Vatikán 31. mája (VaticanNews) „Vyzývame rozvinuté krajiny, aby zvážili odpustenie dlhov ako faktor ,odolnej prosperity‘,“ uviedol Mons. Robert Murphy, vedúci delegácie Svätej stolice, počas všeobecnej rozpravy 4. konferencie o malých ostrovných rozvojových štátoch (SIDS), ktorá sa konalo do 30. mája v Saint John's na Antigue.
„Snaha o trvalo udržateľný rozvoj je nevyhnutná pre budúcu prosperitu všetkých malých ostrovných rozvojových štátov,“ povedal s tým, že musia však bojovať s „rastúcim dlhovým bremenom“, ktoré „núti malé ostrovné rozvojové štáty k neudržateľnej voľbe medzi platením rastúcich úrokových sadzieb alebo vyčlenením zdrojov na investície do zdravotníctva, vzdelávania, systémov sociálnej ochrany a infraštruktúry“, pričom ďalšie ťažkosti spôsobujú „naliehavé otázky, ako je odstraňovanie chudoby a zmena klímy.“
Morálny imperatív
V tejto súvislosti sa na konferencii zúčastnil aj Mons. Murphy preto po pápežovi Františkovi vyzval na „odvážny prístup k dlhu“ a zopakoval, že jeho zrušenie „nie je len otázkou hospodárskej politiky alebo rozvoja, ale morálnym imperatívom zakoreneným v zásadách spravodlivosti a solidarity.“ Na záver zástupca Svätej stolice zdôraznil, že „klimatické zmeny, pobrežná erózia a strata biodiverzity“ bránia rozvoju ostrovov a predstavujú pre ne „existenčnú hrozbu.“ Preto vyjadril nádej, že sa v primeranom čase zavedie „viacrozmerný index zraniteľnosti,“ aby sa „posilnili opatrenia na dosiahnutie udržateľnej budúcnosti pre všetkých.“
Zdroj: L'Osservatore Romano