdôraznil, že prišli k hrobu svätého Petra, aby si pripomenuli slová Ježiša Petrovi: „Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi.“

„Sem prichádzajú pútnici z celého sveta, aby na mieste hrobu prvého Kristovho nástupcu rozjímali a modlili sa. (...) Prosme počas tejto návštevy o dar pravej lásky voči Ježišovi Kristovi a následne voči jeho Cirkvi, lebo ona je jeho tajomným telom. Na jej čele stojí Svätý Otec, ktorého vernosť by sme mali dosvedčiť svojím životom a ak treba aj svojou krvou,“ dodal biskup Chovanec.

Plné znenie homílie je TU

Zdroj: Slovo+ 

Za Svätého Otca a jeho spolupracovníkov

Liturgia so slovenskými biskupmi vo Večnom meste počas návštevy Ad limina apostolorum bola s úmyslom za Svätého Otca a jeho spolupracovníkov, „ktorí sa rozmanitým spôsobom podieľajú na riadení Cirkvi v Ríme i vo svete, aby sa nechali vo všetkom viesť Duchom Svätým,“ uvádza KBS. K úmyslu sú pozvaní aj veriaci na Slovensku.

Na svätej omši sa zúčastnili viacerí slovenskí kňazi a rehoľné sestry pôsobiaci vo Večnom meste, pútnici, ktorí biskupov sprevádzajú a členovia sprievodu. Medzi hosťami nechýbal veľvyslanec SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov Marek Lisánsky.

Návšteva vatikánskych dikastérii

Po svätej omši začala návšteva vatikánskych dikastérii. 

Ako prvé navštívili Dikastérium pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, Dikastérium pre Boží kult a disciplínu sviatostí a Štátny sekretariát a Sekcia vzťahov so štátmi a medzinárodnými organizáciami.

Popoludní navštívili Dikastérium pre podporu jednoty kresťanov. O stretnutiach informovali na brífingoch. 

Vypočujte si audio 1 / audio 2 z brífingu s médiámi 

Fotogaléria: Návšteva Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života

Fotogaléria: Návšteva Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí

Fotogaléria: Štátny sekretariát a Sekcia vzťahov so štátmi a medzinárodnými organizáciami.

 

  

Fotogaléria: Dikastérium pre podporu jednoty kresťanov

Foto: Peter Zimen

Deň ukončili návštevou Veľvyslanectva Slovenskej republiky pri Svätej stolici.

Bližšie informácie o Bazilike svätého Petra vo Vatikáne

Bazilika sv. Petra vo Vatikáne, známa aj ako Vatikánska bazilika, je jedným z najvýznamnejších symbolov kresťanskej viery a centrom katolíckeho sveta.

Jej história siaha do 4. storočia, keď bola podľa tradície postavená na hrobe svätého Petra. V priebehu storočí prešla bazilika niekoľkými stavebnými zmenami. V 16. storočí sa dočkala prestavby za pápeža Júlia II., na ktorej sa podieľal taliansky renesančný umelec Michelangelo. Jeho návrh zahŕňal aj postavenie veľkolepej kupoly.

V 17. storočí pokračovala výstavba a výzdoba baziliky pod vedením Berniniho, ktorý prispel barokovým umením, vrátane námestia svätého Petra pred bazilikou. Bazilika je priestorov pápežských slávení, kanonizácií svätých a je pútnickým miestom pre veriacich z celého sveta ako symbol dejín a kontinutity kresťanskej viery.

K správe bolo vydané AUDIO (z brífingu s médiámi 1) a AUDIO (z brífingu s médiami 2)  

Viac informácii o návšteve je možné nájsť v dossieri TK KBS.( TK KBS, ml; kj ) 20240603014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]